Кошарка на Летните олимписки игри 2016 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки кошаркарски турнир
Рио де Жанеиро 2016
Податоци
GamesЛетни олимписки игри 2016
ДомаќинБразил
ГрадРио де Жанеиро
Мажи
Екипи12
Турнир
← Лондон 2012  Токио 2020 →

Кошарката на Летните олимписки игри 2016 — официјален кошаркарски турнир на Олимписките игри. Турнирот треба да се одржи во Рио де Жанеиро, Бразил во периодот од 6 август до 21 август. На турнирот учество ќе земат вкупно 12 репрезентации.

Група A[уреди | уреди извор]

Репрезентација Поени Натпревари Победи Порази К+ К-
 САД 10 5 5 0 524 407
 Австралија 9 5 4 1 444 368
 Франција 8 5 3 2 423 378
 Србија 7 5 2 3 426 387
 Венецуела 6 5 1 4 315 444
 Кина 5 5 0 5 318 466
6 август 2016
14:15
Boxscore  Австралија 87 – 66  Франција    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 20–14, 16–19, 25–15, 26–16
6 август 2016
19:00
Boxscore  Кина 62 – 119  САД    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 10–30, 20–29, 17–32, 15–28
6 август 2016
22:30
Boxscore  Венецуела 62 – 86  Србија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 14–18, 9–26, 18–24, 21–18

8 август 2016
14:15
Boxscore  Србија 80 – 95  Австралија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 23–26, 20–14, 20–22, 17–33
8 август 2016
19:00
Boxscore  САД 113 – 69  Венецуела    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 18–18, 30–8, 27–25, 38–18
8 август 2016
22:30
Boxscore  Франција 88 – 60  Кина    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 19–14, 23–9, 22–22, 24–15

10 август 2016
14:15
Boxscore  Србија 75 – 76'  Франција    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 17–26, 19–14, 24–17, 15–19
10 август 2016
19:00
Boxscore  Австралија 88 – 98  САД    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 29–29, 25–20, 13–21, 21–28
10 август 2016
22:30
Boxscore  Венецуела 72 – 68  Кина    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 25–13, 13–22, 13–15, 21–18

12 август 2016
14:15
Boxscore  Кина 68 – 93  Австралија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 14–17, 20–27, 16–21, 18–28
12 август 2016
19:00
Boxscore  САД 94 – 91  Србија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 27–15, 23–26, 22–21, 22–29
12 август 2016
22:30
Boxscore  Франција 96 – 56  Венецуела    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 23–18, 19–12, 24–17, 30–9

14 август 2016
14:15
Boxscore  САД 100 – 97  Франција    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 30–24, 25–22, 26–23, 19–28
14 август 2016
19:00
Boxscore  Австралија 81 – 56  Венецуела    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 16–6, 16–19, 21–18, 28–13
14 август 2016
22:30
Boxscore  Србија 94 – 60  Кина    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 24–18, 19–10, 35–15, 16–17

Група Б[уреди | уреди извор]

Репрезентација Поени Натпревари Победи Порази К+ К-
 Хрватска 8 5 3 2 400 407
 Шпанија 8 5 3 2 432 357
 Литванија 7 5 3 2 392 428
 Аргентина 8 5 3 2 441 428
 Бразил 8 5 2 3 411 407
 Нигерија 6 5 1 4 392 441
7 август 2016
14:15
Boxscore  Бразил 76 – 82  Литванија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 17–27, 12–31, 23–12, 24–12
7 август 2016
19:00
Boxscore  Хрватска 72 – 70  Шпанија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 13–21, 19–17, 15–16, 25–16
7 август 2016
22:30
Boxscore  Нигерија 66 – 94  Аргентина    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 15–22, 16–28, 19–22, 16–22

9 август 2016
14:15
Boxscore  Шпанија 65 – 66  Бразил    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 13–18, 18–16, 14–19, 20–13
9 август 2016
19:00
Boxscore  Литванија 89 – 80  Нигерија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 13–16, 23–25, 29–13, 24–26
9 август 2016
22:30
Boxscore  Аргентина 90 – 82  Хрватска    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 22–22, 24–18, 27–14, 17–28

11 август 2016
14:15
Boxscore  Бразил 76 – 80  Хрватска    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 17–19, 14–22, 19–18, 26–21
11 август 2016
19:00
Boxscore  Нигерија 87 – 96  Шпанија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 11–25, 30–18, 25–22, 21–31
11 август 2016
22:30
Boxscore  Литванија 81 – 73  Аргентина    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 16–15, 14–12, 27–22, 24–24

13 август 2016
14:15
Boxscore  Аргентина 111 – 107  Бразил Пдж  Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 28–19, 16–33, 23–20, 18–13, Пдж: 26–22 (2OT)
13 август 2016
19:00
Boxscore  Шпанија 109 – 59  Литванија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 26–11, 22–18, 36–16, 25–14
13 август 2016
22:30
Boxscore  Хрватска 76 – 90  Нигерија    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Четвртини: 28–21, 11–22, 17–27, 20–20

15 август 2016 (2016-08-15)
14:15
 п 
Boxscore  Нигерија 69 – 86  Бразил    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Гледачи: 11,173
Четвртини: 16–15, 15–27, 21–17, 17–27
15 август 2016 (2016-08-15)
19:00
 п 
Boxscore  Шпанија 92 – 73  Аргентина    Арена Кариока, Рио де Жанеиро
Гледачи: 10,949
Четвртини: 25–15, 23–20, 23–22, 21–16
15 август 2016 (2016-08-15)
22:30
 п 
Boxscore  Литванија 81 – 90  Хрватска    Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Гледачи: 7,809
Четвртини: 21–13, 20–34, 14–28, 26–15

Елиминации[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
17 август        
  Австралија  90
19 август
  Литванија  64  
  Австралија  61
17 август
    Србија  87  
  Хрватска  83
21 август
  Србија  86  
  Србија  66
17 август
    USA  96
  Шпанија  92
19 август
  Франција  67  
  Шпанија  76 Трето место
17 август
    USA  82  
  USA  105   Австралија  88
  Аргентина  78     Шпанија  89
21 август

Табела[уреди | уреди извор]

Место Репрезентација
Злато  САД
Сребро  Србија
Бронза  Шпанија
4.  Австралија
5.  Хрватска
6.  Франција
7.  Литванија
8.  Аргентина
9.  Бразил
10.  Венецуела
11.  Нигерија
12.  Кина

Надворешни врски[уреди | уреди извор]