Прејди на содржината

Велосипедизам на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велосипедизам на
Летните олимписки игри 2016
Друмски велосипедизам
Друмска трка   мажи   жени
Хронометар мажи жени
Велодромски велосипедизам
Спринт мажи жени
Екипен спринт мажи жени
Кеирин мажи жени
Екипна потера мажи жени
Омниум мажи жени
Планински велосипедизам
Крос-кантри мажи жени
BMX
BMX мажи жени

Натпреварите во велосипедизам на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро ќе се одржат на четири собиралишта за осумнаесет дисциплини од 6 до 21 август.

Собиралиштата ќе бидат тврдината Копакабана како место за почеток и крај на друмската трка,[1] Понтал за хронометарските трки, Олимпискиот велодром Рио за велодромските настани,[2] олимпискиот центар за BMX и планинскиот центар, обете во Деодоро.[3]

Велосипедските дисциплини се присутни на секоја Олимпијада од првите современи игри во 1896 година, заедно со атлетиката, гимнастиката, мечувањето и пливањето.

Од игрите во 1896 година со пет велодромски дисциплини и една друмска трка од Атина, постепено на игрите биле вклучувани женските дисциплини, планинскиот велосипедизам и BMX со што моментално има осумнаесет дисциплини.

Во февруари 2013 година, Меѓународниот велосипедистички сојуз (UCI) објавил дека има намера да поднесе барање до МОК за проширување на велосипедската програма за три дисциплини за мажи и жени: враќање на бодовната трка (велодромски велосипедизам), слободен стил (BMX) и планински елиминатор, но во август 2013 година МОК изјавил дека велосипедската програма ќе биде иста како во 2012 година.[4]

Собиралишта[уреди | уреди извор]

Собиралиште Зона Спорт Датум Настани Капацитет
Тврдина Копакабана Копакабана друмски велосипедизам
(друмска трка)
6-7 август 2 5000 (седишта)
неограничено (стоење)[заб. 1]
Планински центар Деодоро планински велосипедизам 20–21 август 2 5000 (седишта)
20000 (стоење)
Олимписки центар BMX Деодоро BMX 17–19 август 2 5000
Понтал Бара друмски велосипедизам
(хронометар)
10 август 2 5000 (седишта)
неограничено (стоење)[заб. 2]
Олимписки велодром Рио Бара велодромски велосипедизам 11–16 август 10 7500
  1. Ќе има слободен зони за гледање долж рутата.
  2. Ќе има слободен зони за гледање долж рутата.

Учесници[уреди | уреди извор]

Бразил како домаќин, добил загарантирани места во случај да не се квалификува ниеден Бразилец.

Распоред на натпреварите[уреди | уреди извор]

К Квалификации ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Ф Финале
BMX, планински велосипедизам и друмски велосипедизам[5]
Настан↓/Датум → Саб 6 Нед 7 Сре 10 Сре 17 Чет 18 Пет 19 Саб 20 Нед 21
BMX за мажи К ¼ ½ Ф
BMX за жени К ½ Ф
Планински велосипедизам
Крос-кантри за мажи Ф
Крос-кантри за жени Ф
Друмски велосипедизам
Друмска трка за мажи Ф
Хронометар за мажи Ф
Друмска трка за жени Ф
Хронометар за жени Ф
Велодромски велосипедизам[5]
Датум → Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16
Настан ↓ П П У П У П П У П
Кеирин за мажи К ½ Ф
Омниум за мажи СР ИП ЕР ТТ ФЛ ПР
Спринт за мажи К ¼ ½ Ф
Екипна потера за мажи К ½ Ф
Екипен спринт за мажи К ½ Ф
Кеирин за жени К ½ Ф
Омниум за жени СР ИП ЕР ТТ ФЛ ПР
Спринт за жени К ¼ ½ Ф
Екипна потера за жени К ½ Ф
Екипен спринт за жени К ½ Ф
У = Утрински термин, П = Попладневен термин
ФЛ = трка на време, ПР = бодовна трка, ЕР = елиминациска трка, ИП = индивидуална потера, СР = скреч трка, ТТ = хронометар

Медали[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Велика Британија 4 2 1 7
2 Холандија 2 1 1 4
3 САД 1 1 0 2
4 Белгија 1 0 0 1
Кина 1 0 0 1
Швајцарија 1 0 0 1
7 Русија 0 2 1 3
8 Австралија 0 1 1 2
Данска 0 1 1 2
10 Нов Зеланд 0 1 0 1
Шведска 0 1 0 1
12 Канада 0 0 1 1
Франција 0 0 1 1
Германија 0 0 1 1
Италија 0 0 1 1
Полска 0 0 1 1
Вкупно 10 10 10 30

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Друмска трка за мажи
подробно
 Грег ван Авермат (БЕЛ)  Јакоб Фуглсанг (ДАН)  Рафал Мајка (ПОЛ)
Друмска трка за жени
подробно
 Ана ван дер Бреген (ХОЛ)  Ема Јохансон (ШВЕ)  Елиза Лонго Боргини (ИТА)
Хронометар за мажи
подробно
 Фабијан Канчелара (ШВА)  Том Димулен (ХОЛ)  Крис Фрум (ВБР)
Хронометар за жени
подробно
 Кристин Армстронг (САД)  Олга Забелинскаја (РУС)  Ана ван дер Бреген (ХОЛ)

Велодромски велосипедизам[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Кеирин за мажи
подробно
Кеирин за жени
подробно
Омниум за мажи
подробно
Омниум за жени
подробно
Екипна потера за мажи
подробно
Екипна потера за жени
подробно
Поединечен спринт за мажи
подробно
Поединечен спринт за жени
подробно
Екипен спринт за мажи
подробно
Екипен спринт за жени
подробно

Планински велосипедизам[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Крос-кантри за мажи
подробно
Крос-кантри за жени
подробно

BMX[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
Жени
подробно

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio Olympic Games Facilities: Copacabana Region“. brasil2016.gov.br. Посетено на 1 април 2016.
  2. „Rio Olympic Games Facilities: Barra Region“. brasil2016.gov.br. Посетено на 1 април 2016.
  3. „Rio Olympic Games Facilities: Deodoro Region“. brasil2016.gov.br. Посетено на 1 април 2016.
  4. „Olympic cycling to remain unchanged for 2016 Rio Games“. telegraph.co.uk. 21 август 2013. Посетено на 10 септември 2013.
  5. 5,0 5,1 „Rio 2016: Ticket Guide – Search for Sessions“. Rio 2016. Посетено на 5 април 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]