Гран при Квебек 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гран при Квебек 2013
Светска турнеја на UCI 2013, трка 25 од 28
Детали за трката
Date 13 септември 2012
Растојание 201,6 км
Време 4ч 58' 13" ( км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Роберт Гесинк (Холандија) (Белкин Про Сајклинг)
Втор  Артур Вишо (Франција) (FDJ.fr)
Трет  Грег ван Авермат (Белгија) (Аксент Џобс-Ванти)
2012
2014

Гран при Квебек 2013 било четврто издание на еднодневната велосипедска трка Гран при Квебек. Била одржана на 13 септември 2013 на растојание од 201,6 километри, почнувајќи и завршувајќи во Квебек, Квебек, Канада. Била 25. трка во сезоната на Светската турнеја. Трката е една од единствените две трки во Северна Америка, кои се дел од Светската турнеја, другата е Гран при Монтреал 2013, која се одржала два дена подоцна.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Квебек била настан во Светската турнеја, сите 19 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. Исто така се доделила една специјална покана, за Тим Јуропкар. Канадската национална екипа исто така настапила на трка и со тоа била создадена групата од 21 екипа.

Екипи кои настапиле на трката биле:

† Поканети професионални континентални екипи

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Роберт Гесинк (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг 4ч 58' 13" 80
2  Артур Вишо (ФРА) FDJ.fr и.в. 60
3  Грег ван Авермат (БЕЛ) Аксент Џобс-Ванти и.в. 50
4  Фабијан Вегман (ГЕР) Гармин-Шарп и.в. 40
5  Руј Кошта (ПОР) Мовистар Тим и.в. 30
6  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в. 22
7  Том-Јелте Слагтер (ХОЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 14
8  Мати Брешел (ДАН) Тим Саксо-Тинкоф и.в. 10
9  Зимон Гешке (ГЕР) Аргос-Шимано + 4" 6
10  Петер Саган (СВК) Канондејл + 6" 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]