Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018 Cycling (road) pictogram.svg
2018 LBL Finish Bob Jungels.jpg
Детали за трката
Издание104. Лиеж-Бастоњ-Лиеж
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 1.UWT
Датум22 април 2018
Растојание258,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеЛиеж
ОдредиштеАнс
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај132
Просечна брзина40,314 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникLUX Боб Јунгелс (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранCAN Мајкл Вудс (ЕФ Едукејшн-ИзиПост) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Ромен Барде (АГ2Р Ла Мондијал) Wikidata-logo S.svg
Liege-Bastogne-Liege 2018.png
◀ 20172019 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018 — 104. издание на велосипедската еднодневна трка Лиеж-Бастоњ-Лиеж, која се одржала на 24 април како осумнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од луксембуршкиот првак Боб Јунгелс, кој побегнал од главната група. Мајкл Вудс го освоил спринтот за второто место пред Ромен Барде.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Лиеж-Бастоњ-Лиеж е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. BRN Бахреин-Мерида
 2. USA Трек-Сегафредо
 3. USA ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
 4. GER Санвеб
 5. NED Лото НЛ-Џамбо
 6. KAZ Астана
 7. USA БМЦ Рејсинг
 8. SUI Катјуша-Алпесин
 9. GER Бора-Хансгрое
 10. BEL Квик-Степ Флорс
 11. ESP Мовистар
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. FRA Групама-ФДЖ
 14. RSA Дименжн Дата
 15. BEL Лото-Судал
 16. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 17. GBR Скај
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Фортунео-Самсик
 2. IRL Аква Блу Спорт
 3. BEL ВБ-Аква Протект-Веранкласик
 4. BEL Ванти-Груп Гобер
 5. FRA Директ Енержи
 6. FRA Кофидис
 7. BEL Спорт Вландерен-Балоас

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[4]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. LUX Боб Јунгелс Квик-Степ Флорс6ч 24' 44
2. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 37
3. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 37
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 39
5. ITA Доменико Поцовиво Бахреин-Мерида+ 39
6. ITA Енрико Гаспарото Бахреин-Мерида+ 39
7. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 39
8. CZE Роман Кројцигер Мичелтон-Скот+ 39
9. COL Серхио Енао Тим Скај+ 39
10. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 39
11. BEL Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 45
12. NED Сам Омен Санвеб+ 48
13. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 51
14. AUS Џек Хејг Мичелтон-Скот+ 1' 06
15. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 24
16. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 1' 44
17. ESP Хесус Ерада Кофидис+ 2' 08
18. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 2' 41
19. DEN Михаел Валгрен Астана+ 2' 50
20. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 2' 53
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 4. „Лиеж-Бастоњ-Лиеж 2018“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]