Валерио Конти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валерио Конти
Лични податоци
Цело имеВалерио Конти
Роден30 март 1993(1993-03-30)(31 г.)
Рим,  Италија
Висина1,72 м
Маса60 кг
Податоци за клубот
Мом. клубОАЕ Тим Емирати
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2012-2013
2013
Мастромарко-Сенси-Бенедети-Довер
Лампре-Мерида стажант
Професионални клубови
2014- Лампре-Мерида
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2016)

Еднодневни трки и класици

Гран Премио Бруно Бегели (2014)
Последна промена
14 мај 2019

Валерио Конти (италијански: Valerio Conti; р. 30 март 1993) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ОАЕ Тим Емирати.[1]

Бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2016.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Етапа 1 Тре Сиклистика Брешана
3. Трофео Чита ди Ивреа
2011
1. Трофео Дориго Дор
1. Генерален пласман Тре Сиклистика Брешана
Етапа 1
Етапа 3
1. Трофео Карлсберг
2. Национално јуниорско хронометарско првенство
2. Национално јуниорско друмско првенство
3. Џиро дела Луниџана
4. Европско јуниорско друмско првенство
2013
3. Руота д’Оро
2014
1. Гран Премио Бруно Бегели
2015
Трка околу Јапонија
1. Бодовен пласман
1. Етапа 6
10. Национално друмско првенство
10. Копа Сабатини
2016
1. Етапа 13 Вуелта а Еспања
2018
5. Краен пласман Трка Адријатика Јоника
2019
2. Краен пласман Трка околу Турција
4. Краен пласман Вуелта а Сан Хуан

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Џиро 27 68 24
Тур
Вуелта 112 151 66 60

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UAE Team Emirates“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 6 јануари 2019. Посетено на 6 јануари 2019.
  2. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]