Трка околу Баскија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Баскија 2018
Детали за трката
Издание58. Трка околу Баскија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2018 2.UWT
Етапи6
Датуми2 – 7 април
Растојание819,9 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеСарауц
ОдредиштеЕјбар
Екипи22
Возачи на почеток153
Возачи на крај99
Просечна брзина39,236 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо)
ВторопласиранESP Микел Ланда (Мовистар)
ТретопласиранESP Јон Исагире (Бахреин-Мерида)
БодовенSLO Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо)
ПланинскиESP Карлос Верона (Мичелтон-Скот)
МладинскиESP Енрик Мас (Квик-Степ Флорс)
ЕкипенESP Мовистар
◀20172019▶
Документација

Трка околу Баскија 2018 — 58. издание на велосипедската етапна Трка околу Баскија, која се одржала помеѓу 2 и 7 април како четиринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена од словенечки возач првпат, откако Примож Роглич (Лото НЛ-Џамбо) бил најпостојан возач на трката. Покрај победата на поединечниот хронометар,[3] Роглич завршил втор на три други етапи, зацементирајќи ја зелената маичка за бодовниот пласман, заедно со чапела и жолтата маичка за генералниот пласман; Роглич ја освоил трката со над една минута пред најблискиот соперник, возачот на Мовистар Тим, Микел Ланда.[4] Ланда и третопласираниот Јон Изагире (Бахреин-Мерида), се поместиле на подиумот на претпоследната етапа на трката, откако биле дел од шестчлено бегство.

Другите пласмани на трката биле освоени од Шпанци, Карлос Верона (планинскиот, за Мичелтон-Скот),[5] и Енрик Мас (млад возач, за Квик-Степ Флорс по победата на завршната етапа од бегство),[6] додека Мовистар Тим го освоил екипниот пласман, бидејќи Наиро Кинтана исто така завршил помеѓу најдобрите пет.[7]

Рута[уреди | уреди извор]

Целосната рута на Трката околу Баскија 2018 била објавена на 2 март 2018 година.[8] За првпат во 40 години, трката ќе заврши со друмска етапа, а не со поединечен хронометар. На 28 март било објавено дека втората етапа - првично закажана на растојание од 152,7 километри - ќе биде продолжена на 166,7 километри.[9]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 2 апрСарауц – Сарауц
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
162,1FRA Жилијан Алафилип FRA Жилијан Алафилип
2 3 апрСарауц – Bermeo
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
166,7FRA Жилијан Алафилип FRA Жилијан Алафилип
3 4 апрBermeo – Валдеговија
ридеста етапа
ридеста етапа
184,8AUS Џеј Мекарти FRA Жилијан Алафилип
4 5 апрLodosa – Lodosa
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
19,4SLO Примож Роглич SLO Примож Роглич
5 6 апрВиторија – Ејбар
планинска етапа
планинска етапа
164,7ESP Омар Фраиле SLO Примож Роглич
6 7 апрЕјбар – Арате
планинска етапа
планинска етапа
122,2ESP Енрик Мас SLO Примож Роглич

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Баскија е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[10] Четири професионални континентални екипи биле поканети, со што била заокружена главната група од 22 екипи.[11] Бидејќи секоја екипа имала право на седум возачи (помалку за еден во споредба со 2017 година), вкупно 154 возачи ја започнале првата етапа.[12]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс4ч 17' 46
2. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. ESP Пељо Билбао Астана+ 23
4. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс+ 23
5. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 23
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 23
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 23
8. BEL Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 23
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 23
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 23
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс4ч 17' 36
2. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 4
3. ESP Пељо Билбао Астана+ 29
4. ESP Енрик Мас сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 33
5. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 33
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 33
7. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 33
8. BEL Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 33
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 33
10. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 33


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс4ч 11' 47
2. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 0
3. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 0
4. ESP Микел Ланда Мовистар+ 0
5. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 15
6. ESP Едуард Прадес Еускади Баскија-Муријас+ 15
7. ESP Пељо Билбао Астана+ 15
8. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 15
9. ESP Енрик Мас сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 15
10. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 15
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс8ч 29' 13
2. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 8
3. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 39
4. ESP Микел Ланда Мовистар+ 43
5. ESP Пељо Билбао Астана+ 54
6. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 58
7. ESP Енрик Мас сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 58
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 58
9. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 58
10. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 58


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Џеј Мекарти Бора-Хансгрое4ч 49' 39
2. BLR Александар Рјабушенко ОАЕ Емирати+ 0
3. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 0
4. SUI Михаел Албасини Мичелтон-Скот+ 0
5. ESP Енрике Санс Еускади Баскија-Муријас+ 0
6. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 0
7. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
8. ESP Хесус Ескера Бургос-БХ+ 0
9. ESP Пељо Билбао Астана+ 0
10. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс13ч 18' 52
2. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо+ 8
3. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 39
4. ESP Микел Ланда Мовистар+ 43
5. ESP Пељо Билбао Астана+ 54
6. FRA Руди Молар Групама-ФДЖ+ 58
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 58
8. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 58
9. ESP Енрик Мас сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 58
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 58


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Лото НЛ-Џамбо22' 26
2. NZL Патрик Бевин БМЦ Рејсинг Тим+ 9
3. BLR Васил Кириенка Тим Скај+ 11
4. ESP Џонатан Кастровјехо Тим Скај+ 14
5. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 20
6. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 36
7. ESP Давид де ла Крус Тим Скај+ 37
8. FRA Жилијан Алафилип жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 42
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 43
10. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 43
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо13ч 41' 26
2. FRA Жилијан Алафилип зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманКвик-Степ Флорс+ 34
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 33
4. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 1' 36
5. ESP Горка Исагире Бахреин-Мерида+ 1' 42
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 48
7. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 51
8. ESP Пељо Билбао Астана+ 1' 57
9. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 2' 08
10. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 2' 11


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Омар Фраиле Астана3ч 53' 59
2. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманЛото НЛ-Џамбо+ 0
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 0
4. ESP Карлос Верона Мичелтон-Скот+ 0
5. ESP Хосе Ерада Кофидис+ 0
6. ESP Микел Ланда Мовистар+ 0
7. UKR Марк Падун Бахреин-Мерида+ 15
8. ESP Пељо Билбао Астана+ 1' 27
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 27
10. AUS Џеј Хиндли Тим ДСМ+ 1' 27
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото НЛ-Џамбо17ч 35' 19
2. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 57
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 2' 13
4. FRA Жилијан Алафилип Квик-Степ Флорс+ 2' 55
5. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 06
6. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 21
7. ESP Пељо Билбао Астана+ 3' 30
8. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 41
9. ESP Давид де ла Крус Тим Скај+ 3' 49
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 57


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Енрик Мас Квик-Степ Флорс3ч 17' 34
2. ESP Микел Ланда Мовистар+ 12
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 27
4. BEL Дилан Тенс БМЦ Рејсинг Тим+ 27
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 30
6. BEL Томас де Гент Лото-Судал+ 45
7. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 47
8. AUT Грегор Милбергер Бора-Хансгрое+ 54
9. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото НЛ-Џамбо+ 54
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 54

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич жолта маичка за предводникот во генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманЛото НЛ-Џамбо20ч 53' 47
2. ESP Микел Ланда Мовистар+ 1' 09
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 1' 42
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 3' 14
5. COL Наиро Кинтана Мовистар+ 3' 17
6. ESP Енрик Мас сина маичка за предводникот на пласманот за млад возачКвик-Степ Флорс+ 3' 29
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 3' 50
8. ESP Пељо Билбао Астана+ 4' 14
9. ESP Давид де ла Крус Тим Скај+ 4' 15
10. AUT Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 5' 30
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Трка околу Баскија 2018 се доделувале четири различни маички.[13] Генералниот пласман бил пресметуван преку додавање на завршните времиња на секој велосипедист по секоја етапа. Во 2018 година биле воведени временските бонуси на првите тројца на секоја етапа, освен на хронометрите: етапниот победник добивал десет секунди, додека второ и третопласираниот добивале шест и четири секунди, соодветно.[14] Бонус секунди имало и за првите тројца возачи на средните спринтови: три секунди за победникот на спринтот, две секунди за вториот и една секунда за третиот возач. Предводникот на генералниот пласман ја добивал жолтата маичка.[15] Овој пласман се сметал за најважен на Трката околу Баскија 2018 и победникот на пласманот се сметал за победник на трката.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5 6
Бодови за категорија 1 10 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 2 6 4 2 1 0
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Дополнително, постоел бодовен пласман, на кој се доделувала зелената маичка[15], промена од бела на изданието во 2017 година. За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите 15 места на етапата. За победа на етапа, возачот добивал 25 бода, второто место добивало 20 бода, третото место 16 бода, четвртото 12 бода, петтото 12, шестото 10 и по еден бод помалку до еден бод за 15. место. Постоел и спринтерски пласман, обележан со сината маичка. Во спринтерскиот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку завршат на првите три места на средните спринтови во текот на етапите, три бода за победникот, два бода за вториот и еден бод за третиот возач.[16]

Постоел и планински пласман, каде бодовите се добивале доколку велосипедистите стигнат на некое искачување пред останатите возачи. Секој од дваесет и трите искачувања биле категоризирани во прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови имало на потешките и повисоко категоризирани искачувања. За искачувањата од првата категорија, првите шест возачи добивале бодови; на искачувањата од втора категорија, четворица добивале бодови; на искачувањата од трета категорија само тројца возачи добивале бодови.[16] Водството во пласманот бил обележан од црвена маичка со бели точки.[15]

Наместо спринтерски пласман, како во 2017 година, четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, обележана со светлосина маичка.[15] Само возачи родени по 1 јануари 1993 година можеле да учествуваат во пласманот; најдобриот млад возач во генералниот пласман бил предводник на овој пласман.[16] Постоел и екипен пласман во кој времињата на тројцата најдобри велосипедисти од секоја екипа биле собирани заедно; водечката екипа на крајот на трката била екипата со најниско вкупно време.[16]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман
Планински пласман
Пласман на млад возач
Екипен пласман
1 Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Жилијан Алафилип Јонатан Ластра Енрик Мас Квик-Степ Флорс
2 Жилијан Алафилип Марк Падун
3 Џеј Мекарти Томас де Гент
4 Примож Роглич Примож Роглич
5 Омар Фраиле Примож Роглич Марк Падун Џек Хејг Бахреин-Мерида
6 Енрик Мас Карлос Верона Енрик Мас Мовистар Тим
На крај Примож Роглич Примож Роглич Карлос Верона Енрик Мас Мовистар Тим

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI announces 2018 road calendar“. Cycling News. Посетено на 20 октомври 2017.
 2. „2018 UCI WorldTour calendar unveiled“. Velon. Архивирано од изворникот на 2017-09-25. Посетено на 20 октомври 2016.
 3. „Roglic in pole position for overall Pais Vasco victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 6 април 2018. Посетено на 7 април 2018.
 4. „País Vasco, stage 6: Roglic claims GC despite early crash, Mas wins stage“. VeloNews. Competitor Group. 7 април 2018. Посетено на 7 април 2018.
 5. „Verona wins the polka-dot jersey after spending another day in the breakaway at Vuelta al Pais Vasco“. Мичелтон-Скот. GreenEDGE Cycling. 7 април 2018. Архивирано од изворникот на 2018-04-08. Посетено на 7 април 2018.
 6. „Vuelta al Pais Vasco: Brilliant Mas conquers the mythical Arrate“. Квик-Степ Флорс. Decolef Lux. 7 април 2018. Архивирано од изворникот на 2018-04-28. Посетено на 7 април 2018.
 7. Нетертон, Александер (7 април 2018). „Primoz Roglic holds off Landa for Tour of Basque Country triumph“. Eurosport. Discovery Inc. Посетено на 7 април 2018.
 8. „Official route of the Itzulia 2018“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 2 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 9. „Changes in the 2nd stage“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 28 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 10. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 11. Libro de ruta 2018, стр. 19.
 12. „The 22 teams participating in the Itzulia“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 15 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 13. „Prizes of the Itzulia 2018“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 16 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 14. „The bonuses in the Itzulia“. Трка околу Баскија. Organizaciones Ciclistas Euskadi. 18 март 2018. Посетено на 2 април 2018.[мртва врска]
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 Libro de ruta 2018, стр. 9.
 16. 16,0 16,1 16,2 16,3 Libro de ruta 2018, стр. 95–99.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]