Давид де ла Крус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Давид де ла Крус
Де ла Крус на Фландриското првенство 2015
Лични податоци
Цело имеДавид де ла Крус Мелгарехо
ПрекарМазоман
Роден6 мај 1989(1989-05-06)(35 г.)
Сабадел,  Шпанија
Висина1,81 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
2010–2012
2013–2014
2015–2017
2018-2019
2020-
Каха Рурал-Сегурос РГА
Тим НетАп-Ендура
Етикс-Квик Степ
Тим Скај
ОАЕ Тим Емирати
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)
Последна промена
25 октомври 2020

Давид де ла Крус Мелгарехо (шпански: David de la Cruz Melgarejo; р. 6 мај 1989) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

На 28 август 2016 година, Де ла Крус ја забележал најголемата победа во својата кариера дотогаш, освојувајќи ја деветтата етапа на Вуелта а Еспања од бегство и преземајќи ја водечката маичка и маичката за комбинираниот пласман.[2] Поради овие успеси бил прогласен за најдобар спортист во родниот град Сабадел во 2016 година.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2010
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
2011
2. Тоскана-Тера ди Чиклизмо
2012
2. Краен пласман Вуелта а Астурија
4. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
5. Краен пласман Волта а Португал
1. Пласман за млад возач
9. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2014
10. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2016
7. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 9
2017
1. Етапа 8 Париз-Ница
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
4. Краен пласман Трка околу Баскија
1. Етапа 3
7. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана
2018
1. Етапа 5 (ITT) Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
9. Краен пласман Париз-Ница
1. Етапа 8
9. Краен пласман Трка околу Баскија
2019
5. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
8. Краен пласман Трка околу Гуангси
8. Краен пласман Вуелта а Бургос
Награда за борбеност на етапа 8 на Вуелта а Еспања
2020
1. Планински пласман Критериум ди Дофине
8. Краен пласман Вуелта а Бургос

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Џиро д’Италија 34 СО 56
Тур де Франс СО 72
Вуелта а Еспања СО СО 7 СО 15 66

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UAE Team Emirates complete 2020 roster with re-signing of former world champion Rui Costa“. Cyclingnews.com. Future plc. 8 October 2019. Посетено на 3 January 2020.
  2. Аласдер Фотерингем (29 август 2016). „Victory in Vuelta a Espana a massive first for De La Cruz“. Cyclingnews.com.
  3. Sabadell.cat (5 јуни 2017). „David de la Cruz, elegido mejor deportista de Sabadell del 2016“. Sabadell.cat. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 2018-01-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]