Алекс Хаус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алекс Хаус
Лични податоци
Цело имеАлекс Хаус
Роденјануари 1 1988 (1988-01-01) (34 г.)
Денвер, Колорадо,  САД[1]
Висина1,80 м[1]
Маса61 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007
2008
2008–2010
2009
2011
Слипстрим-Чипотл (стажант)
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
ВМГ/Фелт
Гармин-Слипстрим (стажант)
Чипотл-Гармин Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2012– Гармин-Баракуда
Последна промена
9 февруари 2019

Алекс Хаус (англиски: Alex Howes; р. 1 јануари 1988) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[2][3]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Роден во Денвер, Колорадо, а моментално престојува во Жирона, Каталонија, Шпанија.[4] Додека настапувал како аматер, Хаус студирал исто така и на Универзитетот Колорадо.[5]

Кариера[уреди | уреди извор]

Возел со професионалната екипа Слипстрим-Чипотл,[6][7] а со Вело-Клуб Ла Пом Марсеј, аматерска екипа, во 2007.[8][9]

За сезоните 2012 и 2013 потпишал со Гармин-Баракуда.[10][11] Останал со екипата и во 2014 година.[12][13] Ја освоил седмата етапа на САД Про Сајклинг Челинџ; негова прва професионална победа.[14][15]

Го обновил договорот со Канондејл-Гармин за сезоните 2015, 2016 и 2017.[16][17] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[18]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. MaillotUSA.PNG Национално критериум првенство под 23 години
1. MaillotUSA.PNG Национално друмско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка околу Јута
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Етапа 4
5. Маунт Иванс Хил
2010
2. Национално друмско првенство под 23 години
7. Тур Батенкил
2011
4. Краен пласман Тур Гила
4. Краен пласман Тур де Бос
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Трка околу Јута
6. Брабантсе Пејл
2013
8. Национално друмско првенство
2014
1. Етапа 7 САД Про Сајклинг Челинџ
3. Национално друмско првенство
2015
4. Национално друмско првенство
2016
2. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трка околу Алберта
2017
1. Jersey white dots on red.svg Планински пласман Трка околу Баскија
Велосипедски класик Каскад
1. Етапа 1
1. Етапа 5
3. Краен пласман Класик Колорадо
1. Етапа 2
3. Краен пласман Трка околу Алберта
1. Етапа 3
7. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 136
Jersey yellow.svg Тур 127 131
Jersey red.svg Вуелта 93 129

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Алекс Хаус“. usacycling.org. USA Cycling. Посетено на 11 јуни 2015.
 2. „Тим Канондејл-Гармин (TCG) - САД“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 16 ноември 2014.
 3. „Тим Гармин-Шарп-Баракуда го откри составот за 2013“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Посетено на 6 јануари 2013.
 4. „Профил на Алекс Хаус“. Гармин-Шарп. Колорадо: Slipstream Sports LLC. 28 декември 2012. Посетено на 6 март 2013.
 5. „Alex Howes' Golden Opportunity“. Pro Cycling Golden.com. Колорадо: Pro Cycling Golden, Inc. 3 мај 2012. Посетено на 15 мај 2013.
 6. Сузан Вестемајер (7 декември 2006). „Slipstream-Chipotle announces pro continental status“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 20 декември 2014.
 7. „Press Release – Team Slipstream unveils '07 roster“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 6 декември 2006. Посетено на 20 декември 2014.
 8. Даниел Бенсон (1 август 2011). „Alex Howes and Chipotle in perfect harmony“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 20 декември 2014.
 9. Ед Худ (12 април 2012). „Alex Howes Interview: Impressing in Brabantse Pijl and Amstel Gold“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 20 декември 2014.
 10. Даниел Бенсон (21 август 2011). „Rathe and Howes join Garmin-Cervelo“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 20 декември 2014.
 11. Нил Роџерс (18 ноември 2011). „Garmin-Cervélo's 2012 squad presented in Boulder“. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 20 декември 2014.
 12. Стивен Фаранд (31 декември 2013). „Garmin-Sharp confirms its 2014 line-up“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 20 декември 2014.
 13. „Nine new signings for Garmin-Sharp team, youngest-ever roster in 2014“. VeloNation. VeloNation LLC. 31 декември 2014. Посетено на 20 декември 2014.
 14. Pat Malach (24 август 2014). „Howes wins USA Pro Challenge stage in Denver“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 20 декември 2014.
 15. Matthew Beaudin (4 ноември 2014). „For Alex Howes, 2014 'a little confirmation'. VeloNews. Competitor Group, Inc. Посетено на 21 декември 2014.
 16. Pat Malach (25 август 2014). „Howes signs three-year extension with Garmin“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 20 декември 2014.
 17. Daniel Petty (29 август 2014). „Alex Howes signs three-year extension with Garmin-Sharp cycling team“. The Denver Post. Digital First Media. Посетено на 20 декември 2014.
 18. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]