Гран при Квебек 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гран при Квебек 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Grand Prix Cycliste de Québec 2019 04.jpg
Детали за трката
Издание10. Гран-при Квебек
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум13 септември 2019
Растојание201,6 км
ДржаваCAN Канада
ПоаѓалиштеКвебек
ОдредиштеКвебек
Екипи21
Возачи на почеток146
Возачи на крај128
Просечна брзина38,643 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUS Мајкл Метјус (Санвеб) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
◀20182020
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Гран при Квебек 2019 (наречена и: ГП Квебек 2019) — 10. издание на велосипедската еднодневна трка Гран при Квебек, која се одржала на 13 септември како 35. настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Австралискиот возач Мајкл Метјус од Тим Санвеб ја освоил трката втора година по ред и успешно ја одбранил својата титула.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гран при Квебек е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Биле повикани две професионални континентални екипи, како и националната екипа на Канада, со што главната група била составена од 21 екипа.

Секоја екипа имала по седум возачи, освен Лото-Судал, кои настапиле со шестмина возачи. Од вкупно 146 возачи на почетокот, 128 од нив ја завршиле трката.[4][5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)Национална екипа
  • CAN Канада

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Санвеб5ч 13' 01
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. BEL Грег ван Авермат ССС+ 0
4. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
6. NED Том-Јелте Слагтер Дименжн Дата+ 0
7. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
8. NED Тимо Розен Џамбо-Висма+ 0
9. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
10. FRA Беноа Конфруа АГ2Р Ла Мондијал+ 0
11. RSA Дарил Импи Мичелтон-Скот+ 0
12. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
13. ITA Кристијан Збараљи Израелска велосипедска академија+ 0
14. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 0
15. CAN Иго Ул Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Matthews wins Grand Prix Cycliste de Québec“. CyclingNews. 13 September 2019. Посетено на 13 September 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „2019 Grand Prix Cycliste de Québec“. Grands Prix Cyclistes de Québec et de Montréal. Посетено на 1 September 2019.
  5. „Grand Prix Cycliste de Québec - Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 24 August 2019.
  6. „Гран при Квебек 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]