Гент-Вевелгем 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гент-Вевелгем 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание80. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум25 март 2018
Растојание250,8 км
ДржавиBEL Белгија
FRA Франција
ПоаѓалиштеДејнзе
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај149
Просечна брзина42,554 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Елија Вивијани (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Арно Демар (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
Gent-Wevelgem 2018 men.png
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Гент-Вевелгем 2018 — 80. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 25 март како единаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена по третпат од возачот на Бора-Хансгрое, Петер Саган, со што го израмнил рекордот по број на победи. Трката била решена во спринтерска завршница од 20 возачи, а Саган победил пред возачот на Квик-Степ Флорс, Елија Вивијани и Арно Демар од Групама-ФДЖ.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[4] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. USA БМЦ Рејсинг
 2. GER Бора-Хансгрое
 3. BEL Лото-Судал
 4. BEL Квик-Степ Флорс
 5. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 6. KAZ Астана
 7. BRN Бахреин-Мерида
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. ESP Мовистар
 11. AUS Мичелтон-Скот
 12. RSA Дименжн Дата
 13. SUI Катјуша-Алпесин
 14. NED Лото НЛ-Џамбо
 15. GBR Скај
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 2. BEL Ванти-Груп Гобер
 3. BEL Верандас Вилемс-Крелан
 4. BEL ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 5. FRA Кофидис
 6. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 7. FRA Витал Консепт

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[6]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 53' 37
2. ITA Елија Вивијани Квик-Степ Флорс+ 0
3. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
4. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
5. BEL Јенс Дебишер Лото-Судал+ 0
6. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
8. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 0
9. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
10. BEL Ваут ван Ерт Верандас Вилемс-Крелан+ 0
11. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
12. NED Јан-Вилем ван Схип Ромпот-Недерландсе Лотереј+ 0
13. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
14. BEL Грег ван Авермат БМЦ Рејсинг Тим+ 0
15. BEL Жилиен Вермот Дименжн Дата+ 0
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Peter Sagan wins Gent-Wevelgem“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 25 март 2018. Посетено на 25 март 2018.
 4. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 5. „List of participants“ (Portable Document Format). Гент-Вевелгем. Фландриски класици. 20 март 2018. Посетено на 25 март 2018.
 6. „Гент-Вевелгем 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]