Трка околу Турција 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Турција 2019 Cycling (road) pictogram.svg
TourOfTurkey2019 (50) (cropped).jpg
Детали за трката
Издание55. Трка околу Турција
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи6
Датуми16 – 21 април
Растојание993,4 км
ДржаваTUR Турција
ПоаѓалиштеИстанбул
ОдредиштеИстанбул
Екипи17
Возачи на почеток117
Возачи на крај100
Просечна брзина39,896 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникAUT Феликс Гросшартнер (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Валерио Конти (ОАЕ Емирати) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранERI Мерхави Кудус (Астана) Wikidata-logo S.svg
БодовенIRL Сем Бенет (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиBEL Тимо Вилемс (Спорт Вландерен-Балоас) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиTUR Феритџан Шамла (Турција) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенCOL Манзана Постобон Wikidata-logo S.svg
◀20182021▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Турција 2019 — 55. издание на велосипедската етапна Трка околу Турција, која се одржала помеѓу 16 и 21 април како седумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Феликс Гросшартнер од Бора-Хансгрое.

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети, но не биле обврзани да учествуваат на трката. Секоја екипа имала право на седум возачи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (6)Професионални континентални екипи (10)Национална екипа
  • TUR Турција

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg16 апрИстанбулТекирдаг
ридеста етапа
156,7IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg17 апрТекирдаг – Еџеабат
ридеста етапа
183,3IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg18 апрЧанаккале – Едремит
ридеста етапа
122,6NED Фабио Јакобсен Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg19 апрБаликесир – Бурса
ридеста етапа
194,3AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgIRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg20 апрБурса – Картепе
среднопланинска етапа
164,1AUT Феликс Гросшартнер Wikidata-logo S.svgAUT Феликс Гросшартнер Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg21 апрАдапазарИстанбул
ридеста етапа
172,4AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgAUT Феликс Гросшартнер Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 32' 34
2. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. ROU Едуард Микаел Гросу Делко+ 0
5. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
6. ITA Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
7. ITA Имерио Чима Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
8. BEL Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 0
9. ITA Џовани Лонарди Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
10. COL Алваро Одег Декојнинк-Квик Степ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 32' 24
2. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 4
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 6
4. ITA Лоренцо Фортунато Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 7
5. ESP Алваро Робредо Бургос-БХ+ 8
6. BEL Линдсај де Вилдер црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманСпорт Вландерен-Балоас+ 9
7. ROU Едуард Микаел Гросу Делко+ 10
8. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 10
9. ITA Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 10
10. ITA Имерио Чима Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое4ч 41' 48
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 0
3. COL Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 0
4. ESP Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
5. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 0
6. ITA Мауро Финето Делко+ 0
7. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 0
8. POR Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 3
9. AUT Себастијан Шенбергер Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 4
10. FRA Сирил Барт Еускади Баскија-Муријас+ 4
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое8ч 14' 02
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 14
3. COL Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 16
4. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 20
5. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 20
6. ITA Мауро Финето Делко+ 20
7. ESP Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 20
8. POR Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 23
9. BEL Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 24
10. FRA Сирил Барт Еускади Баскија-Муријас+ 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ2ч 50' 12
2. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. GBR Марк Кевендиш Дименжн Дата+ 0
4. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
5. BEL Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 0
6. ITA Матео Малучели Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
7. GBR Метју Гибсон Бургос-БХ+ 0
8. ITA Лука Пачони Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 0
9. COL Хордан Пара Манзана Постобон+ 0
10. KAZ Евгениј Гидич Астана+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое11ч 04' 08
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 20
3. COL Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 22
4. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 26
5. ESP Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 26
6. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 26
7. ITA Мауро Финето Делко+ 26
8. POR Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 29
9. BEL Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 30
10. ERI Мерхави Кудус Астана+ 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал5ч 21' 38
2. ESP Хуан Хосе Лобато Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
3. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
5. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. COL Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
7. ESP Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
8. ESP Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 0
9. ITA Џовани Лонарди Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
10. ESP Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое16ч 25' 42
2. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое+ 24
3. COL Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 26
4. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 30
5. ESP Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 30
6. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 30
7. ITA Мауро Финето Делко+ 30
8. POR Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 33
9. BEL Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 34
10. AUT Себастијан Шенбергер Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Феликс Гросшартнер Бора-Хансгрое4ч 17' 13
2. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 9
3. ERI Мерхави Кудус Астана+ 9
4. BEL Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ+ 16
5. POR Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 40
6. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 51
7. USA Кајл Марфи Рели УХЦ Сајклинг+ 58
8. ITA Мауро Финето Делко+ 1' 03
9. NED Етјен ван Емпел Нери Сотоли-Селе Италија-КТМ+ 1' 08
10. CAN Роб Бритон Рели УХЦ Сајклинг+ 1' 08
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Феликс Гросшартнер светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на планинскиот пласманБора-Хансгрое20ч 43' 09
2. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 19
3. ERI Мерхави Кудус Астана+ 25
4. BEL Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ+ 41
5. POR Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 59
6. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 1' 07
7. ITA Мауро Финето Делко+ 1' 19
8. COL Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 1' 26
9. ESP Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 1' 29
10. USA Кајл Марфи Рели УХЦ Сајклинг+ 1' 30
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал4ч 10' 41
2. NED Фабио Јакобсен Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. IRL Сем Бенет зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 4
4. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 4
5. ESP Јон Аберастури Каха Рурал-Сегурос РГА+ 8
6. ESP Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 8
7. BEL Кристоф Ноп Спорт Вландерен-Балоас+ 8
8. AUT Феликс Гросшартнер светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманБора-Хансгрое+ 8
9. ITA Имерио Чима Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 8
10. ROU Едуард Микаел Гросу Делко+ 8
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUT Феликс Гросшартнер светлосина маичка за предводникот на генералниот пласманБора-Хансгрое24ч 53' 58
2. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 19
3. ERI Мерхави Кудус Астана+ 25
4. BEL Ремко Евенепул Декојнинк-Квик Степ+ 53
5. POR Едгар Пинто В52-ФК Порто+ 59
6. SLO Јан Поланц ОАЕ Емирати+ 1' 12
7. COL Џонатан Рестрепо Манзана Постобон+ 1' 26
8. ESP Гонсало Серано Каха Рурал-Сегурос РГА+ 1' 29
9. ITA Мауро Финето Делко+ 1' 31
10. USA Кајл Марфи Рели УХЦ Сајклинг+ 1' 42
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Jersey light blue.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey red.svg
Турски пласман
Jersey white.svg
Екипен пласман
1 Сем Бенет Сем Бенет Сем Бенет Линдсај де Вилдер Феритџан Шамла Каха Рурал-Сегурос РГА
2 Сем Бенет Тимо Вилемс Бора-Хансгрое
3 Фабио Јакобсен
4 Кејлеб Јуан
5 Феликс Гросшартнер Феликс Гросшартнер Феликс Гросшартнер Тим Манзана Постобон
6 Кејлеб Јуан Тимо Вилемс
На крај Феликс Гросшартнер Сем Бенет Тимо Вилемс Феритџан Шамла Тим Манзана Постобон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]