Омлоп Хет Ниусблад 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Омлоп Хет Ниусблад 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание74. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум2 март 2019
Растојание200 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеНинове
Екипи25
Возачи на почеток173
Возачи на крај110
Просечна брзина40,92 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCZE Здењек Штибар (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранBEL Грег ван Авермат (ССС) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Тим Веленс (Лото-Судал) Wikidata-logo S.svg
◀ 20182020 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Омлоп Хет Ниусблад 2019 — 74. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 2 март како четврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Била освоена од чешкиот возач Здењек Штибар од екипата Декојнинк-Квик Степ.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2017 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, седум професионални континентални екипи биле специјално поканети, со што се заокружила главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. SUI Катјуша-Алпесин
 12. BEL Лото-Судал
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. ESP Мовистар
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Кофидис
 2. BEL Корендон-Циркус
 3. FRA Директ Енержи
 4. NED Ромпот-Шарл
 5. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 6. BEL Валони Брисел
 7. BEL Ванти-Груп Гобер

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. CZE Здењек Штибар Декојнинк-Квик Степ4ч 53' 17
2. BEL Грег ван Авермат ССС+ 9
3. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 9
4. KAZ Алексеј Луценко Астана+ 9
5. BEL Дилан Тенс Бахреин-Мерида+ 9
6. LUX Жан Пјер Друкер Бора-Хансгрое+ 19
7. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 19
8. BEL Филип Жилбер Декојнинк-Квик Степ+ 19
9. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 19
10. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 19
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „Омлоп Хет Ниусблад 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]