Омлоп Хет Ниусблад 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омлоп Хет Ниусблад 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Omloop Nieuwsblad podium 2017 26-2-2017 11-36-19.jpg
Детали за трката
Издание72. Омлоп Хет Ниусблад
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 1.UWT
Датум25 февруари 2017
Растојание198,3 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеГент
ОдредиштеГент
Екипи25
Возачи на почеток198
Возачи на крај116
Просечна брзина40,258 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникBEL Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Сеп Ванмарке (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
20162018▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Омлоп Хет Ниусблад 2017 — 72. издание на велосипедската еднодневна трка Омлоп Хет Ниусблад, која се одржала на 25 февруари како четврти настан во сезоната на Светската турнеја. Првпат била вклучена во календарот на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена во спринтерска завршница меѓу тројца,[3] од Грег ван Авермат (БМЦ Рејсинг Тим),[4] пред моменталниот светски првак Петер Саган (Бора-Хансгрое) и возачот на Канондејл-Драпак, Сеп Ванмарке, го заокружил подиумот, откако тројцата се одвоиле од групата во последната четвртина на трката.[5]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Поради тоа, петнаесет од осумнаесетте екипи — сите освен Тим Дименжн Дата, Мовистар Тим и ОАЕ Тим Емирати — настапиле на трката.[6] Дополнително, десет професионални континентални екипи се натпреварувале, со што главната била составена од 25 екипи.[7]

Екипи од Светската турнеја на UCI (15)Професионални континентални екипи (10)

Рута[уреди | уреди извор]

По принудното преместување од плоштадот Синт-Питерсплен во Гент во паркот Цитадел за минатогодишното издание, плоштадот повторно ќе се користи како почеток на трката.[8] Завршницата била повторно предвидена во близина на почетокот.

Со 198,3 километри и тринаесет искачувања во „ридската зона“, патеката била предизвикувачка и напорна. Дополнително, имало неколку рамни патеки со калдрма.[9] По минатогодишните градежни зафати, Моленберг се враќа на трката.

Категоризирани искачувања и калдрми[уреди | уреди извор]

Искачувања и калдрми на Омлоп Хет Ниусблад 2017
Бр. Име Растојание од Подлога Должина
(метри)
Наклон (%)
Почеток
(км)
Завршница
(км)
(прос.) (макс.)
Хагхук 51,4 146,9 калдрма 2000
1 Леберг 54,4 143,9 асфалт 950 4,2% 13,8%
2 Берендрис 58,5 139,8 асфалт 940 7% 12,3%
3 Тенбосе 63,4 134,9 асфалт 450 6,9% 8,7%
4 Ејкенмолен 68,9 129,4 асфалт 610 5,9% 12,5%
5 Мур ван Герардсберген 80,7 117,6 калдрма 750 9,3% 19,8%
6 Валкенберг 98,4 99,9 асфалт 540 8,1% 12,8%
Хагхук 107,2 91,1 калдрма 2000
7 Капереј 117,0 81,3 асфалт 1000 5,5% 9%
8 Крејсберг 128,9 69,4 асфалт
калдрма
1800 4,8% 9%
Дондереј 133,6 64,7 калдрма 800
9 Тајенберг 138,6 59,7 калдрма 530 6,6% 15,8%
10 Ејкенберг 143,9 54,4 калдрма 1200 5,2% 10%
11 Волвенберг 147,0 51,3 асфалт 645 7,9% 17,3%
Рејтерстрат 147,1 51,2 калдрма 800
Карел Мартелстрат 148,4 49,9 калдрма 1300
Холевег 149,8 48,5 калдрма 350
Хагхук 154,4 43,9 калдрма 2000
12 Леберг 157,4 40,9 асфалт 950 4,2% 13,8%
13 Моленберг 162,9 35,4 калдрма 463 7% 14,2%
Падестрат 167,8 30,5 калдрма 2300
Липенховестрат 170,5 27,8 калдрма 1300
Ланге Мунте 177,5 20,8 калдрма 2500

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[10]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим4ч 55' 06
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
4. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 45
5. ITA Оскар Гато Астана+ 52
6. GBR Лук Роу Тим Скај+ 52
7. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 52
8. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 52
9. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 56
10. FRA Адријан Пети Директ Енержи+ 58
11. BEL Фредерик Бакерт Ванти-Груп Гобер+ 58
12. NED Мике Тенисен Санвеб+ 58
13. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 58
14. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 58
15. BEL Јирген Рулантс Лото-Судал+ 1' 02
16. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 2' 41
17. GER Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 2' 41
18. NED Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 2' 44
19. DEN Мати Брешел Астана+ 2' 44
20. FRA Арно Демар ФДЖ+ 2' 44
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. „Uitslag - Résultat - Result“ (PDF). KBWB-RVLB.com. Royal Belgian Cycling League. 25 февруари 2017. Посетено на 25 февруари 2017.
  4. Вин, Најџел (25 февруари 2017). „Greg Van Avermaet pips Peter Sagan to Omloop Het Nieuwsblad victory“. Cycling Weekly. Time Inc. UK. Посетено на 25 февруари 2017.
  5. „Greg Van Avermaet wins Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 февруари 2017. Посетено на 25 февруари 2017.
  6. „Three WorldTour teams opt out of Omloop Het Nieuwsblad“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 20 јануари 2017. Посетено на 29 јануари 2017.
  7. „Omloop Het Nieuwsblad Elite: List of participants“ (PDF). Омлоп Хет Ниусблад. Фландриски класици. 22 февруари 2017. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-02-23. Посетено на 22 февруари 2017.
  8. „A lot of changes in Omloop Het Nieuwsblad“. Het Nieuwsblad (холандски). Mediahuis. 21 февруари 2017. Посетено на 22 февруари 2017.
  9. „Omloop Het Nieuwsblad Elite 2017“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 февруари 2017.
  10. „Омлоп Хет Ниусблад 2017“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]