Тур де Свис 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Свис 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание83. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи9
Датуми15 – 23 јуни
Растојание1.172,7 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеЛангнау во Ементал
ОдредиштеГомс
Екипи21
Возачи на почеток147
Возачи на крај115
Просечна брзина42,306 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникCOL Еган Бернал (Инеос) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Роан Денис (Бахреин-Мерида) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранAUT Патрик Конрад (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиGBR Хју Карти (ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг) Wikidata-logo S.svg
МладинскиCOL Еган Бернал (Инеос) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенESP Мовистар Wikidata-logo S.svg
◀20182021▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Свис 2019 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2019) — 83. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 15 и 23 јуни како дваесет и шести настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Колумбиецот Еган Бернал од екипата Тим Скај.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Воедно, две професионални континентални екипи настапиле, како и националната екипа на Швајцарија, со што главната група имала 21 екипа, а секоја екипа имал седум возачи.[3][4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)Национална екипа
  • SUI Швајцарија

Фаворити пред трката[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на трката, Герајнт Томас бил фаворит за победа, додека неговиот колега Еган Бернал бил втор фаворит. Од остатокот на групата, Енрик Мас, Руј Кошта и Марк Солер биле сметани како најблиски соперници.[5]

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg15 јунЛангнау во Ементал – Лангнау во Ементал
индивидуален хронометар
9,5AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg16 јунЛангнау во Ементал – Лангнау во Ементал
среднопланинска етапа
159,6ESP Луис Леон Санчес Wikidata-logo S.svgDEN Каспер Асгрен Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg17 јунВиневил-Фламат – Муртен
ридеста етапа
162,3SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg18 јунМуртен – Арлесхајм
среднопланинска етапа
163,9ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg19 јунМинхенштајн – Ајнзиделн
среднопланинска етапа
177ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgSVK Петер Саган Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg20 јунАјнзиделн – Флумсерберг
среднопланинска етапа
120,2NED Антван Толхук Wikidata-logo S.svgCOL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg21 јунКвартен – Готхард
планинска етапа
216,6COL Еган Бернал Wikidata-logo S.svgCOL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg22 јунГомс – Гомс
индивидуален хронометар
19,2BEL Ив Ламперт Wikidata-logo S.svgCOL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg
9 Wikidata-logo S.svg23 јунГомс – Гомс
планинска етапа
101,5GBR Хју Карти Wikidata-logo S.svgCOL Еган Бернал Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида10' 50
2. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 0
3. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 1
4. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 2
5. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 2
6. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
7. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 7
8. NZL Патрик Бевин ССС+ 8
9. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 9
10. NZL Томас Скали ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 11
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБахреин-Мерида10' 50
2. POL Маќеј Боднар Бора-Хансгрое+ 0
3. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 1
4. DEN Серен Краг Андерсен светлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачСанвеб+ 2
5. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 2
6. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 5
7. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 7
8. NZL Патрик Бевин ССС+ 8
9. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 9
10. NZL Томас Скали ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 11
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Луис Леон Санчес Астана4ч 01' 21
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 6
3. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 6
4. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 6
5. BEL Грег ван Авермат ССС+ 6
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 6
7. ESP Омар Фраиле Астана+ 6
8. NOR Свен Ерик Бистрем ОАЕ Емирати+ 6
9. AUS Нејтан Хас Катјуша-Алпесин+ 6
10. GBR Бен Свифт Инеос+ 6
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Каспер Асгрен жолта маичка за предводникот во генералниот пласмансветлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ4ч 12' 16
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. AUS Роан Денис црна маичка за предводникот на бодовниот пласманБахреин-Мерида+ 1
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 1
5. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 6
6. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 10
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 17
8. GBR Герајнт Томас Инеос+ 18
9. ESP Џонатан Кастровјехо Инеос+ 19
10. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 19
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое3ч 39' 25
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
5. GBR Бен Свифт Инеос+ 0
6. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
7. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8. SUI Фабијан Линхард Швајцарија+ 0
9. FRA Тома Буда Тотал Директ Енержи+ 0
10. NOR Даниел Хуелгор Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое7ч 51' 31
2. DEN Каспер Асгрен светлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 10
3. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 11
4. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 11
5. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 16
6. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 20
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 27
8. GBR Герајнт Томас Инеос+ 28
9. ESP Џонатан Кастровјехо Инеос+ 29
10. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ3ч 46' 02
2. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
3. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
5. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
6. BEL Сеп Ванмарке ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
7. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
8. ESP Иван Гарсија Бахреин-Мерида+ 0
9. BEL Стан Девулф Лото-Судал+ 0
10. SUI Фабијан Линхард Швајцарија+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое11ч 37' 28
2. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 10
3. DEN Каспер Асгрен светлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 15
4. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 16
5. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 21
6. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 25
7. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 32
8. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 34
9. ESP Џонатан Кастровјехо Инеос+ 34
10. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 34
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ4ч 18' 26
2. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
3. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 0
4. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 0
5. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 0
6. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
7. SUI Фабијан Линхард Швајцарија+ 0
8. BEL Стан Девулф Лото-Судал+ 0
9. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
10. NZL Патрик Бевин ССС+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое15ч 55' 48
2. AUS Мајкл Метјус Санвеб+ 14
3. DEN Каспер Асгрен светлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 21
4. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 22
5. USA Лосон Кредок ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 27
6. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 38
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 39
8. ESP Луис Леон Санчес Астана+ 40
9. COL Винер Анакона Мовистар+ 40
10. ITA Фабио Фелине Трек-Сегафредо+ 41
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Антван Толхук Џамбо-Висма2ч 43' 35
2. COL Еган Бернал Инеос+ 17
3. FRA Франсоа Бидар АГ2Р Ла Мондијал+ 24
4. CZE Јан Хирт Астана+ 29
5. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 31
6. NZL Патрик Бевин ССС+ 38
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 44
8. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 44
9. SUI Патрик Шелинг Швајцарија+ 46
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 46
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласмансветлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачИнеос18ч 40' 18
2. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 12
3. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 29
4. CZE Јан Хирт Астана+ 35
5. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 35
6. ESP Марк Солер Мовистар+ 41
7. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 50
8. FRA Франсоа Бидар АГ2Р Ла Мондијал+ 58
9. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 1' 07
10. IRL Николас Роуш Санвеб+ 1' 07
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласмансветлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачИнеос5ч 37' 40
2. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 23
3. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 23
4. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 34
5. CZE Јан Хирт Астана+ 34
6. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 34
7. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 40
8. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 50
9. GER Ленард Кемна Санвеб+ 1' 03
10. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 1' 03
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманкафеава маичка за предводникот на планинскиот пласмансветлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачИнеос24ч 17' 48
2. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 41
3. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 13
4. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 1' 17
5. CZE Јан Хирт Астана+ 1' 19
6. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 19
7. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 2' 07
8. ITA Фабио Ару ОАЕ Емирати+ 2' 20
9. IRL Николас Роуш Санвеб+ 2' 23
10. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ21' 58
2. DEN Каспер Асгрен Декојнинк-Квик Степ+ 5
3. DEN Серен Краг Андерсен Санвеб+ 10
4. NZL Томас Скали ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 13
5. NZL Патрик Бевин ССС+ 13
6. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 19
7. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 20
8. FRA Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 32
9. GER Никијас Арнт Санвеб+ 34
10. ITA Матео Трентин Мичелтон-Скот+ 36
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманкафеава маичка за предводникот на планинскиот пласмансветлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачИнеос24ч 40' 24
2. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 22
3. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 46
4. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 1' 54
5. CZE Јан Хирт Астана+ 1' 55
6. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 2' 43
7. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 2' 53
8. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 2' 56
9. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 3' 17
10. IRL Николас Роуш Санвеб+ 3' 17
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг3ч 01' 49
2. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 1' 02
3. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласманкафеава маичка за предводникот на планинскиот пласмансветлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачИнеос+ 1' 02
4. SUI Матијас Франк АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 52
5. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 1' 52
6. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 2' 15
7. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 2' 15
8. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 2' 15
9. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 2' 15
10. CZE Јан Хирт Астана+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. COL Еган Бернал жолта маичка за предводникот во генералниот пласмансветлосина маичка за предводникот на пласманот за млад возачИнеос27ч 43' 10
2. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 19
3. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 3' 04
4. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 3' 12
5. CZE Јан Хирт Астана+ 3' 13
6. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 3' 48
7. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 4' 14
8. COL Карлос Бетанкур Мовистар+ 4' 35
9. ESP Енрик Мас Декојнинк-Квик Степ+ 4' 53
10. IRL Николас Роуш Санвеб+ 5' 27
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Свис 2019 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Постоеле и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на завршницата на етапите; првите тројца добивале временски бонуси, освен на поединечниот хронометар: етапниот победник освојувал десет секунди, додека вториот и третиот шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2019 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[6]

Дополнително, постоел бодовен пласман, кој бил наградуван со црна маичка.[6] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите пет места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото.[6] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за екстра категорија 20 15 10 6 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина маичка.[6] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележан со зелена маичка. Пласманот се одлучувал на ист начин како генералниот пласман, но само за возачи родени на или по 1 јануари 1993 година.

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[6]

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.[6]

Водство по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Бодовен пласман
Jersey black.svg
Планински пласман
Jersey light blue.svg
Пласман за млад возач
Jersey green.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
1 Роан Денис Роан Денис Роан Денис недоделена Серен Краг Андерсен Бора-Хансгрое
2 Луис Леон Санчес Каспер Асгрен Клаудио Имхоф Каспер Асгрен Тим Санвеб
3 Петер Саган Петер Саган Петер Саган
4 Елија Вивијани
5 Елија Вивијани
6 Антван Толхук Еган Бернал Еган Бернал ОАЕ Тим Емирати
7 Еган Бернал Еган Бернал Мовистар Тим
8 Ив Ламперт
9 Хју Карти Хју Карти
На крај Еган Бернал Петер Саган Хју Карти Еган Бернал Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Teams: Tour de Suisse“. www.tourdesuisse.ch. Посетено на 24 април 2019.
  4. Робертшо, Хенри (15 јуни 2019). „Tour de Suisse 2019 start list: Geraint Thomas, Fabio Aru and Peter Sagan in the mix“. Cycling Weekly. Посетено на 16 јуни 2019.
  5. Лонг, Џони (14 јуни 2019). „Here's who the bookmakers think will win the Tour de Suisse 2019“. Cycling Weekly. Посетено на 16 јуни 2019.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 TG 2017, стр. 24–25.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]