Одбојка на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

1leftarrow.pngМатична статија: Летни олимписки игри 2016.

Шаблон:Infobox volleyball tournament year Шаблон:VolleyballAt2016SummerOlympics

Натпреварите во одбојка на Летните олимписки игри 2016 ќе се одржат од 6 до 21 август. На игрите ќе учествуваат 24 екипи со 288 натпреварувачи. Натпреварувањето ќе се одржи во Жиназио до Мараканазињо (португалски: Ginásio do Maracanãzinho, Спортски центар Мала Маракана) во Рио де Жанеиро.[1]

Настани[уреди | уреди извор]

Два сета одличја ќе бидат доделени на следниве настани:

Квалификации[уреди | уреди извор]

Секој Национален олимписки комитет може да пријави една екипа во машка и женска конкуренција.[2][3][4]

Мажи[уреди | уреди извор]

Шаблон:VBQ2016OG

Жени[уреди | уреди извор]

Шаблон:VBWQ2016OG


Натпреварување во машка конкуренција[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето се состои од две фази; групна и елиминациона фаза.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Екипите се поделени во две групи по шест репрезентации, игра секој со секого. Три поени добива екипата која ќе победи со 3-0 или 3-1, два поени екипата која ќе победи со 3-2, еден поен добива екипата која ќе изгуби со 2-3, а екипата која ќе изгуби со 1-3 или 0-3 не добива поени. Во четвртфиналето се квалификуваат првите четири екипи од секоја група.

Група А[уреди | уреди извор]

Шаблон:2016 Summer Olympics men's volleyball pool A standings

Група Б[уреди | уреди извор]

Шаблон:2016 Summer Olympics men's volleyball pool B standings

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Volleyball at the 2016 Summer Olympics – Men's tournament

Натпреварување во женска конкуренција[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето се состои од две фази; групна и елиминациона фаза.

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Екипите се поделени во две групи по шест репрезентации, игра секој со секого. Три поени добива екипата која ќе победи со 3-0 или 3-1, два поени екипата која ќе победи со 3-2, еден поен добива екипата која ќе изгуби со 2-3, а екипата која ќе изгуби со 1-3 или 0-3 не добива поени. Во четвртфиналето се квалификуваат првите четири екипи од секоја група.

Група А[уреди | уреди извор]

Шаблон:2016 Summer Olympics women's volleyball pool A standings

Група Б[уреди | уреди извор]

Шаблон:2016 Summer Olympics women's volleyball pool B standings

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

Volleyball at the 2016 Summer Olympics – Women's tournament

Медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1
2
3
Total

Список на освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Volleyball“. Rio 2016. 
  2. Rio 2016 – FIVB Volleyball Qualification System“ (PDF), FIVB (посет. 15 јуни 2015 г).
  3. Kauffman, Bill. „FIVB Discusses 2016 Olympic Qualification“, Team USA, 4 декември 2012 (посет. 15 јуни 2015 г).
  4. FIVB announces Rio 2016 Olympic Qualification System for beach volleyball“, FIVB, 6 мај 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Event Злато Сребро Бронза
Men's indoor
подробно
Women's indoor
подробно