Кошарка на Летните олимписки игри 2016 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
19. Олимписки турнир во кошарка
Рио де Жанеиро 2016
Податоци
ДомаќинБразил
ГрадРио де Жанеиро
Мажи
Екипи12
Медали
1 злато САД
2 сребро Србија
3 бронза  Шпанија
Одиграни натпревари38
Најдобар стрелецХрватска Бојан Богдановиќ
(25.3 ппн.)
Турнир
← Лондон 2012  Токио 2020 →

Машкиот турнир во кошарка на Летните олимписки игри 2016, се одржал во Рио де Жанеиро, Бразил, од 6 до 21 август. На турнирот учествувале 12 репрезентации.[1]

Натпреварите на машкиот турнир се одиграле во Кариока Арена 1, која има капацитет од 16,000 гледачи, додека натпреварите на женскиот турнир се одиграле во Младинската Арена. Ова било прв пат машките и женските олимписки турнири да се играат во повеќе/засебни места.

Натпреварот за златниот медал во оваа дисциплина бил последниот натпреварувачки настан пред церемонијата на затворање на игрите.[2] Репрезентацијата на САД го освоила својот петнаесетти златен медал, откако ја совладале Србија, со резултат 96–66, во финалето,[3][4][5][6] што била победа со најголема разлика во натпревар за златниот медал, од Летните олимписки игри 1992.

Шпанија го освоила бронзениот медал, совладувајќи ја Австралија со 89-88 во натпреварот за бронзен медал.[7]

Распоред[уреди | уреди извор]

ГФ Групна фаза ¼ Четвртфинале ½ Полуфинале Б Натпревар за бронзен медал Ф Финале
Саб 6 Нед 7 Пон 8 Вто 9 Сре 10 Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16 Сре 17 Чет 18 Пет 19 Саб 20 Нед 21
ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ГФ ¼ ½ Б Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување[8] Дата Арена Места Квалификувани
Светско првенство 2014 31 август – 14 септември 2014  Шпанија 1  САД
Домаќин[9] 9 август 2015 Јапонија Токио 1  Бразил
Првенство на Океанија 2015 15–18 август 2015 Различни 1  Австралија
Африканско првенство 2015 19–30 август 2015 Тунис Радес 1  Нигерија
Американско првенство 2015 31 август – 12 септември 2015 Мексико Мексико Сити 2  Венецуела
 Аргентина
Европско првенство 2015 5–20 септември 2015 Различни 2  Шпанија
 Литванија
Азиско првенство 2015 23 септември – 3 октомври 2015 Кина Чангша 1  Кина
Квалификациски олимписки турнири 2016 4–10 јули 2016 Србија Белград[10] 1  Србија
Филипини Пасај[10] 1  Франција
Италија Торино[10] 1  Хрватска
Вкупно 12

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката била одржана во седиштето на ФИБА, познато и како „Куќа на кошарката“ во Мис, Швајцарија, на 11 март 2016 година. Бидејќи трите победника на Олимписките квалификациски турнири (ОлКТ) сè уште не биле познати, тие биле назначени како „ОлКТ 1“, „ОлКТ 2“ и „ОлКТ 3“.

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4 Шешир 5 Шешир 6

 САД
 Шпанија

 Венецуела
 Аргентина

 Нигерија
 Кина

 Австралија
 Бразил

 Литванија
ОлКТ 1

ОлКТ 2
ОлКТ 3

Победници на Олимписките квалификациски турнири:

Репрезентација ОлКТ Група
 Франција ОлКТ 1 Група A
 Србија ОлКТ 2 Група A
 Хрватска ОлКТ 3 Група Б

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  САД 10 5 5 0 524 407 +117
2.  Австралија 9 5 4 1 444 368 +76
3.  Франција 8 5 3 2 423 378 +45
4.  Србија 7 5 2 3 426 387 +39
5.  Венецуела 6 5 1 4 315 444 -129
6.  Кина 5 5 0 5 318 466 -148
Рио де Жанеиро
6 август 2016, час 14:15
1. коло
Австралија  87 – 66
(20-14, 36-33, 61-48)
Извештај
 Франција
Кариока Арена 1 (8.719 гледачи)
Милс 29 Поени 18 Паркер
Делаведова 10 Скокови 03 Диао, Ертел
Бејнс 08 Асистенции 06 Гобер

Рио де Жанеиро
6 август 2016, час 19:00
1. коло
Кина  62 – 119
(10-30, 30-59, 47-91)
Извештај
 САД
Кариока Арена 1 (10.622 гледачи)
Ји 25 Поени 25 Дјурант
Ји, Жао 06 Скокови 07 Ентони, Џордан
Жао 05 Асистенции 06 Дјурант

Рио де Жанеиро
6 август 2016, час 22:30
1. коло
Венецуела  62 – 86
(14-18, 23-44, 41-68)
Извештај
 Србија
Кариока Арена 1 (5.063 гледачи)
Ешенике 12 Поени 19 Богдановиќ
Колменарес 06 Скокови 09 Штимац
Варгас 05 Асистенции 04 Недовиќ

Рио де Жанеиро
8 август 2016, час 14:15
2. коло
Србија  80 – 95
(23-26, 43-40, 63-62)
Извештај
 Австралија
Кариока Арена 1 (5.409 гледачи)
Радуљица 25 Поени 26 Милс
Богдановиќ 08 Скокови 12 Богут
Марковиќ 04 Асистенции 13 Делаведова

Рио де Жанеиро
8 август 2016, час 19:00
2. коло
САД  113 – 69
(18-18, 48-26, 75-51)
Извештај
 Венецуела
Кариока Арена 1 (10.572 гледачи)
Џорџ 20 Поени 19 Кокс
Џордан 09 Скокови 07 Ешенике
Лаури 09 Асистенции 05 Варгас

Рио де Жанеиро
8 август 2016, час 22:30
2. коло
Франција  88 – 60
(19-14, 42-23, 64-45)
Извештај
 Кина
Кариока Арена 1 (6.360 гледачи)
де Коло 19 Поени 19 Ји
Батум 10 Скокови 06 Ји
Паркер 08 Асистенции 05 Динг, Гво

Рио де Жанеиро
10 август 2016, час 14:15
3. коло
Србија  75 – 76
(17-26, 36-40, 60-57)
Извештај
 Франција
Кариока Арена 1 (6.901 гледачи)
Радуљица 16 Поени 22 де Коло
Јокиќ 07 Скокови 09 Диао
Теодосиќ 09 Асистенции 09 Диао

Рио де Жанеиро
10 август 2016, час 19:00
3. коло
Австралија  75 – 76
(29-29, 54-49, 67-70)
Извештај
 САД
Кариока Арена 1 (10.957 гледачи)
Милс 30 Поени 31 Ентони
Делаведова 06 Скокови 08 Ентони, Казинс
Делаведова 11 Асистенции 05 Ирвинг

Рио де Жанеиро
10 август 2016, час 22:30
3. коло
Венецуела  72 – 68
(25-13, 38-35, 51-50)
Извештај
 Кина
Кариока Арена 1 (6.223 гледачи)
Колменарес 16 Поени 17 Гво
Колменарес 05 Скокови 10 Ји
Варгас 05 Асистенции 03 Гво, Жоу

Рио де Жанеиро
12 август 2016, час 14:15
4. коло
Кина  68 – 93
(14-17, 34-44, 50-65)
Извештај
 Австралија
Кариока Арена 1 (7.704 гледачи)
Ји 20 Поени 17 Берстоу
Ји 09 Скокови 09 Берстоу
Гво 05 Асистенции 08 Делаведова

Рио де Жанеиро
12 август 2016, час 19:00
4. коло
САД  94 – 91
(27-15, 50-41, 72-62)
Извештај
 Србија
Кариока Арена 1 (11.413 гледачи)
Ирвинг 15 Поени 25 Јокиќ
Џорџ 09 Скокови 06 Теодосиќ
Ирвинг, Казинс 05 Асистенции 06 Јокиќ

Рио де Жанеиро
12 август 2016, час 22:30
4. коло
Франција  96 – 56
(23-18, 42-30, 66-47)
Извештај
 Венецуела
Кариока Арена 1 (7.312 гледачи)
Ловерњ 17 Поени 12 Ешенике
Кауди 12 Скокови 07 Варгас
Ертел 08 Асистенции 04 Кокс

Рио де Жанеиро
14 август 2016, час 14:15
5. коло
САД  100 – 97
(30-24, 55-46, 81-69)
Извештај
 Франција
Кариока Арена 1 (11.302 гледачи)
Томпсон 30 Поени 18 де Коло, Ертел
Дјурант 06 Скокови 08 Ертел
Ирвинг 12 Асистенции 09 Ертел

Рио де Жанеиро
14 август 2016, час 19:00
5. коло
Австралија  81 – 56
(16-6, 32-25, 53-43)
Извештај
 Венецуела
Кариока Арена 1 (9.459 гледачи)
Гулдинг 22 Поени 12 Перес
Брокхоф 08 Скокови 04 Варгас, Руис
Мартин 04 Асистенции 07 Варгас

Рио де Жанеиро
14 август 2016, час 22:30
5. коло
Србија  94 – 60
(24-18, 43-28, 78-43)
Извештај
 Кина
Кариока Арена 1 (7.367 гледачи)
Богдановиќ 19 Поени 20 Ји
Јокиќ 07 Скокови 08 Ванг
Марковиќ, Теодосиќ 05 Асистенции 08 Гво

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П И ДП ПП ПР
1.  Хрватска 8 5 3 2 400 407 -7
2.  Шпанија 8 5 3 2 432 357 +75
3.  Литванија 8 5 3 2 392 428 -36
4.  Аргентина 8 5 3 2 441 428 +13
5.  Бразил 7 5 2 3 411 407 +4
6.  Нигерија 6 5 1 4 392 441 -49
Рио де Жанеиро
7 август 2016, час 14:15
1. коло
Бразил  76 – 82
(17-27, 29-58, 52-70)
Извештај
 Литванија
Кариока Арена 1 (7.990 гледачи)
Барбоса 21 Поени 16 Калниетис
Нене 08 Скокови 07 Јанкунас
Уертас 03 Асистенции 08 Калниетис

Рио де Жанеиро
7 август 2016, час 19:00
1. коло
Хрватска  72 – 70
(13-21, 32-38, 47-54)
Извештај
 Шпанија
Кариока Арена 1 (8.039 гледачи)
Богдановиќ 23 Поени 26 Гасол
три играчи 07 Скокови 09 Гасол
Шариќ 05 Асистенции 07 Родригес

Рио де Жанеиро
7 август 2016, час 22:30
1. коло
Нигерија  66 – 94
(15-22, 31-50, 50-72)
Извештај
 Аргентина
Кариока Арена 1 (8.425 гледачи)
Диогу 15 Поени 19 Кампацо
Диогу 13 Скокови 09 Скола
Гбиниџи, Умех 03 Асистенции 05 Кампацо, Џинобили

Рио де Жанеиро
9 август 2016, час 14:15
2. коло
Шпанија  65 – 66
(13-18, 31-34, 45-53)
Извештај
 Бразил
Кариока Арена 1 (10.761 гледачи)
Гасол 13 Поени 11 Уертас
Гасол 10 Скокови 10 Лима
Родригес 05 Асистенции 07 Уертас

Рио де Жанеиро
9 август 2016, час 19:00
2. коло
Литванија  89 – 80
(13-16, 36-41, 65-54)
Извештај
 Нигерија
Кариока Арена 1 (5.785 гледачи)
Мачиулис 21 Поени 19 Диогу
Сабонис 07 Скокови 07 Диогу
Калниетис 12 Асистенции 04 Ере

Рио де Жанеиро
9 август 2016, час 22:30
2. коло
Аргентина  90 – 82
(22-22, 46-40, 73-54)
Извештај
 Хрватска
Кариока Арена 1 (8.514 гледачи)
Скола 23 Поени 19 Шариќ
Скола 09 Скокови 10 Шариќ
Кампацо 08 Асистенции 07 Шариќ

Рио де Жанеиро
11 август 2016, час 14:15
3. коло
Бразил  76 – 80
(17-19, 31-41, 50-59)
Извештај
 Хрватска
Кариока Арена 1 (7.990 гледачи)
Барбоса 16 Поени 33 Богдановиќ
Лима 06 Скокови 07 Шариќ
Уертас 09 Асистенции 04 Укиќ

Рио де Жанеиро
11 август 2016, час 19:00
3. коло
Нигерија  87 – 96
(11-25, 41-43, 66-65)
Извештај
 Шпанија
Кариока Арена 1 (6.999 гледачи)
Огучи 24 Поени 16 Гасол
Диогу 07 Скокови 09 Рејес
Узох 07 Асистенции 05 Љуљ

Рио де Жанеиро
11 август 2016, час 22:30
3. коло
Литванија  81 – 73
(16-15, 30-27, 57-49)
Извештај
 Аргентина
Кариока Арена 1 (11.093 гледачи)
Кузминскас 23 Поени 22 Џинобили
Валанчиунас 10 Скокови 07 Носиони, Скола
Калниетис 07 Асистенции 04 Скола

Рио де Жанеиро
13 август 2016, час 14:15
4. коло
Аргентина  111 – 107
(прод.2)
(28-19, 44-52, 67-72, 85-85, 95-95)
Извештај
 Бразил
Кариока Арена 1 (11.701 гледачи)
Носиони 37 Поени 24 Нене
Носиони 11 Скокови 10 Нене
Кампацо 11 Асистенции 04 Нето

Рио де Жанеиро
13 август 2016, час 19:00
4. коло
Шпанија  109 – 59
(26-11, 48-29, 84-45)
Извештај
 Литванија
Кариока Арена 1 (11.045 гледачи)
Гасол 23 Поени 17 Кузминскас
Рејес 09 Скокови 10 Валанчиунас
Љуљ 06 Асистенции 02 Мачиулис

Рио де Жанеиро
13 август 2016, час 22:30
4. коло
Хрватска  76 – 90
(28-21, 39-43, 56-70)
Извештај
 Нигерија
Кариока Арена 1 (8.720 гледачи)
Богдановиќ 28 Поени 19 Умех
Симон 06 Скокови 12 Диогу
Укиќ 04 Асистенции 06 Ере

Рио де Жанеиро
15 август 2016, час 14:15
5. коло
Нигерија  69 – 86
(16-15, 31-42, 52-59)
Извештај
 Бразил
Кариока Арена 1 (11.173 гледачи)
Акоњон 16 Поени 19 Нене
Амину 07 Скокови 07 Нене
четири играчи 02 Асистенции 11 Уертас

Рио де Жанеиро
15 август 2016, час 19:00
5. коло
Шпанија  92 – 73
(25-15, 48-35, 71-57)
Извештај
 Аргентина
Кариока Арена 1 (10.949 гледачи)
Фернандес 23 Поени 21 Лапровитола
Гасол 13 Скокови 05 три играчи
Љуљ, Родригес 05 Асистенции 04 Лапровитола

Рио де Жанеиро
15 август 2016, час 22:30
5. коло
Литванија  81 – 90
(21-13, 41-47, 55-75)
Извештај
 Хрватска
Кариока Арена 1 (7.809 гледачи)
Калниетис 26 Поени 22 Богдановиќ
Валанчиунас 06 Скокови 10 Симон
Калниетис 11 Асистенции 06 Симон

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеЗлатен медал
 
          
 
17 август
 
 
 Австралија90
 
19 август
 
 Литванија64
 
 Австралија61
 
17 август
 
 Србија87
 
 Хрватска83
 
21 август
 
 Србија86
 
 Србија66
 
17 август
 
 САД96
 
 Шпанија92
 
19 август
 
 Франција67
 
 Шпанија76
 
17 август
 
 САД82 Бронзен медал
 
 САД105
 
21 август
 
 Аргентина78
 
 Австралија88
 
 
 Шпанија89
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
17 август 2016, час 11:00
Австралија  90 – 64
(26-17, 48-30, 70-43)
Извештај
 Литванија
Кариока Арена 1 (9.348 гледачи)
Милс 24 Поени 12 Калниетис, Кавалиаускас
Богут 07 Скокови 08 Валанчиунас
Богут 06 Асистенции 05 Калниетис

Рио де Жанеиро
17 август 2016, час 14:30
Шпанија  92 – 67
(19-16, 43-30, 69-49)
Извештај
 Франција
Кариока Арена 1 (9.725 гледачи)
Миротиќ 23 Поени 14 Паркер
Гасол 08 Скокови 12 Гобер
Наваро 05 Асистенции 05 Диао

Рио де Жанеиро
17 август 2016, час 18:45
САД  105 – 78
(25-21, 56-40, 87-61)
Извештај
 Аргентина
Кариока Арена 1 (11.700 гледачи)
Дјурант 27 Поени 15 Скола
Џорџ 08 Скокови 10 Скола
Дјурант 06 Асистенции 09 Кампацо

Рио де Жанеиро
17 август 2016, час 22:15
Хрватска  83 – 86
(19-20, 38-32, 52-66)
Извештај
 Србија
Кариока Арена 1 (9.027 гледачи)
Богдановиќ 28 Поени 18 Богдановиќ
Планиниќ 09 Скокови 04 три играчи
Симон 05 Асистенции 10 Теодосиќ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
19 август 2016, час 15:30
Шпанија  76 – 82
(17-26, 39-45, 57-66)
Извештај
 САД
Кариока Арена 1 (10.455 гледачи)
Гасол 23 Поени 22 Томпсон
Гасол 08 Скокови 16 Џордан
Родригес 05 Асистенции 03 Лаури, Томпсон

Рио де Жанеиро
19 август 2016, час 19:00
Австралија  61 – 87
(5-16, 14-35, 38-66)
Извештај
 Србија
Кариока Арена 1 (9.655 гледачи)
Милс, Мотум 13 Поени 22 Теодосиќ
Бејнс 08 Скокови 11 Јокиќ
Брокхоф 04 Асистенции 05 Теодосиќ

Натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
21 август 2016, час 11:30
Австралија  88 – 89
(17-23, 38-40, 64-67)
Извештај
 Шпанија
Кариока Арена 1 (9.449 гледачи)
Милс 30 Поени 31 Гасол
Лиш, Мотум 06 Скокови 11 Гасол
Делаведова 08 Асистенции 05 Родригес

Натпревар за златен медал[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро
21 август 2016, час 15:45
Србија  66 – 96
(15-19, 29-52, 43-79)
Извештај
 САД
Кариока Арена 1 (10.658 гледачи)
Недовиќ 14 Поени 30 Дјурант
Јокиќ 04 Скокови 15 Казинс
три играчи 03 Асистенции 05 Лаури

Теодосиќ, Марковиќ, Калиниќ, Мачван, Радуљица
Симоновиќ, Богдановиќ, Недовиќ, Бирчевиќ, Јокиќ, Штимац, Јовиќ
Состави
Дјурант, Џордан, Ирвинг, Томпсон, Ентони
Батлер, Лаури, Барнс, Дерозан, Казинс, Џорџ, Грин
Александар Ѓорѓевиќ Србија Тренери САД Мајк Кшижевски

Екипа победник[уреди | уреди извор]


2° место

Србија
Србија

Победник на Олимпискиот турнир во кошарка за мажи 2016 годинаСАД
15. титула

3° место

Шпанија
Шпанија

Статистика[уреди | уреди извор]

Извор[11][12]

Поени
Име ОН ППН
Хрватска Бојан Богдановиќ 6 25.3
Австралија Пати Милс 7 21.3
Кина Ји Џианлиан 5 20.4
Шпанија Пау Гасол 8 19.5
САД Кевин Дјурант 8 19.4

Скокови
Име ОН СПН
Шпанија Пау Гасол 8 8.9
Нигерија Ике Диогу 5 8.6
Аргентина Луис Скола 6 8.3
Франција Руди Гобер 6 7.2
Литванија Јонас Валанчиунас 6 7.0

Асистенции
Име ОН АПН
Литванија Мантас Калниетис 6 7.5
Австралија Метју Делаведова 8 7.0
Бразил Марселињо Уертас 5 6.6
Аргентина Факундо Кампацо 6 5.8
Србија Милош Теодосиќ 8 5.4

Блокади
Име ОН БПН
Нигерија Екене Ибекве 5 2.4
Шпанија Пау Гасол 8 1.9
Франција Руди Гобер 6 1.8
Австралија Ендрју Богут 7 1.4
Нигерија Ике Диогу 5 1.2

Украдени топки
Име ОН УкТПН
Аргентина Факундо Кампацо 6 2.8
Венецуела Грегори Варгас 5 2.2
Бразил Нене 5 2.0
Шпанија Руди Фернандес 8 1.9
Србија Никола Јокиќ 8 1.5
САД Пол Џорџ

Табела[уреди | уреди извор]

Момент од натпреварот за златниот медал: со топката Кевин Дјурант (лево) од САД чуван од Никола Јокиќ (десно) од Србија
Место Репрезентација
Злато  САД
Сребро  Србија
Бронза  Шпанија
4.  Австралија
5.  Хрватска
6.  Франција
7.  Литванија
8.  Аргентина
9.  Бразил
10.  Венецуела
11.  Нигерија
12.  Кина

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Draw results in for Rio 2016 Olympic Basketball Tournaments“. FIBA. 11 March 2016. Архивирано од изворникот на 2017-04-30. Посетено на 12 March 2016.
 2. „Rio 2016 Basketball - Results & Videos“. Rio2016.com. 26 January 2017. Архивирано од изворникот на 22 September 2016. Посетено на 7 May 2017.
 3. „USA beat Serbia to take third gold medal in a row“. fiba.com. 21 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-09-07. Посетено на 2021-07-19.
 4. „United States win gold“. BBC Sport. 21 August 2016. Посетено на 22 August 2016.
 5. „USA vs Serbia men's basketball final: Kevin Durant leads US to gold in dominant performance“. Daily Telegraph. 21 August 2016. Посетено на 22 August 2016.
 6. „Kevin Durant leads US men's basketball team to third straight Olympic gold“. Guardian. 21 August 2016. Посетено на 22 August 2016.
 7. „Spain edge out Australia in thriller to take bronze“. fiba.com. 21 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-26. Посетено на 2021-07-19.
 8. „Qualification System – Games of the XXXI Olympiad“ (PDF). FIBA. February 2014. Посетено на 29 August 2014.
 9. „Brazil's national teams granted automatic places at 2016 Olympic Basketball Tournament“. FIBA. 9 August 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-12. Посетено на 9 August 2015.
 10. 10,0 10,1 10,2 „Italy, Philippines and Serbia to host Olympic Qualifying Tournaments; France to stage Women's Tournament“. FIBA. 19 January 2016. Архивирано од изворникот на 2016-11-01. Посетено на 19 January 2016.
 11. Team Statistics Архивирано на 8 септември 2016 г., fiba.com
 12. Players Statistics Архивирано на 7 септември 2016 г., fiba.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]