Петер Саган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петер Саган
Лични податоци
Цело имеПетер Саган
Прекар„Петар Велики“[1]
„Турминатор“[2]
„Халк“[3]
Роден26 јануари 1990 (1990-01-26) (29 г.)
Жилина, Чешка Чехословачка
Висина1,84 м[4]
Маса79 кг[4]
Податоци за клубот
Мом. клубБора-Хансгрое
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Специјалист за класици
Аматерски клубови
2009 Дукла Тренчин Мерида
Професионални клубови
2010–2014
2015-2016
2017-
Ликвигас-Доимо
Тинкоф-Саксо
Бора-Хансгрое
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
Бодовен пласман (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018)
Награда за борбеност (2016)
11 индивидуални етапи (2012, 2013, 2016, 2017, 2018)
Вуелта а Еспања
4 индивидуални етапи (2011, 2015)

Етапни трки

Џиро ди Сардења (2011)
Трка околу Полска (2011)
Трка околу Калифорнија (2015)

Еднодневни трки и класици

Светски друмски првак (2015, 2016, 2017)
Европски друмски првак (2016)
MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак (2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2018)
MaillotSlovakia.gif Национален хронометарски првак (2015)
Трка околу Фландрија (2016)
Париз-Рубе (2018)
Гент-Вевелгем (2013, 2016, 2018)
Гран при Монтреал (2013)
Гран при Квебек (2016, 2017)
Е3 Харелбеке (2014)
Курне-Брисел-Курне (2017)
Награда Брабант (2013)

Други

Светска турнеја UCI (2016)
Светски пласман UCI (2016)
Златен велосипед (2016)
Последна промена
21 април 2019

Петер Саган (словачки: Peter Sagan; р. 26 јануари 1990 во Жилина) — словачки професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Бора-Хансгрое. Саган имал успешна јуниорска кариера во планинскиот велосипедизам и велокросот, победувајќи на Светското првенство во 2008, пред да се префрли во друмскиот велосипедизам.

Саган е сметан за еден од најголемите таленти, откако освоил некои престижни победи,[5] вклучувајќи ги: три светски првенства, едно европско, две етапи на Париз-Ница, седум на Тирено-Адријатико, една на Тур де Романди, две и генерален пласман на Трката околу Полска, рекордни шестнаесет и генерален пласман на Трката околу Калифорнија,[6] и рекордни петнаесет на Тур де Свис. Освоил бројни класици, вклучувајќи ги монументите Париз-Рубе и Трка околу Фландрија, три изданија на Гент-Вевелгем и Е3 Харелбеке, заедно со дванаесет етапи на големите трки: четири на Вуелта а Еспања и единаесет на Тур де Франс. Исто така го освоил бодовниот пласман на Тур де Франс во 2012, 2013, 2014, 2015, 2016 и 2018; како последица на тоа, Саган станал првиот возач кој го освоил пласманот во неговите први пет обида и го израмнил рекордот на Ерик Цабел со рекордни шест победи.

По неговата победа на Светското друмско првенство 2017, Саган ќе ја носи виножито-маичката во сезоната 2018 трета година по ред.[7] Потпишал тригодишен договор со германската екипа Бора-Хансгрое, почнувајќи од 2017 година.[8]

Ран живот и аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Саган е најмалиот во семејство со три постари браќа и една сестра. Бил одгледан од неговата сестра, бидејќи неговите родители поголемиот дел од денот го поминувале во малата продавница, која тие ја поседувале во неговиот роден град. Неговиот брат Јурај Саган е исто така велосипедист во Канондејл.

Саган започнал да вози велосипед на возраст од девет години, кога се приклучил на Cyklistický spolok Žilina, мал локален клуб во неговиот роден град. Низ неговите јуниорски години Саган возел и планински и друмски велосипедизам и бил добро познат по неговиот необичен стил на возење во патики за тенис и маички, пиејќи само чиста вода. Саган привлекол поголемо внимание, кога се појавил на Словачкиот куп со велосипед позајмен од неговата сестра, откако по грешка го продал неговиот, а велосипедот од спонзорот VeloSprint доцнел во испораката. Возејќи обичен велосипед со не толку добри кочници и ограничена брзина, тој ја освоил трката.[9]

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

2009[уреди | уреди извор]

Саган го покажал неговиот талент во професионалниот велосипедизам, кога бил примен од екипата Дукла Тренчин Мерида, словачка екипата во континенталната про (втора) дивизија. Во 2008, победил на светското јуниорско првенство во планински велосипедизам во Вале ди Соле. Истата година, завршил втор на светското јуниорско првенство во велокрос во Тревизо и на јуниорскиот Париз-Рубе.[10]

Саган се придружил на екипата Квик Степ за друмско тестирање, но не успеал да добие договор. Неговата фрустрација била толку голема, што тој одлучил да се откаже од друмскиот велосипедизам, меѓутоа притиснат од неговото семејство, тој се обидел со Ликвигас-Доимо и успеал. Ликвигас му понудил на Саган двегодишен договор (2010–2011) со можност да вози планински велосипедизам за Канондале. Договорот бил продолжен до крајот на 2012 во април 2010. Докторите и менаџерите на Ликвигас биле зачудени од резултатите на медицинските тестови на Саган, велејќи дека никогаш не виделе возач со 19 години да биде толку физички силен и способен како Саган. Во текот на тренирањето, Саган уништил повеќе планински велосипедизам отколку кој било друг возач, поради неговата способност да вози повеќе отколку што издржува велосипедот. Неговите колеги започнале да го викаат Терминатор, и покрај тоа што како личност е мирен и многу љубезен.[11]

2010[уреди | уреди извор]

„Ви велам, овој млад Словенец покажува голем талент“.

Ленс Армстронг грешејќи ја националност на Саган во текот на Тур Даун Андер 2010.[12]

Ликвигас го одредил Саган за неговата прва Pro Tour друмска трка Тур Даун Андер во јануари 2010 година, на возраст од 19 години. Тој бил вклучен во пад во текот на втората етапа, но останал да вози со 17 шавови на неговата рака и левото бедро. На кралската етапа до Вилунга тој се приклучил во нападот преку последното искачување со Кедел Еванс, Алехандро Валверде и Луис Леон Санчез. Четворката се борела да се оддалечи од спринтерската група во следните 20 километри, со што Санчез победил на крајот.[12]

Саган ја освоил првата и втората ProTour етапа во текот на друмската трка Париз-Ница 2010. Саган првично не бил одреден за трката, но му се приклучил на составот од екипата, откако неговиот совозач Мачеј Боднар ја скршил неговата клучна коска.[13] Неговата прва етапна победа била постигната на 10 март 2010 година, кога Саган се приклучил на нападот поттикнат од Николас Роуш на последното искачување на третата етапа во Орилак и ги поминал Роуш и Хоаким Родригез за етапна победа. Оваа етапна победа исто така му го донела и водството во бодовниот пласман.[14] Втората ProTour победа на Саган дошла два дена подоцна со соло напад во петтата етапа во Екс ан Прованс. Напаѓајќи во последните три километри од крајот на тешкото искачување, Саган бил способен да се оддели од главната група за победа.[15] Покрај неговата две етапни победи, Саган исто така завршил втор на етапата 2 до Лимож и трет на шестата етапа до Турет сир Луп. Збирот на високите места во етапите и бодовите од средните спринтови му ја донеле зелената маичка на Саган за 2010. Ја завршил етапата на 17. место, три минути и дваесет и една секунда за победникот на трката Алберто Контадор, кој го пофалил младиот Словак и предвидел дека во иднина ќе му биде конкурент. Исто така завршил осми во пласманот за млад возач.[16]

„Не сакам да бидам втор Еди Меркс. Сакам да бидам прв Петер Саган.

Саган на конференција за печатот во Словачка за бројните споредби со Еди Меркс[17]
Саган носејќи ја зелената маичка на Трка околу Калифорнија 2010.

На Трка околу Калифорнија 2010, Саган победил на петтата и шестата етапа, доаѓајќи со кандидатите за генерален пласман во исто време. По грешка на етапата 3, тој каснел 17 секунди. Двете етапни победи не само што го поместиле на третото место во генералниот пласман, туку го преземал водството и во бодовниот пласман. На седмата етапа, хронометарот низ Лос Анџелес, тој доцнел само 9 секунди. Иако претходно имал некои успеси во пролозите, овој хронометар бил малку подолг и тој изгубил една минута и 35 секунди во генералниот пласман. И покрај овој неуспех, тој сепак успеал да го задржи водството во бодовниот пласман и пласманот за млад возач. Завршил осми во крајниот пласман, зад сезонските ветерани како Леви Лајпхајмер, Мајкл Роџерс, Давид Забриски, Крис Хорнер и Јенс Фогт, сите добро познати во велосипедизмот. Саган завршил четврти на почетниот пролог на Тур де Свис 2010, само три секунди зад Фабијан Канчелара, но завршил скоро 11 минути зад групата на втората етапа и не успеал да ја започне трката следниот ден поради алергија.[18]

По паузата во јули, се вратил со добра форма подоцна во сезоната, обезбедувајќи високи места во голем број европски трки, како и второто место на првото издание на Гран при Монтреал. Возел на Светското друмско првенство во Гилонг, Австралија за Словачка, но не успеал да направи пробив во долгата трка. Планирал да вози неколку сезонски трки, вклучувајќи го и Париз-Тур и Џиро ди Ломбардија, но проблемите со цревата го принудиле да се откаже.[19]

2011[уреди | уреди извор]

Саган бил подготвен да продолжи во 2011 со истата екипа, сега преименувана во Ликвигас-Канондејл. Во тренинг-кампот во декември 2010, Саган изјавил дека негова прва цел за сезоната 2011 ќе биде Милано-Сан Ремо.[20]

По почетокот на неговата сезона со некои добри пласмани во неколку италијански еднодневни трки, Саган сериозно ја започнал сезоната на Џиро ди Сардења. Ги освоил трите од петте етапи на трката, како и генералниот и бодовниот пласман, тесно победувајќи го Хосе Серпа за 3 секунди во генералниот пласман.[21]

Во текот на Трка околу Калифорнија, ја освоил етапата 5 на патот кон победа во бодовниот пласман втора година по ред на оваа трка.[22]

Во јуни учествувал на Тур де Свис, освојувајќи го импресивното трето место во воведниот пролог. Потоа ја освоил и планинската етапа 3, докажувајќи ја својата разноврсност, кога го достигнал Дамијано Кунего близу Гросе Шајдег и потоа го одминал на самата цел. Исто така, Саган успеал да дојде до подиум на уште две низински етапи, како и победа на етапата 8 во масовен спринт. Оваа победа била доволна да го обезбеди бодовниот пласман на оваа трка.[23]

Тој возел на Трката околу Полска како подготовка за Вуелта. Ја преземал водечката маичка по победата на етапата 4 и потоа ја освоил и етапата 5. Иако ја загубил маичката од Даниел Мартин по тешката завршница на етапата 6, тој успеал да ја поврати на последниот ден од трката, благодарение на бонус секунди на средните спринтови и второто место на етапата. Исто така го освоил и бодовниот пласман.[23][24]

Саган возел и на Вуелта а Еспања, што му било прво појавување на некоја голема трка. Тој не разочарал, заработувајќи три етапни победи на трката. На етапата 6 предизвикал поделба на малата водечка група кога го возеле последниот спуст. Тројца негови колеги го преживеале спустот, како и Пабло Ластрас (Мовистар Тим), кој заедно со Саган заминал кон победа во спринт.[25] Исто така, ја освоил етапата 12 во спринтерска завршница. Негова следна цел била последната етапа во Мадрид, каде победил благодарение на многу малата разлика од ривалите Даниеле Бенати и Алесандро Петаки.[26]

2012[уреди | уреди извор]

„Денес Петер Саган беше феноменален на последното искачување и успеа до крајот. Доколку победи Нибали, му должи на Саган автомобил или нешто“.

Крис Хорнер за постигнувањето на Саган на шестата етапа на Тирено-Адријатико 2012.[27]
Саган завршил петти на Трката околу Фландрија.

На почетокот на 2012, Саган неофицијално објавил дека ќе го продолжи неговиот договор со Ликвигас до 2014. Во договорот, потпишан пред Вуелта а Еспања, Саган добил подобри финансиски користи за можноста да вози и неговиот брат Јурај во екипата. „За мене, Ликвигас беше првиот избор. Имав понуди од други екипи, кои дури и би ми дале поголема слобода во групата. Но Ликвигас ме доведе во професионалниот велосипедизам, тие веруваа во мене и јас сакам да им возвратам на тоа“, коментирал Саган за 53x11, чешки велосипедски месечник.

Ја започнал сезоната во добра форма, освојувајќи етапа, како и бодовниот пласман на Трката околу Оман. Саган победил на етапата 4 на Тирено-Адријатико и исто така играл клучна улога во помагањето на Винченцо Нибали во победата на целата трка. Добрата форма на Саган продолжува во сезоната на класиците, со четвртото место на Милано-Сан Ремо, второ на Гент-Вевелгем, етапна победа на Три дена Де Пане, петто место на Трката околу Фландрија и третото на Амстел Голд Рејс.

На првата етапа на Трката околу Калифорнија, Саган имал незгода на 7 километри пред крајот. Но, успеал да се врати во групата и да ја избегне несреќата, која се случила на 3 километри пред крајот на етапата. Неговиот колега Даниел Ос го довел во последните неколку километри и Саган ги отспринтал сите ривали, земајќи ја етапната победа.[28] Следниот ден, повторно ја освоил етапата 2 во Санта Круз. Откако доживеал пад на искачувањето, тој повторно се вратил и неговата екипа го довела до последната кривина на трката, на само неколку стотина метри од целта. Саган излегол прв од кривината и забрзал до крајот, со што ја освоил втората победа по ред.[29] На третата етапа, Саган ја однел третата последователна победа со многу тесна разлика пред Хајнрих Хауслер (Гармин-Баракуда) третпат по ред.[30] Тој повторно победил на четвртата етапа во масовниот спринт.[31] Откако завршила трката, Саган имал пет етапни победи, вклучувајќи ја осмата и последна етапа во Лос Анџелес[32] и бодовниот пласман, надминувајќи го претходниот рекорд по број на етапни победи на Трката околу Калифорнија со вкупно осум етапи, кој му припаѓал на Леви Лајпхајмер од екипата Омега Парма-Квик Степ со шест победи. Тој исто така бил награден за неговиот резултат со спринтерската маичка.[33][34]

„Никогаш немам видено возач како него. Мислам дека никој нема. Тој е единствен. Може да очекува сè, бидејќи може да победи што и да посака. Сè. Ако некогаш победи на Тур де Франс, нема да биде изненадување за мене. Гледајте го“.

Иван Басо за Саган.[35]
Саган носејќи ја зелената маичка на етапата 19 на Тур де Франс

Саган покажал добра форма уште еднаш на трката од Светската турнеја Тур де Свис преку освојување четири етапи и маичката во бодовниот пласман. Ги подредил работите со некако изненадувачката победа на воведниот пролог, надминувајќи го локалниот фаворит и специјалист за хронометри Фабијан Канчелара (РадиоШек-Нисан) за 4 секунди на патеката од 7,3 километри.[36] Втората етапа не била поставена за него бидејќи била планинска, но успеал на третата етапа во драматична завршница, каде групата ги достигнале последните двајца бегалци во последниот километар. Асфалтот бил влажен од дождот и стапалото на Саган излегло од неговата педала на една од последните кривини, но тој успеал да одржи рамнотежа и да го помине возачот на Орика-ГринЕЏ Баден Кук пред целта, со рацете во воздух и носејќи ја белата маичка за најдобар спринтер.[37] Следниот ден ја освоил неговата трета победа во четири дена, уште еднаш во дождливи услови. На околу 350 метри пред целта, Маркус Бургхарт од БМЦ Рејсинг Тим започнал спринт до целта. Саган го поминал неговиот колега и влегол во заветрината на Бургхарт и го поминал за победа. Ѝ заблагодарил на неговата екипа за нивните напоро, особено на Морено Мозер, кој „го затвора секој напад на крајот на трката, дозволувајќи ми да спринтам; големо благодарам до Морено и се надевам дека ќе можам да му ја вратам услугата наскоро“.[38] Следната победа дошла на етапата 6, последната етапа на трката, која била поставена за спринтери. Последните километри во Бишофсцел биле во урбана област со остри кривини и Саган останал на чело на групата. На 200 метри пред целта, Саган влегол во лева кривина и излегол на калдрма со полна брзина. Ги допрел бариерите додека од позади се појавил возачот на Орика-ГринЕЏ Михаел Албасини и спринтал за победа. Кога го прашале за блискиот пад во споменатата кривина, Словакот одговорил: „Краевите на Тур де Свис никогаш не се прави, така треба да измислиш нешто и да најдеш простор [...].“[39]

„Би му ги исчистил и чевлите на Басо, доколку ме замоли, бидејќи не можам да изразам колку сум му благодарен“.

Петер Саган за помошта на Басо на третата етапа на Тур де Франс.[40]

Пред Тур де Франс, Саган направил облог со претседателот на Ликвигас Паоло Ѕани. Доколку Саган освои две етапи и зелената маичка, Ѕани ќе му купи автомобил Порше. Саган го започнал Тур со завршување на 53. место на прологот, откако изгубил некое време на кривините. Ја освоил првата етапа во Серен на врвот на мало искачување, откако се одвоил од другите следејќи го Фабијан Канчелара (РадиоШек-Нисан) и го отспринтал него и Едвалд Боасон Хаген (Тим Скај).[41] На етапата 3, стигнал прв на последното искачување од категоријата 4 во Булоњ-сур-Мер, поминувајќи ја и оставајќи ја групата зад него.[42] Откако ја поминал целната линија, која била лоцирана на 700 метри стрмно искачување, тој направил гест имитирајќи го Форест Гамп.[43] Потоа ја освоил и етапата 6, која има терен за масовен спринт и завршувала во Мец. Ги победил главните спринтери Андре Грајпел од Лото-Белисол и Метју Гос од екипата Орика-ГринЕЏ, за малку повеќе од должината на едно тркало.[44] Ја завршил трката со 3 етапни победи и зелената маичка, исто така заработувајќи ја наградата за најборбен возач на планинската етапа 14.[45] Добил Порше по направениот облог со менаџментот на Ликвигас, дека може да победи 2 етапи и да го освои бодовниот пласман.[46]

2013[уреди | уреди извор]

„Тој е вонсериски возач. Тој е супер, супер добар. Нè прави сите да изгледаме како јуниори“

Марк Кевендиш за Саган.[47]
Саган изведува победнички поздрав на третата етапа на САД Про Сајклинг Челинџ 2013

Во 2013 година, екипата на Саган го променила своето име во Канондејл, бидејќи Ликвигас ставил крај на своето спонзорство по осум години.[48] Саган ја започнал сезоната на Тур де Сан Луис, доаѓајќи близу успех на последната етапа кога за една секунда завршил зад Матија Гаваци.[49] Првата победа во сезоната ја освоил на втората етапа на Трката околу Оман. Саган се одвоил од групата во последните километри, им се приклучил на тројцата бегалци, но продолжил со својот напор и забележал соло победа.[50] Повторно победил следниот ден, на истата патека од втората етапа од минатогодишното издание, која исто така ја освоил.[51] Пред почетокот на етапата 5, Саган објавил дека се повлекува поради бронхитис.[52] Забележал победа на неговата прва трка, Гран Премио Чита ди Камаиоре кога ја отспринтал групата од дванаесет возачи.[53] Завршил втор на Страде Бјанке, додека неговиот колега Морено Мозер ја освоил трката. Саган ги покривал доцните обиди за бегство со цел да му помогне на Мозер во победата, а потоа и самиот нападнал за заокружување на еден-два победа за Канондејл.[54] Ги освоил етапите 3 и 6 на Тирено-Адријатико. На етапата 3 ги отспринтал Марк Кевендиш и Андре Грајпел во услови на дожд откако неговата екипа ја зголемила брзината на екипата на малото искачување близу целта.[55] На етапата 6, Саган го преживеал искачувањето со наклон и до 30% и создал бегство со поранешниот колега Винченцо Нибали и Хоаким Родригез. И обајцата ги победил во спринтот.[56]

Саган ја носи зелената маичка како предводник на бодовниот пласман на Тур де Франс 2013

Извонредната форма на Саган се одразила и на Милано-Сан Ремо каде бил голем фаворит за победа. Меѓутоа, Саган бил победен во спринтерската завршница од Гералд Чолек.[57] Победил на трката Гент-Вевелгем, која била скратена за 50 километри поради ладното време. Саган се одвоил од групата на 10 возачи на 4 километри пред крајот и победил сам, откако извел неколку круга по поминувањето на целта.[58] Два дена подоцна, Саган ја докажал својата добра форма на Три дена Де Пане, каде победил во спринтот на првата етапа пред Арно Демар од ФДЖ. Демар се жалел на организаторите на трката дека Саган малку скршнал во последните метри, но без успех и Саган ја задржал победата.[59] Саган завршил како втор на Трката околу Фландрија откако заминал во бегство со Фабијан Канчелара и им се приклучил Јирген Рулантс. Канчелара нападнал на последното искачување, Патерберг, каде отпаднал Саган и стигнал сам до победа.[60] Саган предизвикал контроверзија на подиумот откако го штипнал задникот на една од девојките на подиумот[61] и по силната медиумска реакција, се извинил наредниот ден.[62] На церемонијата за потпишување пред Брабант Пејл, Саган лично ѝ се извинил на девојката од подиумот (Маја Леје) и ѝ подарил букет цвеќиња.[63] Подоцна ја освоил трката, откако го достигнал нападот на Грег ван Авермет во последните километри. Само Филип Жилбер можел да го следи, но Саган бил побрз во последните метри на целта.[64] Негова следна победа била третата етапа во мај на Трката околу Калифорнија. Во масовниот спринт, Саган стигнал од далеку до Мајкл Метјус, наоѓајќи премин на десната страна патот во последен миг.[65] Ја завршил трката со победа на последната етапа, обезбедувајќи ја маичката во бодовниот пласман четврта година по ред.[66]

На третата етапа на Тур де Свис, Саган покажал дека сè уште има вештина да се искачува на врвовите. Откако успеал да ја намали групата на искачувањето, Саган бил во можност да се оддалечи заедно со Руј Кошта, Роман Кројцигер и Матијас Франк на завршниот спуст, кој бил влажен и тесен. Четворката се одржала пред остатокот од групата и Саган ја освоил етапата.[67] Саган ја зациментирал неговата победа во бодовниот пласман со освојувањето на осмата етапа, која била порамна и повеќе наменета за спринтерите. Го добил најдоброто од Даниеле Бенати и Филип Жилбер.[68] Потоа го освоил националното друмско првенство по трет пат, изјавувајќи дека ќе биде среќен да го носи националниот грб на неговата маичка на Тур де Франс.[69] На Тур де Франс, Саган забележал бројни втори места пред да победи на седмата етапа, откако неговата екипа работела да ги отстрани најдобрите спринтери на искачувањето од втора категорија на етапата. Ја отспринтал избраната група на велосипедисти во која се наоѓал, поминувајќи на целта пред Џон Дегенколб.[70] Саган ја задржал зелената маичка до Париз и ја офарбал неговата брада во зелено за да ја истакне победата.[71] Потоа го освоил спринтерскиот пласман и неколку етапи на САД Про Сајклинг Челинџ (4 етапни победи) и Трката околу Алберта (2 етапни победи). Саган останал без победа на Гран при Квебек каде силно забрзан на едно од последните искачување, но ослабил пред целта. Ова го надокнадил по два дена откако победил на Гран при Монтреал, побегнувајќи од водечката група на искачување на 5 километри пред целта и сам дошол до победа.[72]

Успешната година 2013 била признаена во Словачка, каде бил прогласен за спортист на годината, за прв пат во неговата кариера.[73]

2014[уреди | уреди извор]

Саган на Тур де Франс 2014, носејќи ја зелената маичка

Саган ја започнал 2014 на Тур де Сан Луис, каде завршил втор на последната етапа.[74] Потоа настапил на Дубаи Тур, каде завршил на второто и третото место. На два пати Марсел Кител бил подобар од него во спринтот.[75][76] Завршил повторно како втор на Страде Бјанке, овој пат поразен од Михал Квјатковски. Двајцата возачи нападнале на 21 километар пред целта, но Квјатковски бил посилен на последното искачување.[77][78] На Тирено-Адријатико, Саган освоил една етапа и бодовниот пласман.[79][80] Саган завршил десетти на Милано-Сан Ремо, и покрај тоа што бил сметан за еден од фаворитите пред трката.[81][82] Потоа победил на Е3 Харелбеке и завршил трет на Гент-Вевелгем. Следниот обид на Саган за победа на некој монумент бил на Трката околу Фландрија, но завршил само на 16. место.[83] Една недела подоцна Саган настапил на Париз-Рубе, каде завршил на шестото место.[84] Саган ја освоил претпоследната етапа на Трката околу Калифорнија 2014,[85] и го освоил спринтерскиот пласман, петта година по ред.

ВО првата недела на Тур, Саган забележал седум завршници по ред во првите пет, без притоа да забележи победа, подвиг кој не бил забележан после Шарл Пелисје кој имал осум завршници во првите пет по ред во 1914 година.[86] Седмиот од овие резултати бил многу близок спринт помеѓу Саган и Матео Трентин решен во фотофиниш, во кој Саган морал да се помири со второто место за само неколку милиметри.[87] Саган извозел на 63 етапи на Тур де Франс, од кои на 58 ја носел зелената маичка. Доколку се исклучат воведните етапи, каде ниеден возач не носи ниедна маичка, Саган поминал 58 од 60 етапи во зелената маичка. 26 пати завршил во првите пет.

На почетокот на август, Саган и неговиот постар брат Јурај Саган потпишале тригодишен договор со Тинкоф-Саксо почнувајќи од 2015 година.[88] Се очекува да заработува 3,5 милиони евра годишно.[89]

Саган настапил на Класика де Сан Себастијан, но се повлекол.[90] Потоа учествувал на Вуелта а Еспања и имал потешкотии во првата недела, додека прв позначаен резултат му бил третото место на осмата етапа.[91] Ова му бил единствен подиум пред да се повлече на четиринаесеттата етапа.[92] Се вратил на 16 септември на Копа Берноки, каде бил помошник на неговиот колега Елија Вивијани.[93] Во ноември, Саган се искачил на Килиманџаро заедно со неговата нова екипа Тинкоф-Саксо како подготовка за идната сезона.[94]

2015[уреди | уреди извор]

Саган на Шелдепрејс 2015

Саган ја започнал неговата сезона на Трката околу Катар, освојувајќи го првото место на подиумот во сезоната на четвртата етапа, каде завршил втор.[95] Повторно завршил втор наредниот ден. Ја завршил трката прв во пласманот за млад возач и ја освоил белата маичка. Потоа се упатил на Трката околу Оман, каде не успеал да дојде до првата победа во сезоната. Потоа, учествувал на Тирено-Адријатико, каде завршил втор на првата[96] и на втората етапа.[97] На шестата етапа, Саган ја освоил првата победа во боите на Тинкоф-Саксо на рамната етапа во многу лоши услови со дожд и бегства во групата.[98] Ја завршил етапната трка прв во бодовниот пласман и ја освоил црвената маичка. Потоа учествувал на монументот Милано-Сан Ремо, каде спринтал до четвртото место.[99] На Е3 Харелбеке, Саган се одвоил од главната група со Герајнт Томас и Здењек Штибар на 41. километар, но опаднал во темпото откако Томас нападнал на четвртиот километар пред целта и завршил на 30. место.[100] Два дена подоцна завршил десетти на Гент-Вевелгем, каде само 39 возачи ја завршиле трката поради лошите временски услови.[101] Во април се нашол на четвртото место на Трката околу Фландрија. Ја следел водечката двојка со Грег ван Авермет, но се нашол во проблеми при крајот, слично како на Е3 Харелбеке.[102] На Париз-Рубе бил во група која ја следела победничката двојка, но имал механички проблем со менувачот и морал да го промени неговиот велосипед во последните десет километри, што го чинело скапоцено време. Завршил на 23. место.[103]

По прекинот на натпревари, Саган се вратил во мај на Трката околу Калифорнија. На првата етапа, завршил втор, во заветрина на Марк Кевендиш.[104] Повторно стигнал до второто место следниот ден зад Кевендиш, но овој загубил за половина тркало.[105] На третата етапа, Саган уште еднаш го повторил второто место зад осамениот бегалец, Томс Скујинш, кој завршил минута пред него.[106] На четвртата етапа, Саган победил одвојувајќи се од Ваутер Виперт и Кевендиш на малото искачување пред целта. Откако поминал низ целта, Саган го удрил неговото предно тркало два пати на асфалтот и се упатил кон публиката за прослава.[107] На петтата етапа, Саган се нашол на третото место. Меѓутоа, на идниот хронометар во Санта Кларита, Саган се покажал себеси на рамната и техничка патека, освојувајќи ја водечката маичка притоа.[108] На следната седма етапа до Маунт Болди, Саган го изгубил водството од Жилијан Алафилип, меѓутоа со изненадувачки силен резултат кон крајот на етапата, се нашол на две секунди зад Алафилип во генералниот пласман и му дало шанса да го преземе водството преку временските бонуси на завршната етапа.[109] Освоил секунда на средниот спринт на последната етапа до Пасадена, пред да заврши на третото место на целта, освојувајќи четири секунди бонус што му донело разлика од три секунди во генералното водство.[110]

Саган во текот на Тур де Франс 2015

По мал одмор, Саган се вратил на Тур де Свис. Завршил четврти на прологот и десетти на втората етапа по освојувањето на спринтот во втората група на етапата. На планинската трета етапа, неговиот колега Рафал Мајка му помогнал во одбивањето на многу напади, пред Саган да ја претекне намалената група за победа на целта.[111] Бил втор на четвртата етапа, пропуштајќи го водството на трката за една секунда.[112] Ја освоил шестата етапа во масовен спринт за израмнување на рекордот за победи на Тур де Свис на единаесет. Носители на рекордот се Иго Кобле и Ферди Кублер.[113] Саган бил приклештен во спринтот на следната етапа со сомнителен потег на Хосе Хоакин Рохас, но успеал да дојде до второто место зад Александер Кристоф.[114] Ја завршил Тур де Свис со маичка од бодовниот пласман. Потоа го освоил националното хронометарско првенство на 26 јуни,[115] по што следувала победа на националното друмско првенство два дена подоцна. Обете трки биле одржани во родниот град на Саган, Жилина.[116]

На Тур де Франс, откако имал дупната гума и ја достигнал 25-члената водечка група, Саган дошол до второто место на втората етапа, каде Андре Грајпел го победил за влакно.[117] На четвртата етапа со калдрма, Саган спринтал за трето место штитејќи го својот водач Контадор.[118] На петтата етапа повторно се нашол втор зад Грајпел откако имал задоцнет напад на целта.[119] Морал повторно да се задоволи со второто место на шестата етапа, откако Здењек Штибар отишол сам на последното мало искачување пред целта.[120] На следната етапа завршил трет зад Кевендиш и Грајпел.[121] Се нашол повторно втор на тринаесеттата етапа, завршувајќи со тркалото на Грег ван Авермет.[122] На следната етапа, Саган бил дел од бегство, освојувајќи најмногу бодови на средните спринтови и завршувајќи петти.[123] На петнаесеттата етапа, Саган повторно бил во бегство и завршил четврти во завршниот спринт. Ја добил наградата за борбеност на етапата.[124] На следната етапа, со искачување од втора категорија близу целта, Рубен Плаза (Мовистар Тим) избегал од водечката група. Саган го следел преку спустот, но не успеал и Плаза стигнал до победа. Саган се нашол втор и повторно ја освоил наградата за борбеност на етапата.[125] Саган освоил пет втори места на Тур и зелената маичка со разлика од 66 бода пред Грајпел.[126]

Саган ја запрел својата суша со победи на големите трки на Вуелта а Еспања кога ги претекнал Насер Бухани и Џон Дегенколб на третата етапа.[127] На следната етапа завршил втор зад Алехандро Валверде во масовна завршница.[128] На осмата етапа, мотор од организацијата на трката кој ја претекнувал групата предизвикал Саган да падне.[129] Иако Саган ја завршил етапата, бил приморан да се повлече од Вуелта, додека водел во бодовниот пласман.[130]

На 27 септември, Саган го освоил Светското друмско првенство во Ричмонд, Вирџинија. Нападнал на краткото калдрмисано искачување сместено на малку повеќе од два километри пред завршницата, победувајќи сам.[131] Ја завршил сезоната со трката Абу Даби, забележувајќи две втори места.[132]

2016[уреди | уреди извор]

„Ако ја изгубам жолтата, ја имам зелената. Ако ја изгубам зелената маичка, ја имам виножито-маичката.“

Саган на конференција за печатот по освојувањето на првата жолта маичка на Тур де Франс 2016[133]

Саган ја започнал сезоната на Тур де Сан Луис, освојувајќи го првиот подиум во годината на втората етапа, завршувајќи втор.[134] Во февруари, по тринеделен тренинг на Сиера Невада во Шпанија, настапил на воведните трки во белгиската класична сезона, завршувајќи втор на Омлоп Хет Ниувсблад и седми на Курне-Брисел-Курне.[135] Потоа, завршил четврти на Страде Бјанке, каде бил дел од четиричлениот одлучувачки потег, но отпаднал на последното искачување до Сиена.[136] Учествувал на Тирено-Адријатико, каде завршил втор во генералниот пласман, една секунда зад Грег ван Авермет. Ова издание на трката било различно од останатите, бидејќи единствената планинска етапа била откажана поради снег. Саган, исто така, ја освоил маичката во бодовниот пласман.[137] Саган го освоил своето осмо второ место без победа од Светското првенство на белгискиот класик Е3 Харелбеке, пред да ја освои првата победа како светски првак на Гент-Вевелгем,[138] станувајќи прв моментален светски првак кој ја освоил трката од Рик ван Лој во 1962 година.[139] По неговата победа на Гент-Вевелгем, Саган станал светски број 1 во новосоздадениот пласман.[140]

Саган на Париз-Рубе 2016

Ги продолжил успесите освојувајќи го својот прв монумент на Трката околу Фландрија, победувајќи го неговиот последен соперник Сеп Ванмарке на Патерберг и завршувајќи ги последните 14 километри од трката сам, додека двоецот Канчелара-Ванмарке го држеле на поглед, но не успеале да го стигнат. Саган ја посветил својата победа на двајцата велосипедисти, кои починале тие денови, Антоан Демоатје и Дан Мингер.[141] Една недела подоцна учествувал на Париз-Рубе, завршувајќи единаесетти откако главната група се поделила. Извел акробација на калдрмата откога Канчелара паднал директно пред него, правејќи „зајачки скок“ над велосипедот на Швајцарецот и избегнувајќи пад, и покрај тоа што само едната патика му била прикачена за педалите.[142]

На Трката околу Калифорнија, Саган ја освоил првата етапа, каде имало масовен спринт, и четвртата етапа. На седмата етапа бил дел од бегството, останувајќи сам педесет километри, но бил достигнат на 20 километри до целта. Сепак успеал да дојде до второто место за само неколку сантиметри зад Александер Кристоф.[143] На осмата етапа повторно завршил на второто место и го задржал бодовниот пласман.[144] На следната трка, Тур де Свис, Саган спринтал за победа на ридестата прва етапа. Тоа било рекордна дванаесетта победа за словачкиот возач на швајцарската трка.[145] Следниот ден освоил уште една етапа откако се приклучил на доцното бегство по нападот на намалената главна група на крајот на искачувањето и претекнувајќи го двоецот.[146]

На Тур де Франс, Саган завршил трет на првата етапа. Потоа, ја освоил втората етапа која вклучувала завршница на искачување од трета категорија, при што ја освоил жолтата маичка по прв пат во својата кариера. Спомнал дека не знаел дека победил, мислејќи дека други возачи од бегството ја поминале целта пред него.[147] Саган бил дел од бегството на десеттата етапа. Завршил втор зад Мајкл Метјус и ја освоил наградата за борбеност за неговиот труд.[148] На следната етапа, Саган се одвоил со носителот на жолтата маичка Крис Фрум, Герајнт Томас и неговиот колега Мачеј Боднар во завршните километри. Го претекнал Фрум, осуетувајќи ги спринтерските планови. По етапата, прашан зашто извел таков смел потег, изјавил: „Ние сме уметници“.[149] Саган ја освоил третата победа на етапата 16 во Берн, победувајќи го Александер Кристоф во спринт за неколку центиментри. Завршил втор зад Грајпел на последната етапа на Шанзелизе, обезбедувајќи ја зелената маичка. Исто така, бил прогласен за најборбен возач на целиот Тур.[150]

Негова следна трка му била планинската трка на Олимпијадата. Имал дупната гума на вториот круг, додека бил трет на патеката и поради тоа не успеал да забележи значаен резултат.[151] По напуштањето на ГП Западна Франција поради вирус,[152] победил на Гран при Квебек[153] и завршил втор на Гран при Монтреал.

Во текот на 2016 година, агентот на Саган, Ломбарди, водел преговори за нов договор со Бора-Хансгрое. Според Олег Тинков, сопственикот на екипата Тинкоф, Саган се очекувало да заработи 6 милиони евра. Старата екипа Тинкоф ќе ја напуштел на крајот од сезоната 2016, кога се очекувало да се распадне.[89]

На 16 октомври, Саган го освоил Светското првенство по втор пат во Доха, Катар. На целта дошол заедно со 24 други возачи вклучени во бегството, победувајќи во масовниот спринт пред Британецот Марк Кевендиш и Том Бонен од Белгија, соодветно.[154] Во декември му била доделена престижната награда „Златен велосипед“ како најдобар возач во годината.[155]

2017[уреди | уреди извор]

Саган на првата етапа на Тур де Франс 2017

Саган ја започнал сезоната 2017 на Тур Даун Андер, каде завршил на второто место на етапите 3, 4 и 6.[156] По тренинг следните неколку недели, Саган завршил втор на Омлоп Хет Ниусблад зад олимпискиот првак Грег ван Авермет.[157] Следниот ден, Саган нападнал од бегство на завршните стотина метри и ја освоил првата победа во сезоната на Курне-Брисел-Курне. Ова било прва победа за новата екипа Бора-Хансгрое и 90. победа за Саган во неговата кариера.[158] Саган настапил на Страде Бјанке како фаворит, но по падот на околу 75 километри од трката, се повлекол 20 километри подоцна наведувајќи болест. Саган тврдел дека веројатно му треба шиење на неговата рака по падот и се надевал дека ќе биде подготвен за трката на почетокот на следната недела.[159] Саган ја постигнал втората победа во сезоната со спринт на целта пред групата на третата етапа на Тирено-Адријатико. Два дена подоцна, Саган спринтал за уште една победа на петтата етапа по стрмното искачување. Следниот ден го освоил второто место зад колумбискиот спринтер Фернандо Гавирија и ја обезбедил црвената маичка во бодовниот пласман. На завршниот хронометар, Саган за малку избегнал повреда вртејќи од патот, кога жена со нејзиното куче поминувала на патот.

Завршил втор на Милано-Сан Ремо откако започнал напад близу целта на падините на Поџо, а зад него биле Михал Квјатковски и Жилијан Алафилип. Полјакот Квјатковски бил подобар од него на крајот во близок спринт на Вија Рома и Саган се задоволил со второто место.[160] Саган настапил на Трката околу Фландрија со надеж да ја одбрани титулата. На 55 километри пред целта, Филип Жилбер нападнал во групата и отишол во соло бегство. Во обид да се доближи до него, Саган започнал потера со ривалот Грег ван Авермет. На 17 километри до целта и 59 секунди зад Жилбер, рачката на Саган закачила во јакна обесена од гледач на пречката на Ауде Кваремонт што предизвикало да падне и да ги сруши шансите за победа. По трката изјавил: „За жал, мојот пад на Ауде Кваремонт значеа дека е крај. Не знам како паднав, но овие работи се дел од велосипедизмот“.[161] На Тур де Свис, Саган успеал да освои две други победи, на петтата и осмата етапа. Исто така, го освоил бодовниот пласман.

Саган ја освоил третата етапа на Тур де Франс во Вител.[162] По завршницата во масовен спринт на четвртата етапа, на која Саган завршил како втор, бил дисквалификуван откако организаторите на трката оцениле дека предизвикал Марк Кевендиш да падне, при што претседателот на судиите Филип Марин изјавил дека тој „сериозно ги загрозил некои од своите колеги“.[163][164] Пред падот, Кевендиш се обидел да навлези низ просторот кој видел дека се затвора. Мислењата биле главно негативни за тоа дали Саган требало да биде дисквалификуван од трката.[165] Кевендиш се повлекол од трката истиот ден поради повреди.[166]

По дисквалификувањето од Тур, светскиот првак се насочил кон Трката околу Полска, каде ја освоил првата етапа. Исто така, изјавил дека ќе ја пропушти Вуелта, тренирајќи за рекордната трета последователна победа на Светското првенство во Норвешка.

На 8 септември, Саган спринтал за својата 100. победа во кариерата на Гран при Квебек 2017.[167] На 24 септември, Саган го освоил Светското друмско првенство трета година по ред. Го започнал завршното искачување на 80. место и завршил во масовниот спринт пред Норвежанецот Александер Кристоф и Австралиецот Мајкл Метјус.[168]

2018[уреди | уреди извор]

Саган ја носи зелената маичка на Тур де Франс 2018

Саган ја започнал сезоната 2018 со победа на Пиплс Чојс Класик, критериум пред трката Тур Даун Андер. Два дена подоцна, го освоил третото место на првата етапа на Тур Даун Андер во масовен спринт со Андре Грајпел и Кејлеб Јуан, соодветно.[169] На четвртата етапа, Саган го одржал темпото на водечката група и успеал да стигне до првата победа во сезоната по спустот до целта.[169] Ја избегнал сезоната на првите трки во Белгија за да се подготвува во камп на Сиера Невада пред да ја започне европската сезона во Италија. Завршил осми на Страде Бјанке,[170] 43. на Тирено-Адријатико,[171] и шести на Милано-Сан Ремо.[172]

Одејќи на калдрмисаните класици, завршил на 26. место на Е3 Харелбеке пред да ја освои рекордната и израмнувачка победа на Гент-Вевелгем.[173] Една недела подоцна завршил шести на Трка околу Фландрија.[174] На 8 април, Саган победил на Париз-Рубе со напад на 55 километри пред целта приклучувајќи се на раното бегство.[175] Единствено Силван Дилје успеал да го следи, а Саган го поразил Швајцарецот во меѓусебниот спринт на велодромот во Рубе. Ја затворил класичната сезона со четвртото место на Амстел Голд Рејс.[176]

На Тур де Франс, Саган ја завршил првата етапа втор зад Фернандо Гавирија.[177] На втората етапа, Саган победил и ја освоил зелената маичка и ја носел до крајот на трката.[178] Повторно победил на петтата етапа[179] и на тринаесеттата етапа.[180] Паднал при спуст на седумнаесеттата етапа,[181] но ја завршил и го освоил бодовниот пласман.[182]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Саган се оженил со својата девојка Катарина Смолкова во Долни Кубин на 11 ноември 2015 година.[183] Живеат во Монако.[184] Нивното прво дете, Марлон, се родило на 25 октомври 2017 година.

Саган е католик и се сретнал со папата Франциск во Ватикан во јануари 2018 година.[185]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
2011
2012
 • По четвртата последователна етапна победа на Трката околу Калифорнија 2012, Саган засновал нов рекорд по број на етапни победи, вкупно седум.[191]
 • Саган ја освоил воведната друмска етапа на Тур де Франс 2012, негова прва на Тур, на &1000000000000002200000022 години и &10000000000000157000000157 дена. Со тоа, Саган станал најмладиот возач кој освоил етапа на Тур по Ленс Армстронг на Тур де Франс 1993.[192]
 • Саган станал деветти возач кој го освоил бодовниот пласман на Тур де Франс при неговиот прв настап на трката.[193]
2013
 • Саган освоил вкупно 22 трки, најмногу од било кој професионален возач во 2013 година.[194]
2015
 • Саган станл прв словачки велосипедист кој го освоил Светското друмско првенство, забележувајќи победа во Ричмонд, Вирџинија.[195]
2016
2017
 • Саган ја освоил 100. победа на Гран при Квебек.
 • Станал првиот возач кој ја освоил три пати по ред друмската трка на Светското првенство и прв кој освоил три титули на три различни континенти, освојувајќи ја друмската трка на Светското првенство во Берген.[206] Исто така станал петти и најмлад возач кој освоил три титули во кариерата.
2018

Велокрос[уреди | уреди извор]

2007
1. MaillotSlovakia.gif Национално јуниорско првенство
3. Bronze medal blank.svg Европско јуниорско првенство
2008
2. Silver medal blank.svg Светско јуниорско првенство

Планински велосипедизам[уреди | уреди извор]

2007
3. Bronze medal blank.svg Европско јуниорско првенство
2008
1. MaillotMundialCrono.PNG Светско јуниорско првенство
1. Gold medal blank.svg Европско јуниорско првенство
2016
4. Чешки Страбаг Куп во Теплице

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2008
2. Јуниорски Париз-Рубе
2009
1. ГП Кооператива
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 5
7. Краен пласман Докола Мазовса 2009
2010
Париз-Ница
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 5
Тур де Романди
1. Етапа 1
2. Меѓународно првенство Филаделфија
2. Гран при Монтреал
2. Џиро дел Венето
4. Џиро дела Ромања
7. ГП Уест-Франција
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 5
1. Етапа 6
2011
1. MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак
Вуелта а Еспања
1. Етапа 6
1. Етапа 12
1. Еташа 21
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Полска
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
1. Етапа 5
1. Краен пласман Jersey red.svg Џиро ди Сардења
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 4
Тур де Свис
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 8
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. ГП Индустрија е Комерсио ди Прато
2. Меѓународно првенство Филаделфија
2012
Трка околу Оман
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
Тирено-Адријатико
1. Етапа 4
Три дена Де Пане
1. Етапа 1
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 2
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 8
Тур де Свис
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1 (ITT)
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 6
Тур де Франс
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. MaillotSlovakia.gif Национален друмски првак
2. Гент-Вевелгем
3. Амстел Голд Рејс
4. Милано-Сан Ремо
5. Трка околу Фландрија
2013
1. MaillotSlovakia.gif Национално друмско првенство
1. Гент-Вевелгем
1. Брабант Пејл
1. Гран Премио Чита ди Камаиоре
1. Гран при Монтреал
САД Про Сајклинг Челинџ
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
1. Етапа 6
1. Етапа 7
Трка околу Алберта
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Пролог
1. Етапа 1
1. Етапа 5
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 8
Трка околу Оман
1. Етапа 2
1. Етапа 3
Тирено-Адријатико
1. Етапа 3
1. Етапа 6
Тур де Свис
1. Jersey polkadot.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 8
Тур де Франс
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 7
1. Етапа 1 Три дена Де Пане
2. Страде Бјанке
2. Милано-Сан Ремо
2. Е3 Харелбеке
2. Трка околу Фландрија
6. Светско друмско првенство
10. Гран при Квебек
2014
1. MaillotSlovakia.gif Национално друмско првенство
1. Е3 Харелбеке
Тирено-Адријатико
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Спринтерски пласман
1. Етапа 7
1. Етапа 4 Трка околу Оман
1. Етапа 1 Три дена Де Пане
Тур де Свис
1. Jersey polkadot.svg Бодовен пласман
1. Етапа
Тур де Франс
1. Зелена маичка Бодовен пласман
2. Страде Бјанке
3. Гент-Вевелгем
6. Париз-Рубе
7. Копа Берноки
10. Милано-Сан Ремо
2015
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство
1. MaillotSlovakia.gif Национално друмско првенство
1. MaillotSlovakia.gif Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Калифорнија
1. Етапа 4
1. Етапа 6 (ITT)
Тирено-Адријатико
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 6
Тур де Свис
1. Jersey black.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 6
Тур де Свис
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапите 15 и 16
Вуелта а Еспања
1. Етапа 3
4. Милано-Сан Ремо
4. Трка околу Фландрија
6. Краен пласман Трка околу Катар
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
10. Гент-Вевелгем
2016
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство
1. Краен пласман Светска турнеја
1. UEC Champion Jersey.svg Европско друмско првенство
1. Трка околу Фландрија
1. Гент-Вевелгем
1. Гран при Квебек
Тур де Франс
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 11
1. Етапа 16
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 10 и на цела трка
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 4
Тур де Свис
1. Етапа 2
1. Етапа 3
2. Е3 Харелбеке
2. Гран при Монтреал
2. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
2. Омлоп Хет Ниусблад
3. Краен пласман Енеко Тур
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 4
4. Страде Бјанке
7. Курне-Брисел-Курне
2017
1. Jersey rainbow.svg Светско друмско првенство
1. Гран при Квебек
1. Курне-Брисел-Курне
Тирено-Адријатико
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 5
Трка околу Калифорнија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
Тур де Свис
1. Jersey black.svg Бодовен пласман
1. Етапа 5
1. Етапа 8
Трка околу Полска
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3 Тур де Франс
2. Национално друмско првенство
2. Милано-Сан Ремо
2. Омлоп Хет Ниусблад
3. Гент-Вевелгем
4. Краен пласман Светска турнеја
7. Краен пласман БинкБенк Тур
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
1. Етапа 3
9. Гран при Монтреал
2018
1. MaillotSlovakia.gif Национално друмско првенство
1. Париз-Рубе
1. Гент-Вевелгем
Тур де Франс
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Етапа 13
Тур де Свис
1. Jersey black.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
Тур Даун Андер
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 4
2. Светска турнеја
4. Амстел Голд Рејс
6. Милано-Сан Ремо
6. Трка околу Фландрија
8. Страде Бјанке
10. Јуроајс Класик
2019
1. Етапа 3 Тур Даун Андер
4. Милано-Сан Ремо
6. Париз-Рубе

Критериуми[уреди | уреди извор]

2011
2. Критериум де Алкобендас
2012
1. Критериум Алст
1. Профронде ван Ломел
1. Меѓународен критериум Бавикхофе
2. Профронде Стипхут
2. Профронде ван Сурхејстервен
2. Антверпен Дерни Ренен
2. ГП Осло
3. Туркритериум Нинове
3. Гуден Пејл
2013
2. Критериум Саитама
2014
2. Критериум Саитама
2015
1. Критериум Алст
1. Профронде ван Сурхејстервен
2. Профронде ван Ломел
2016
1. Критериум Саитама
2017
3. Пиплс Чојс Класик
2018
1. Пиплс Чојс Класик
1. Тур де Франс Шангај
1. Критериум Алст
1. Критериум Руселаре
1. Критериум Херенталс
2019
2. Пиплс Чојс Класик

Статистика[уреди | уреди извор]

Распоред на резултатите на монументите
Монумент 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Милано-Сан Ремо 17 4 2 10 4 12 2 6 4
Трка околу Фландрија СО 5 2 16 4 1 27 6 11
Париз-Рубе СО 86 6 23 11 38 1 5
Лиеж-Бастоњ-Лиеж
Џиро ди Ломбардија СО СО
Распоред на резултатите на класиците
Класик 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Омлоп Хет Ниусблад 66 2 2
Курне-Брисел-Курне СО 7 1
Страде Бјанке 26 2 2 31 4 СО 8
Е3 Харелбеке 14 2 1 30 2 108 26 17
Гент-Вевелгем 49 2 1 3 10 1 3 1 32
Схелдепрејс 70 72 СО СО
Брабантсе Пејл СО 1
Амстел Голд Рејс 97 3 36 4 СО
Флеш Валон 12
Класика де Сан Себастијан СО
Класик Хамбург 79 14 10
Класик Бретања 7 СО СО
Гран при Квебек 19 26 10 1 1
Гран при Монтреал 2 12 1 2 9
Распоред на резултатите на етапните трки
Етапна трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey orange.svg Тур Даун Андер 28 71 32 55
Jersey gold.svg Трка околу Катар 39 6 откажана
Jersey red.svg Трка околу Оман 36 СО 49 51
Jersey yellow.svg Париз-Ница 16 СО
Jersey blue.svg Тирено-Адријатико 43 33 29 50 2 47 43 105
Jersey yellow.svg Тур де Романди 12
Jersey yellow.svg Трка околу Калифорнија 8 35 42 56 55 1 35 39 58
Jersey yellow.svg Тур де Свис СО 50 65 48 68 30 111 72 76
Jersey yellow.svg Трка околу Полска 1 35
Jersey green.svg БинкБенк Тур 3 7

Резултати на првенствата[уреди | уреди извор]

Настан 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Gold medal olympic.svg Олимписки игри хронометар неодржано неодржано неодржано
друмска трка 34
крос-кантри 35
Jersey rainbow.svg Светски првенства хронометар
друмска трка СО 12 14 6 43 1 1 1 СО
EuropeanChampionJersey(2016).png Европски првенства хронометар неодржано
друмска трка 1 СО
MaillotSlovakia.svg Национални првенства хронометар 1
друмска трка 1 1 1 1 1 2 2 1

Резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Џиро ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ ДНЕ
Освоени етапи
Бодовен пласман
Тур ДНЕ 42 82 60 46 95 ДСК-4 71
Освоени етапи 3 1 0 0 3 1 3
Бодовен пласман 1 1 1 1 1 1
Вуелта 121 ДНЕ ДНЕ ДНФ-14 ДНС-9 ДНЕ ДНЕ 119
Освоени етапи 3 0 1 0
Бодовен пласман 4 2
Легенда
1 Победник
2–3 Топ три
4–10 Топ десет
11– Друго место
ДНЕ Не учествувал
ДНФ-x Не завршил (се повлекол на етапа x)
ДСК Диквалификуван
Н/А Трката/пласманот не беше одржана
НР Нерангиран во овој пласман

Број на победи по година[уреди | уреди извор]

Оваа табела вклучува број на победи, втори и трети места по година, исклучувајќи ги трките надвор од Светската турнеја.

2010[208] 2011[209] 2012[210] 2013[211] 2014[212] 2015[213] 2016[214] 2017[215] 2018[216] 2019[217] Вкупно
Победи 5 15 16 22 7 10 14 12 8 1 110
2.места 8 7 8 10 10 17 12 11 10 3 96
3.места 1 4 5 5 7 5 6 4 8 2 47

Обновено на 21 април 2019

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bogaert, Dimitri Eeckhaut en Glenn (3 април 2016). 'Peter De Grote' vijfde wereldkampioen die Ronde wint, Cancellara vloekt, Vanmarcke knap op drie“. конс. 4 јули 2017. 
 2. Скот, Џорџ. „Peter Sagan gets custom ‘Tourminator’ Cannondale SuperSix Evo for Tour de France“, „Road Cycling UK“, Mpora, 3 јули 2012 (посет. 3 декември 2016 г).
 3. Video: Sagan on nicknames, victories and Tour de France green jersey“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 7 јули 2013 (посет. 3 декември 2016 г).
 4. 4,0 4,1 „Профил на Петер Саган“. 
 5. Вилкоксон, Џон. „Inside Cycling with John Wilcockson: Man of the week Sagan — a Merckx in the making?“, 28 февруари 2011 (посет. 19 јуни 2011 г).
 6. Саган ја собори рекордната седма победа во Кловис“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 16 мај 2012 (посет. 17 мај 2012 г).
 7. „World Championships: Peter Sagan claims second world title in 'lottery' sprint“. 
 8. „Bora-Hansgrohe announce Peter Sagan signing“. 
 9. Zánický, Peter. „Bilancia Petra Sagana v sezóne 2007“, 14 јануари 2008 (посет. 18 мај 2012 г).
 10. Саган, каква приказна...“, 19 јуни 2008 (посет. 19 јуни 2011 г).
 11. Абрахам, Ричард. „Петер Саган: Профил“. Cycling Weekly. конс. 26 октомври 2013. 
 12. 12,0 12,1 Браун, Грегор. „LATEST FEATURES: LIVE FROM LAKE COMO: SAGAN LETS HIS LEGS DO THE TALKING“, 4 февруари 2010 (посет. 20 јуни 2011 г).
 13. Холкомб, Брајан. „BOY WONDER THE FUTURE IS NOW FOR PETER SAGAN“, 15 јуни 2010 (посет. 19 јуни 2011 г).
 14. http://www.cyclingnews.com/races/68th-paris-nice-his/stage-3/results
 15. http://www.cyclingnews.com/races/68th-paris-nice-his/stage-5/results
 16. Бенсон, Даниел. „Саган ја освои неговата втора етапа со извонреден напад“, 12 март 2010 (посет. 20 јуни 2011 г).
 17. „Peter Sagan – The world's #4 best pro rider“. CyclingQuotes. 19 ноември 2013. конс. 4 април 2014. 
 18. Грубер, Џеред. „Петер Саган се откажа на Тур де Свис“, 15 јуни 2010 (посет. 19 јуни 2011 г).
 19. Грубер, Џеред. „Одложен почетокот на сезоната за Петер Саган, сè уште страда од стомачни проблеми“, 28 ноември 2010 (посет. 19 јуни 2011 г).
 20. Liquidas-Cannondale Hit The Dolomites For Training Camp
 21. Фаранд, Стивен (26 февруари 2011). „Саган го обезбди успехот на Сардења“. Сyclingnews.com. конс. 26 октомври 2013. 
 22. „Крис Хорнер ја освои Трката околу Калифорнија 2011 додека Мет Гос ја освои осмата етапа“. VeloNews.com. 22 мај 2011. конс. 4 април 2014. 
 23. 23,0 23,1 „Петер Саган“. Cycling Quotient. конс. 26 октомври 2013. 
 24. „Трка околу Полска: Успех на Петер Саган во Краков“. Трка околу Полска. 6 август 2011. конс. 26 октомври 2013. 
 25. Vuelta a España: Peter Sagan wins as Liquigas-Cannondale tears stage six apart“, „Velo Nation“, Velo Nation LLC, 25 август 2011 (посет. 13 октомври 2012 г).
 26. Бен Аткинс. „Вуелта а Еспања: Трета етапна победа за Петер Саган, печат на победата за Хуан Хосе Кобо“, „Velo Nation“, Velo Nation LLC, 11 септември 2011 (посет. 13 октомври 2012 г).
 27. {{cite news|title= Родригез победи во Офида|url=http://eurosport.yahoo.com/12032012/58/rodriguez-wins-offida.html%7Cdate=12 март 2012 |accessdate=13 март 2012|work=Yahoo!Eurosport|publisher=TF1 Group
 28. Трка околу Калифорнија: Петер Саган победи во Санта Роса“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 13 мај 2012 (посет. 14 мај 2012 г).
 29. Саган победи и на втората етапа“, „Velo News“, Competitor Group, Inc., 14 мај 2012 (посет. 14 мај 2012 г).
 30. Вајсло, Лаура. „Саган до тројна победа во Ливермор“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 15 мај 2012 (посет. 16 мај 2012 г).
 31. Аткинс, Бен. „Трка околу Калифорнија: Петер Саган со спринт повторно до победа 4 од 4“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 16 мај 2012 (посет. 16 мај 2012 г).
 32. Вајсло, Лаура. „Гесинк до победа во крајниот пласман на Трката околу Калифорнија“, „Cyling News“, Future Publishing Limited, 20 мај 2012 (посет. 29 мај 2012 г).
 33. Sagan nabs record-breaking seventh career Amgen win in Clovis“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 16 мај 2012 (посет. 17 мај 2012 г).
 34. Петер Саган го повтори резултатот и стигна до победа на етапата 4“, „Трка околу Калифорнија“, Anschutz Entertainment Group, 16 мај 2012 (посет. 17 мај 2012 г).
 35. Second Coming of the Cannibal?“, „Bicycling“, 9 февруари 2013 (посет. 9 февруари 2013 г).
 36. Аткинс, Бен. „Тур де Свис: Петер Саган се спушташе бестрашно за победа на воведниот хронометар“, „Velo Nation“, Velo Nation LLC, 9 јуни 2012 (посет. 9 август 2012 г).
 37. Аткинс, Бен. „Тур де Свис: Петер Саган ја освои етапата три, додека Швајцарските Железници им дадоа шанса на бегалците“, „Velo Nation“, Velo Nation LLC, 11 јуни 2012 (посет. 9 август 2012 г).
 38. Аткинс, Бен. „Тур де Свис: Саган непобедлив повторно на дождливата четврта етапа“, „Velo Nation“, Velo Nation LLC, 12 јуни 2012 (посет. 9 август 2012 г).
 39. Вестемајер, Сузан. „Саган победи на етапата 6 во Бишофсцел“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 14 јуни 2012 (посет. 9 август 2012 г).
 40. Саган ја освои етапата 3 на Тур де Франс; Канчелара останува во водство“, „Velonews“, Competitor Group, 3 јули 2012 (посет. 3 јули 2012 г).
 41. Вестемајер, Сузан. „Саган триумфира во Серен“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 1 јули 2012 (посет. 1 јули 2012 г).
 42. Саган танцува на втората етапна победа на Тур де Франс“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 3 јули 2012 (посет. 3 јули 2012 г).
 43. Саган ја освоил втората победа на Тур“, „SuperSport“, MultiChoice LTD, 3 јули 2012 (посет. 4 јули 2012 г).
 44. Кларк, Лес. „Саган ја освоил шестата етапа на Тур де Франс во Мец“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 6 јули 2012 (посет. 6 јули 2012 г).
 45. Саган: Сакав етапна победа на Тур и добив три“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 23 јули 2012 (посет. 26 јули 2012 г).
 46. Саган подготвен да освои Порше во Париз“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 17 јули 2012 (посет. 26 јули 2012 г).
 47. Кевендиш: Саган нè прави сите да изгледаме како јуниори“, „Velonews magazine“, Competitor Group, Inc., 27 март 2013 (посет. 15 декември 2013 г).
 48. Грегор Браун. „As Liquigas exits cycling, company claims brand recognition worth ‘at least’ five times its investment“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 7 декември 2012 (посет. 13 февруари 2013 г).
 49. Аткинс, Бен. „Daniel Diaz confirms overall as Mattia Gavazzi marks return with stage seven victory“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 27 јануари 2013 (посет. 13 февруари 2013 г).
 50. Бен Аткинс. „Трка околу Оман: Петер Саган победи на втората етапа преку одвојување од групата“, „VeloNation“, Velo Nation LLC, 12 февруари 2013 (посет. 13 февруари 2013 г).
 51. Трка околу Оман: Повторно победа на Петер Саган“, „Bicycling“, 13 февруари 2013 (посет. 15 февруари 2013 г).
 52. Трка околу Оман: Фрум ја освои етапата пет“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 15 февруари 2013 (посет. 15 февруари 2013 г).
 53. Шејн Стоукс. „Sagan over bronchitis, sprints to victory in G.P. Camaiore“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 28 февруари 2013 (посет. 28 февруари 2013 г).
 54. Морено Мозер победи на Страде Бјанке 2013 на последното искачување“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 2 март 2013 (посет. 2 март 2013 г).
 55. Саган го победи Кевендиш на спринт на Тирено-Адријатико“, „Eurosport“, 9 март 2013 (посет. 11 март 2013 г).
 56. Саган победи, Нибали го презема водството на трката по бегството на Тирено-Адријатико“, „Cyclingnews“, Future Publishing Limited, 11 март 2013 (посет. 11 март 2013 г).
 57. Рајан, Бери (17 март 2013). „Саган пропушти можност на Милано-Сан Ремо“. Cycling News. Future Publishig Limited. конс. 18 март 2013. 
 58. Петер Саган победи на еднодневниот класик Гент-Вевелгем со стил“, „BBC Sports“, BBC, 24 март 2013 (посет. 26 март 2013 г).
 59. Саган ја освои воведната етапа на Три дена Де Пане“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 26 март 2013 (посет. 26 март 2013 г).
 60. Канчелара ја освои Трката околу Фландрија 2013“, „Bicycling.com“, 31 март 2013 (посет. 1 април 2013 г).
 61. Ема Бамфорд. „Словачкиот велосипедист Петер Саган критикуван за штипкање на задникот на девојката на подиумот по Трката околу Фландрија“, „Belfasttelegraph.co.uk“, 1 април 2013 (посет. 1 април 2013 г).
 62. Саган се извини за штипкањето на подиумот на Трката околу Фландрија“, „Cyclingnews“, Future Publishing Limited, 1 април 2013 (посет. 1 април 2013 г).
 63. Саган се извини и даде цвеќиња на девојката од подиумот по инцидентот во Фландрија“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 9 април 2013 (посет. 10 април 2013 г).
 64. Бен Аткинс. „Петер Саган го отспринта Филип Жилбер за победа на Брабант Пејл“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 9 април 2013 (посет. 10 април 2013 г).
 65. Саган ја освои третата етапа на Трката околу Калифорнија“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 14 мај 2013 (посет. 15 мај 2013 г).
 66. Петер Саган победи на последната етапа додека Тиџеј ван Гардерен ја освои Трката околу Калифорнија“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 19 мај 2013 (посет. 26 мај 2013 г).
 67. Саган ја освои третата етапа на Тур де Свис“, „Bicycling“, 10 јуни 2013 (посет. 17 јуни 2013 г).
 68. Петер Саган ја освои осмата етапа на Тур де Свис 2013“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 15 јуни 2013 (посет. 17 јуни 2013 г).
 69. Најдобрите спринтери на Тур де Франс во национални бои“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 23 јуни 2013 (посет. 24 јуни 2013 г).
 70. Jerome Pugmire. „Словакот Петер Саган ја освои седмата етапа на Тур де Франс“, „The Associated Press“, The Globe and Mail, 5 јули 2013 (посет. 17 јули 2013 г).
 71. Џон Меклири. „Tour de France 2013, stage 21: as it happened“, „The Telegraph“, Telegraph Media Group Limited, 21 јули 2013 (посет. 16 октомври 2013 г).
 72. Пат Хајки. „Slovac Sagan wins Grand Prix Cycliste de Montréal“, „The Montreal Gazette“, Postmedia Network Inc., 15 септември 2013 (посет. 16 октомври 2013 г).
 73. Мат Шу (22 декември 2013). „Петер Саган ја освоил наградата спортист на годината во Словачка“. CyclingQuotes. конс. 3 февруари 2014. 
 74. Хајмас, Питер. „Sagan eyes Milan-San Remo after San Luis outing“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 јануари 2014 (посет. 10 февруари 2014 г).
 75. Фаранд, Стивен. „Саган задоволен со второто место на спринтот во Дубаи“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 февруари 2014 (посет. 10 февруари 2014 г).
 76. Бенсон, Даниел. „Марсел Кител ја освои третата етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 февруари 2014 (посет. 10 февруари 2014 г).
 77. Фаранд, Стивен. „Sagan struggles to smile after second place in Strade Bianche“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 9 март 2014 (посет. 23 март 2014 г).
 78. Бенсон, Даниел. „Квјатковски победи на Страде Бјанке“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 8 март 2014 (посет. 24 март 2014 г).
 79. „Саган ја посветил етапната победа на Тирено на болната мајка“. VeloNews. 14 март 2014. конс. 23 март 2014. 
 80. „Петер Саган го освои бодовниот пласман на Тирено-Адријатико 2014“. Cycling News. конс. 23 март 2014. 
 81. Фаранд, Стивен. „Sagan suffers in the cold and rain at Milan-San Remo“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 23 март 2014 (посет. 12 април 2014 г).
 82. Sagan: I'll be satisfied if I win Milan-San Remo“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 март 2014 (посет. 12 април 2014 г).
 83. Канчелара победи на Трката околу Фландрија 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 6 април 2014 (посет. 12 април 2014 г).
 84. Рајан, Бери. „Sagan happy to give a demonstration at Paris-Roubaix“. Future plc. конс. 27 април 2014. 
 85. Петер Саган победи на седмата етапа на Трката околу Калифорнија“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 17 мај 2014 (посет. 18 мај 2014 г).
 86. Тour de France 2014 – Même sans gagner, Sagan marque l’histoire“, „SportsSpiriit“, WordPress, 11 јули 2014 (посет. 24 јули 2014 г). (на француски)
 87. Трентин победи на седмата етапа на Тур де Франс“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 11 јули 2014 (посет. 24 јули 2014 г).
 88. „Тинкоф-Саксо потпиша со Петер Саган“. Тим Тинкоф-Саксо. 8 август 2014. конс. 8 август 2014. 
 89. 89,0 89,1 „Novy Saganov sef: u nas ukaze Peter este viac“. Petit Press. 9 август 2014. конс. 9 август 2014. 
 90. 34. Класика де Сан Себастијан“, „Procyclingstats“, 2 август 2014 (посет. 31 август 2014 г).
 91. Резултати: Вуелта а Еспања 2014, етапа 8“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 30 август 2014 (посет. 31 август 2014 г).
 92. Џо Шарат. „Петер Саган од Канондејл се повлече од Вуелта а Еспања“, „Sports Mole“, Sports Mole, 6 септември 2014 (посет. 6 септември 2014 г).
 93. Вивијани победи на неочекувано тешката Копа Берноки“, „CyclingQuotes“, CyclingQuotes.com 2013, 16 септември 2014 (посет. 16 септември 2014 г).
 94. Најџел Вин. „Film released of Alberto Contador, Peter Sagan and Tinkoff-Saxo team climbing Kilimanjaro“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 12 ноември 2014 (посет. 22 ноември 2014 г).
 95. Кристоф освои уште една етапна победа во Катар, Терпстра остана напред“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 11 февруари 2015 (посет. 11 февруари 2015 г).
 96. Стјуарт Кларк. „Дебишер победи на втората етапа на Тирено-Адријатико додека Кевендиш учествувал во пад“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 12 март 2015 (посет. 12 март 2015 г).
 97. Тирено-Адријатико: Ван Авермет победи на третата етапа“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 март 2015 (посет. 13 март 2015 г).
 98. Најџел Вин. „Петер Саган ја оствари првата победа во сезоната на Тирено-Адријатико“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 16 март 2015 (посет. 16 март 2015 г).
 99. Резултати: Милано-Сан Ремо 2015“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 22 март 2015 (посет. 22 март 2015 г).
 100. Томас сам се одвоил од Штибар и победи на Е3 Харелбеке“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 март 2015 (посет. 27 март 2015 г).
 101. Најџел Вин. „Лука Паолини освои издание за паметење на Гент-Вевелгем“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 29 март 2015 (посет. 29 март 2015 г).
 102. Бери Рајан. „Sagan falls short again in Tour of Flanders finale“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 5 април 2015 (посет. 5 април 2015 г).
 103. Садб О’Ши. „Расипан менувач ги уништи шансите на Саган на Париз-Рубе“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 април 2015 (посет. 13 април 2015 г).
 104. Емил Акселгард. „Cavendish crushes the opposition in California opener“, „Cycling Quotes“, CyclingQuotes.com 2013, 10 мај 2015 (посет. 11 мај 2015 г).
 105. Емил Акселгард. „Кевендиш го победи Саган во близок спринт на Калифорнија“, „Cycling Quotes“, CyclingQuotes.com 2013, 11 мај 2015 (посет. 11 мај 2015 г).
 106. Најџел Вин. „Марк Кевендиш го изгуби водството на Трката околу Калифорнија од изненадувачкиот етапен победник“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 12 мај 2015 (посет. 12 мај 2015 г).
 107. Трка околу Калифорнија: Саган конечно до победа во Авила Бич“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 13 мај 2015 (посет. 13 мај 2015 г).
 108. Спенсер Паулисон. „Саган ја носи жолтата маичка по победата на хронометарот“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 15 мај 2015 (посет. 15 мај 2015 г).
 109. „Трка околу Калифорнија: Алафилип победи на Маунт Болди“. Сyclingnews.com. 18 мај 2015. конс. 19 мај 2015. 
 110. „Саган ја освои Трката околу Калифорнија со временски бонус“. Сyclingnews.com. 18 мај 2015. конс. 19 мај 2015. 
 111. Стјуарт Кларк. „Петер Саган победи на третата етапа на Тур де Свис; Томас четврти во генералниот“, „Cycling Weekly“, IPC Media Sports & Leisure network, 15 јуни 2015 (посет. 15 јуни 2015 г).
 112. Тур де Свис: Метјус победи на етапата 4“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 16 јуни 2015 (посет. 16 јуни 2015 г).
 113. Тур де Свис: Саган победи на етапата 6“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 18 јуни 2015 (посет. 18 јуни 2015 г).
 114. Кристоф победи на седмата етапа на Тур де Свис во долг спринт“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 19 јуни 2015 (посет. 19 јуни 2015 г).
 115. Акселгард, Емил. „СSagan crushes the opposition at Slovakian TT championships“, „Cycling Quotes“, CyclingQuotes.com 2013, 26 јуни 2015 (посет. 26 јуни 2015 г).
 116. Монкс, Кев. „Нибали, Валверде и Саган помеѓу националните прваци“, „sport.co.uk“, 2012–2015 Sport.co.uk, 29 јуни 2015 (посет. 30 јуни 2015 г).
 117. Tour de France: Greipel wins storm-swept stage to Neeltje Jans“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 5 јули 2015 (посет. 5 јули 2015 г).
 118. Мекмајкл, Сајмон. „Тур де Франс етапа 4: Тони Мартин нападна за конечно да дојде до жолто“, „RoadCC“, Farrelly Atkinson Ltd, 7 јули 2015 (посет. 7 јули 2015 г).
 119. Мекмајкл, Сајмон. „Тур де Франс етапа 5: Андре Грајпел до втора победа, Марк Кевендиш трет“, „RoadCC“, Farrelly Atkinson Ltd, 8 јули 2015 (посет. 8 јули 2015 г).
 120. Tour de France: Stybar wins stage 6 on short, punchy hill in Le Havre“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 9 јули 2015 (посет. 9 јули 2015 г).
 121. Тур де Франс: Кевендиш до негова прва во Фужер“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 10 јули 2015 (посет. 10 јули 2015 г).
 122. Tour de France: Van Avermaet wins uphill sprint in Rodez“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 17 јули 2015 (посет. 17 јули 2015 г).
 123. Tour de France: Cummings soars to victory in Mende“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 18 јули 2015 (посет. 18 јули 2015 г).
 124. Виндзор, Ричард. „André Greipel makes it three as he wins Tour de France stage 15“, „Сycling Weekly“, Time Inc. UK, 19 јули 2015 (посет. 19 јули 2015 г).
 125. Tour de France stage 16: Plaza gives Lampre-Merida a win in Gap“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 20 јули 2015 (посет. 20 јули 2015 г).
 126. Крис Фрум победи на Тур де Франс 2015“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 26 јули 2015 (посет. 27 јули 2015 г).
 127. Вуелта а Еспања: Петер Саган победи на третата етапа“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 24 август 2015 (посет. 24 август 2015 г).
 128. Вуелта а Еспања: Валверде победи на четвртата етапа“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 25 август 2015 (посет. 25 август 2015 г).
 129. Елтон-Волтерс, Џек. „Five talking points from stage eight of the Vuelta a España“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 29 август 2015 (посет. 29 август 2015 г).
 130. Peter Sagan calls it a Vuelta after incident with moto“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 30 август 2014 (посет. 1 септември 2015 г).
 131. Петер Саган сам до победа на друмската трка на Светското првенство“, „The Guardian“, Guardian News and Media Limited, 27 септември 2015 (посет. 27 септември 2015 г).
 132. Чавес победи на воведната Абу Даби Тур“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 11 октомври 2015 (посет. 11 октомври 2015 г).
 133. „Sagan celebrates taking Tour de France yellow but is critical of dangerous riding“. Immediate Media Company Limited. 3 јули 2016. конс. 3 јули 2016. 
 134. Вин, Најџел. „Tour de San Luis: Fernando Gaviria wins stage two“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 19 јануари 2016 (посет. 19 јануари 2016 г).
 135. „Sagan debuts rainbow jersey in Europe at Omloop“. VeloNews.com. конс. 28 февруари 2016. 
 136. Cancellara nabs third career Strade Bianche victory“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 5 март 2016 (посет. 5 март 2016 г).
 137. Tirreno-Adriatico: Van Avermaet claims overall victory“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 15 март 2016 (посет. 15 март 2016 г).
 138. http://www.bbc.com/sport/cycling/35908455
 139. Браун, Грегор (27 март 2016). „Peter Sagan: ‘There’s more to life than winning or second places’“. Cycling Weekly. конс. 27 март 2016. 
 140. „Sagan tops UCI WorldTour and World Rankings“. Cycling News. конс. 2 август 2016. 
 141. Браун, Грегор. „Peter Sagan dedicates Flanders win to Antoine Demoitié and Daan Myngheer“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 3 април 2016 (посет. 3 април 2016 г).
 142. Hayman wins Paris-Roubaix“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 10 април 2016 (посет. 10 април 2016 г).
 143. Tour of California: Kristoff wins in Santa Rosa“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 19 мај 2016 (посет. 19 мај 2016 г).
 144. „11th Amgen Tour of California (2.HC) Stage 8 » Sacramento › Sacramento“. ProCyclingStats. конс. 26 мај 2016. 
 145. Падикомб, Стивен. „Peter Sagan wins record-breaking 12th Tour de Suisse stage“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 12 јуни 2016 (посет. 12 јуни 2016 г).
 146. Tour de Suisse: Sagan wins stage 3“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 13 јуни 2016 (посет. 13 јуни 2016 г).
 147. Tour de France: Sagan wins stage 2“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 3 јули 2016 (посет. 3 јули 2016 г).
 148. Браун, Грегор. „Peter Sagan: ‘What can I say? It didn’t go very well’“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 12 јули 2016 (посет. 12 јули 2016 г).
 149. Худ, Ендру. „Sagan on attack with Froome: "We are artists"“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 13 јули 2013 (посет. 13 јули 2013 г).
 150. Мортковиц, Зигфрид. „The Heroes of the 2016 Tour de France“, „WeloveCycling“, 25 јули 2016 (посет. 21 септември 2016 г).
 151. Бенџамин, Хаворт. „Peter Sagan suffers disastrous day in Olympic MTB after bright start“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 21 август 2016 (посет. 22 август 2016 г).
 152. Вин, Најџел. „Peter Sagan abandons first road race after Olympics with illness“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 28 август 2016 (посет. 21 септември 2016 г).
 153. Хајки, Пат. „Peter Sagan beats Olympic champion at Grand Prix Cycliste in Quebec City“, „Montreal Gazette“, Postmedia Network, 9 септември 2016 (посет. 21 септември 2016 г).
 154. Рајан, Бери. „World Championships: Peter Sagan claims second world title in 'lottery' sprint“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 16 октомври 2016 (посет. 3 декември 2016 г).
 155. Sagan awarded Velo d'Or“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 1 декември 2016 (посет. 3 декември 2016 г).
 156. Sagan happy with early form after Tour Down Under“, „CyclingNews“, 22 јануари 2017 (посет. 5 март 2017 г).
 157. Greg Van Avermaet outsprints Peter Sagan to complete back-to-back wins at Omloop Het Nieuwsblad“, „The Telegraph“, 25 февруари 2017 (посет. 5 март 2017 г).
 158. Sagan wins Kuurne-Brussels-Kuurne“, „VeloNews“, 26 февруари 2017 (посет. 5 март 2017 г).
 159. „Sagan abandons Strade Bianche due to illness“. CyclingNews. 4 март 2017. конс. 5 март 2017. 
 160. Вестемајер, Сузан. „Kwiatkowski wins Milan-San Remo“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 18 март 2017 (посет. 18 март 2017 г).
 161. http://pelotonmagazine.com/racing/gilbert-takes-monument-number-five-day-surprises/
 162. Канингем, Крег. „Peter Sagan storms to Tour de France stage three victory as Thomas keeps lead“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 3 јули 2017 (посет. 6 јули 2017 г).
 163. Фотерингем, Вилијам. „Mark Cavendish out of Tour and Peter Sagan disqualified after horror crash“, „The Guardian“, 4 јули 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
 164. Робертшо, Хенри. „Peter Sagan disqualified from Tour de France“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 4 јули 2017 (посет. 6 јули 2017 г).
 165. Вилијамс, Кевин. „Did officials make the right call in DQing Peter Sagan? A racing cyclist weighs in“, 5 јули 2017 (посет. 5 јули 2017 г).
 166. Tour de France 2017: Mark Cavendish out of race after breaking shoulder in crash“, „BBC Sport“, BBC, 4 јули 2017.
 167. http://www.steephill.tv/classics/grand-prix-cycliste-de-quebec/#spoiler
 168. „Peter Sagan times sprint to perfection to win third world title in a row“. 
 169. 169,0 169,1 „2018 Tour Down Under Live Video, Preview, Startlist, Route, Results, Photos, TV“. www.steephill.tv. конс. 8 април 2018. 
 170. Флечер, Патрик. „Strade Bianche: Benoot crushes the gravel in emphatic solo victory“. Cyclingnews. Immediate Media Company. конс. 8 април 2018. 
 171. О’Ши, Садб. „Tirreno-Adriatico: Kwiatkowski holds on to win the overall“. Cyclingnews. конс. 8 април 2018. 
 172. Фаранд, Стивен. „Sagan praises Nibali after Italian dominates Milan-San Remo“. Cyclingnews. Immediate Media Company. конс. 8 април 2018. 
 173. „Peter Sagan wins Gent-Wevelgem“. Cyclingnews. Immediate Media Company. конс. 8 април 2018. 
 174. Бенсон, Даниел. „Tour of Flanders - Race debrief“. Cyclingnews. Immediate Media Company. конс. 8 април 2018. 
 175. „Paris-Roubaix: World champion Peter Sagan wins first title“. BBC Sport. конс. 8 април 2018. 
 176. „Sagan closes out Classics with fourth in Amstel Gold Race“. Cyclingnews. Immediate Media Company. конс. 15 април 2018. 
 177. „Gaviria makes history“. Тур де Франс. 7 јули 2018. конс. 30 јули 2018. 
 178. „Peter Sagan takes stage win and yellow jersey“. Тур де Франс. 8 јули 2018. конс. 30 јули 2018. 
 179. „Peter Sagan doubles up“. Тур де Франс. 11 јули 2018. конс. 30 јули 2018. 
 180. „It’s Sagan again“. Тур де Франс. 20 јули 2018. конс. 30 јули 2018. 
 181. Пит, Верн (25 јули 2018). „Peter Sagan's Tour de France in doubt after heavy crash on descent on stage 17“. cyclingweekly.com. конс. 30 јули 2018. 
 182. „Peter Sagan: 'Happy to be alive and in green'. Tour de France. 29 јули 2018. конс. 30 јули 2018. 
 183. FOTO zo svadby Sagana a exkluzívne fakty: Peter ako ruský oligarcha, nevesta z rozprávky“, „Športky.sk“, 11 ноември 2015. (на (словачки))
 184. Peter Sagan on dealing with fame: Going from supermarket anonymity to Monaco glitz“, „CyclingTips.com“, 22 јануари 2017 (посет. 5 март 2017 г).
 185. http://www.cyclingnews.com/news/peter-sagan-i-like-pope-francis-hes-cool/
 186. Sagan gets his victory, Voigt into yellow“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 10 март 2010 (посет. 10 октомври 2016 г).
 187. Peter Sagan does it again at Paris-Nice“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 12 март 2010 (посет. 10 октомври 2016 г).
 188. Peter Sagan wins stage 6 of the 2011 Vuelta a España as Sylvain Chavanel holds lead“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 25 август 2011 (посет. 10 октомври 2016 г).
 189. Sagan takes second 2011 Vuelta stage win“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 1 септември 2011 (посет. 10 октомври 2016 г).
 190. Аткинс, Бен. „Vuelta a España: Peter Sagan's third stage win seals Juan José Cobo's victory“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 11 септември 2011 (посет. 10 октомври 2016 г).
 191. Sagan nabs record-breaking seventh career Amgen win in Clovis“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 16 мај 2012 (посет. 8 октомври 2016 г).
 192. Галагер, Брендан. „Tour de France 2012: Peter Sagan wins first stage in sprint finish as Fabian Cancellara retains yellow jersey“, „The Daily Telegraph“, Telegraph Media Group, 1 јули 2012 (посет. 8 октомври 2016 г).
 193. „2012 Tour de France Trivia“. Irish Peloton. Cillian Kelly. 22 јули 2012. конс. 8 октомври 2016. 
 194. „Victory Ranking 2013“. CQ Ranking. Cycling Quotient. конс. 8 октомври 2016. 
 195. Peter Sagan goes solo to win men's road race at world championships“, „The Guardian“, Guardian Media Group, 27 септември 2015 (посет. 8 октомври 2016 г).
 196. Вин, Најџел. „Peter Sagan wins Tour of Flanders“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 3 април 2016 (посет. 8 октомври 2016 г).
 197. Sagan tops UCI WorldTour and World Rankings“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 4 април 2016 (посет. 8 октомври 2016 г).
 198. Падикомб, Стивен. „Peter Sagan wins record-breaking 12th Tour de Suisse stage“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 12 јуни 2016 (посет. 8 октомври 2016 г).
 199. Фратини, Кирстен. „Tour de France: Sagan all but seals fifth consecutive green jersey“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 20 јули 2016 (посет. 8 октомври 2016 г).
 200. Артур, Дејвид. „Peter Sagan's green Specialized Venge for final Tour de France stage“, „Road.cc“, Farrelly Atkinson (F-At) Limited, 25 јули 2016 (посет. 8 октомври 2016 г).
 201. World champion Sagan celebrates winning European title in Plumelec“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 19 септември 2016 (посет. 8 октомври 2016 г).
 202. „Men Road Race: Classement Final / Final Classification“ (PDF). UEC.ch. Union Européenne de Cyclisme. 18 септември 2016. конс. 8 октомври 2016. 
 203. Вин, Најџел. „Peter Sagan 'honoured and thrilled' to top 2016 WorldTour“, „Cycling Weekly“, Time Inc. UK, 3 октомври 2016 (посет. 8 октомври 2016 г).
 204. World Championships: Sagan beats Cavendish to defend elite men's world title in Doha“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 16 октомври 2016 (посет. 16 октомври 2016 г).
 205. Peter Sagan wins successive world title in Doha“, „Eurosport“, Discovery Communications, 16 октомври 2016 (посет. 16 октомври 2016 г).
 206. Бетер, Мајкл. „Three-Peter: Sagan wins world title for third year running“. Velonews. конс. 24 септември 2017. 
 207. „Peter Sagan wins Paris-Roubaix“. CyclingNews.com. конс. 8 април 2018. 
 208. „Профил на Петер Саган  – 2010“. Pro Cycling Stats. конс. 23 март 2014. 
 209. „Профил на Петер Саган – 2011“. Pro Cycling Stats. конс. 23 март 2014. 
 210. „Профил на Петер Саган – 2012“. Pro Cycling Stats. конс. 23 март 2014. 
 211. „Профил на Петер Саган – 2013“. Pro Cycling Stats. конс. 23 март 2014. 
 212. „Профил на Петер Саган – 2014“. Pro Cycling Stats. 22 март 2014. конс. 23 март 2014. 
 213. „PCS Wins » .1+ Wins » 2015“. Pro Cycling Stats. конс. 23 мај 2015. 
 214. „Peter Sagan Profile – 2016“. Pro Cycling Stats. конс. 14 јули2016. 
 215. „Peter Sagan Profile – 2017“. Pro Cycling Stats. конс. 21 јануари 2017. 
 216. „Peter Sagan Profile – 2018“. Pro Cycling Stats. конс. 16 јануари 2018. 
 217. „Peter Sagan Profile – 2019“. Pro Cycling Stats. конс. 9 јануари 2019. 
 218. Sagan awarded Velo d'Or“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 1 декември 2016 (посет. 3 декември 2016 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди и достигнувања
Претходник
Зузана Штефечекова
Анастасија Кузмина
Матеј Тот
Спортист на годината во Словачка
2013
2015
2017
Наследник
Анастастија Кузмина
Матеј Тот
моментален
Ова е избрана статија. Стиснете тука за повеќе информации.
Статијата „Петер Саган“ е избрана статија. Ве повикуваме и Вас да напишете и предложите избрана статија (останати избрани статии).