Јан Поланц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јан Поланц
Поланц на Тур де Франс 2016
Лични податоци
Цело имеЈан Поланц
Роден6 мај 1992(1992-05-06)(32 г.)
Крањ,  Словенија
Висина1,72 м
Маса59 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2011–2013 Раденска
Професионални клубови
2013—денес Лампре-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 поединечни етапи (2015, 2017)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2017)
Последна промена
14 мај 2019

Јан Поланц (синхалски: Jan Polanc; р. 6 мај 1992) — словенечки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1] Тој е двократен етапен победник на Џиро д’Италија.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
10. Краен пласман Гран при Генерал Патон
2010
2. Трофео Гвидо Дориго
3. Трофео Буфони
4. Краен пласман Џиро дела Луниџана
1. Етапа 3
8. Краен пласман Кур де ла Пе (јуниори)
10. Краен пласман Трофео Карлсберг
2011
5. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фурланија-Јулиска Краина
5. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
7. ГП ди Поџана
8. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
8. Џиро дел Белведере
10. Трофео Зсшди
2012
1. Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Пиколо Џиро ди Ломбардија
1. Пласман за млад возач Трка околу Словенија
2. Краен пласман Околу Јужна Чешка
5. Краен пласман Трка околу Чешка
6. Трофео Чита ди Сан Вендемијано
9. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фурланија-Јулиска Краина
9. Трофео Зсшди
9. Трофео Банка Пополаре ди Виченца
2013
1. Краен пласман Џиро дела Реџоне Фурланија-Јулиска Краина
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка околу Словенија
1. Пласман за млад возач
5. Краен пласман Кур де ла По под 23 години
5. Ла Кот Пикард
8. ГП Крањ
10. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
2014
9. Јапонски куп
2015
1. Етапа 5 Џиро д’Италија
5. Јапонски куп
6. Џиро дел’Емилија
2017
1. Национално хронометарско првенство
1. Етапа 4 Џиро д’Италија
5. Краен пласман Трка околу Хрватска
2019
6. Краен пласман Трка околу Турција
6. Краен пласман Трка околу Оман
6. Краен пласман Џиро ди Сицијалија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 42 53 11 32
Тур 54
Вуелта 38

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]