Трка околу Фландрија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Фландрија 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание102. Трка околу Фландрија
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2018 1.UWT
Датум1 април 2018
Растојание264,7 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнтверпен
ОдредиштеАуденарде
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај104
Просечна брзина41,64 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Ники Терпстра (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранDEN Мадс Педерсен (Трек-Сегафредо) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранBEL Филип Жилбер (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка околу Фландрија 2018 — 102. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Фландрија, која се одржала на 1 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Возачот на Квик-Степ Флорс, Ники Терпстра, станал првиот холандски возач по Адри ван дер Пул во 1986 година, кој победил на Трката околу Фландрија,[3] одвојувајќи се од групата на Крејсберг. Терпстра останал сам во последните 25 километри, завршувајќи 12 секунди пред возачот на Трек-Сегафредо, Мадс Педерсен, додека подиумот го заокружил бранителот на титулата Филип Жилбер, исто така возач на Квик-Степ Флорс.[4]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Фландрија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. FRA AG2R La Mondiale
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. USA БМЦ Рејсинг Тим
 5. GER Бора-хансгрое
 6. RSA Дименжн Дата
 7. USA EF Education First-Drapac
 8. FRA Групама-ФДЖ
 9. SUI Катјуша-Алпесин
 10. NED Лото НЛ-Џамбо
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. BEL Квик-Степ Флорс
 15. GBR Тим Скај
 16. GER Sunweb
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Кофидис
 2. NED Ромпот-Недерландсе Лотереј
 3. BEL Спорт Вландерен-Балоас
 4. BEL Верандас Вилемс-Крелан
 5. FRA Витал Консепт
 6. BEL Ванти-Груп Гобер
 7. BEL ВБ-Аква Протект-Веранкласик
Wikidata-logo S.svg

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[7]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Ники Терпстра Квик-Степ Флорс6ч 21' 25
2. DEN Мадс Педерсен Трек-Сегафредо+ 12
3. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс+ 17
4. DEN Михаел Валгрен Астана+ 20
5. BEL Грег ван Авермет БМЦ Рејсинг Тим+ 25
6. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 25
7. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 25
8. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 25
9. BEL Ваут ван Ерт Верандас Вилемс-Крелан+ 25
10. CZE Здењек Штибар Квик-Степ Флорс+ 25
11. BEL Оливер Незен AG2R La Mondiale+ 25
12. NED Дилан ван Барле Тим Скај+ 25
13. BEL Сеп Ванмарке EF Education First-Drapac+ 25
14. NED Тимо Розен Лото НЛ-Џамбо+ 1' 09
15. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 1' 13
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. конс. 20 октомври 2017. 
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. конс. 20 октомври 2016. 
 3. Terpstra eerste Nederlandse winnaar sinds 1986“, „De Telegraaf“, Telegraaf Media Groep, 1 април 2018 (посет. 1 април 2018 г). (на (холандски))
 4. Niki Terpstra wins 2018 Tour of Flanders“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 1 април 2018 (посет. 1 април 2018 г).
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 6. „Deelnemerslijst - liste des partants“ (Portable Document Format). Трка околу Фландрија. Фландриски класици. 31 март 2018. конс. 1 април 2018. 
 7. „Трка околу Фландрија 2018“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]