Ив Ламперт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ив Ламперт
Ламперт на Четири дена Динкерк 2016
Лични податоци
Цело имеИв Ламперт
ПрекарЛампи
Роден10 април 1991 (1991-04-10) (31 г.)
Изегем,  Белгија
Висина1,80 м[1]
Маса75 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубКвик-Степ Алфа Винил Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Професионални клубови
2013–2014
2015-
Топспорт Вландерен-Балоас
Етикс-Квик Степ
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2017)

Еднодневни трки и класици

MaillotBélgica.PNG Национален друмски првак (2018)
MaillotBélgica.PNG Национален хронометарски првак (2017)
Дварс дор Вландерен (2017, 2018)
Последна промена
28 март 2020

Ив Ламперт (холандски: Yves Lampaert; р. 10 април 1991) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој моментално вози за UCI World Tour екипата Квик-Степ Алфа Винил Тим.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Ламперт на Тур де Франс 2018

Возел на светските друмски првенства во 2014 и 2015 година. Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2016.[3]

Ламперт ја освоил Дварс дор Вландерен 2017, локална трка за него,[4] откако сам се одвоил за победа по одлучувачкиот напад со колегата Филип Жилбер, Алексеј Луценко од Астана и возачот на Орика-Скот, Лук Дарбриџ.[5] Ламперт нападнал на 7,5 километри пред целта и ја освоил трката со 39 секунди пред Жилбер.

Ламперт ја освоил втората етапа на Вуелта а Еспања 2017 откако се одвоил од групата при силен ветер на три километри до целта со тројца колеги, Ники Терпстра, Жилијан Алафилип и Матео Трентин. Потоа, Ламперт нападнал за победа и со тоа ја презел водечката црвена маичка.[6]

Во 2018 година, Ламперт ја освоил Дварс дор Вландерен, втора година по ред, станувајќи прв возач кој ја освоил трката две години по ред.[7] Во јули 2018 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2018.[8]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
1. MaillotBélgica.svg Национално хронометарско првенство под 23 години
2. Париз-Рубе за млади
7. Париз-Тур за млади
2013
1. ГП Ван де стад Гел
5. Класик Шатору
9. Дрејвенкурс Оверејсе
10. Краен пласман Трка на Фјордовите
2014
1. Класик Дач Фуд Вали
4. Курне-Брисел-Курне
5. Ронде ван Дренте
6. Ронде ван Зеланд
9. Хале-Ингоигем
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Три дена Западна Фландрија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Jersey white.svg Пласман Западна Фландрија
1. Етапа 1
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
2. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2. Национално хронометарско првенство
4. Ронде ван Зеланд Сипортс
5. Ле Самин
6. Париз-Тур
7. Париз-Рубе
9. Краен пласман Три дена Де Пане
9. Трка околу Келн
10. Класик РајдЛондон-Сари
2016
Светски друмски првенства
1. Gold medal blank.svg Екипен хронометар
7. Поединечен хронометар
2. Национално хронометарско првенство
5. Трка околу Франкфурт
6. Европско хронометарско првенство
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2017
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 2 Вуелта а Еспања
1. Дварс дор Вландерен
1. Гулегем Курсе
7. Париз-Тур
2018
1. Gold medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
Национални првенства
1. MaillotBélgica.PNG Друмска трка
3. Хронометар
1. Дварс дор Вландерен
2. Бинше-Шиме-Бинше
4. Европско хронометарско првенство
5. Трка за сеќавање на Големата војна
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Словачка
1. Гулегем Курсе
1. Етапа 8 (ITT) Тур де Свис
Европско друмско првенство
2. Silver medal europe.svg Друмска трка
7. Хронометар
2. Национално хронометарско првенство
3. Краен пласман Трка околу Германија
3. Париз-Рубе
5. Курне-Брисел-Курне
7. Омлоп Хет Ниусблад
8. Дварс дор Вландерен
2020
2. Омлоп Хет Ниусблад

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 80 133
Jersey red.svg Вуелта 113 136

Распоред на резултатите на класиците[уреди | уреди извор]

Монументи 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Милано-Санремо 66
Трка околу Фландрија 24 36 29 17
Париз-Рубе 7 82 28 3
Лиеж-Бастоњ-Лиеж не настапил во кариерата
Џиро ди Ломбардија
Класични трки 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Омлоп Хет Ниусблад 97 36 7 2
Курне-Брисел-Курне 72 83 12 5
Е3 Харелбеке 21 17 18
Гент-Вевелгем 49 20 77
Дварс дор Вландерен 17 1 1 8
Париз-Тур 6 7 73

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Yves Lampaert, Deceuninck - Quick-Step Cycling team“. Посетено на 15 јули 2019.
  2. Рајан, Бери (31 декември 2019). „2020 Team Preview: Deceuninck-QuickStep“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  3. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. Посетено на 20 август 2016.
  4. Decaluwé, Brecht (22 март 2017). „Exuberant victory for local boy Lampaert in Dwars door Vlaanderen“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
  5. Decaluwé, Brecht; O'Shea, Sadhbh (22 март 2017). „Dwars door Vlaanderen: Lampaert parlays Quick-Step tactics to victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 22 март 2017.
  6. „Vuelta a Espana: Lampaert zips away for stage win and overall lead“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 мај 2018.
  7. Hickmott, Larry (28 март 2018). „Dwars door Vlaanderen: Yves Lampaert Makes History“. VeloUK. WordPress. Посетено на 28 март 2018.
  8. „2018: 105th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 5 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]