Одбојка на Летните олимписки игри 1976 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Одбојка на Летните олимписки игри 1976 (мажи)
Раководен орган FIVB
Дисциплини 2 (мажи: 1; жени: 1)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Одбојката на Летните олимписки игри 1976 — официјален одбојкарски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Монтреал, Канада. На турнирот учествувале вкупно 10 репрезентации.

Првото место го освоил Полска, второто СССР и третото Куба.

Групи[уреди | уреди извор]

Група A Група Б
 Канада (домаќин)  Бразил
 Куба  Египет
 Чехословачка  Италија
 Полска  Јапонија
 Јужна Кореја  СССР

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  Полска 8 4 0 12 5 2.400 235 172 1.366
2  Куба 7 3 1 11 4 2.750 208 142 1.465
3  Чехословачка 6 2 2 8 7 1.143 182 177 1.028
4  Јужна Кореја 5 1 3 6 9 0.667 146 187 0.781
5  Канада 4 0 4 0 12 0.000 88 181 0.486
Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
18 јули Чехословачка  3–0  Канада 15–4 16–14 15–11     46–29
18 јули Полска  3–2  Јужна Кореја 12–15 6–15 15–6 15–6 15–5 63–47
19 јули Полска  3–0  Канада 15–4 15–7 15–6     45–17
19 јули Куба  3–1  Чехословачка 15–6 10–15 15–5 15–6   55–32
21 јули Полска  3–2  Куба 13–15 10–15 15–6 15–9 20–18 73–63
21 јули Јужна Кореја  3–0  Канада 15–7 15–5 15–8     45–20
23 јули Куба  3–0  Јужна Кореја 15–4 15–5 15–6     45–15
23 јули Полска  3–1  Чехословачка 8–15 15–11 15–5 16–14   54–45
25 јули Чехословачка  3–1  Јужна Кореја 15–9 15–9 14–16 15–5   59–39
25 јули Куба  3–0  Канада 15–10 15–9 15–3     45–22

Група Б[уреди | уреди извор]

Бодови Натпревари Сетови Бодови
Место Екипа Победи Порази Добиени Загубени Коефициент Добиени Загубени Коефициент

</noinclude>

1  СССР 6 3 0 9 0 MAX 135 63 2.143
2  Јапонија 5 2 1 6 3 2.000 118 89 1.326
3  Бразил 4 1 2 3 8 0.375 118 142 0.831
4  Италија 3 0 3 2 9 0.222 81 158 0.513
WD  Египет * 0 0 0 0 0 MAX 0 0 MAX

* Египет се повлекол од турнирот поради африканскиот бојкот, по поразот од бразил со 1–3 на 18 јули. Резултатот бил поништен.

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
18 јули СССР  3–0  Италија 15–6 15–3 15–6     45–15
20 јули СССР  3–0  Бразил 15–7 15–11 15–2     45–20
20 јули Јапонија  3–0  Италија 15–6 15–2 15–6     45–14
22 јули Јапонија  3–0  Бразил 15–13 15–8 15–9     45–30
24 јули Бразил  3–2  Италија 15–8 11–15 12–15 15–6 15–8 68–52
25 јули СССР  3–0  Јапонија 15–9 15–10 15–9     45–28

Последна фаза[уреди | уреди извор]

5-8 место[уреди | уреди извор]

  5-8 место 5 место
             
26 јули
  Чехословачка 3  
  Италија 0  
 
27 јули
      Чехословачка 3
    Јужна Кореја 1
7 место
26 јули 27 јули
  Јужна Кореја 3   Италија  0
  Бразил 2     Бразил  3

5-8 место[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
26 јули Јужна Кореја  3–2  Бразил 15–12 12–15 7–15 15–6 15–5 64–53
26 јули Чехословачка  3–0  Италија 15–7 15–8 15–7     45–22

7 место[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
27 јули Италија  0–3  Бразил 8–15 6–15 8–15     22–45

5 место[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
27 јули Чехословачка  3–1  Јужна Кореја 15–9 10–15 15–2 15–9   55–35

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Злато
             
29 јули
  Полска 3  
  Јапонија 2  
 
30 јули
      Полска 3
    СССР 2
Бронза
29 јули 30 јули
  Куба 0   Јапонија  0
  СССР 3     Куба  3

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
29 јули Куба  0–3  СССР 12–15 7–15 8–15     27–45
29 јули Полска  3–2  Јапонија 15–17 15–6 15–6 10–15 15–10 70–54

Бронза[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
30 јули Јапонија  0–3  Куба 8–15 9–15 8–15     25–45

Злато[уреди | уреди извор]

Дата Резултат 1 Сет 2 Сет 3 Сет 4 Сет 5 Сет Вкупно
30 јули Полска  3–2  СССР 11–15 15–13 12–15 19–17 15–7 72–67

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Полска
 СССР
 Куба
4  Јапонија
5  Чехословачка
6  Јужна Кореја
7  Бразил
8  Италија
9  Канада
WD[1]  Египет

 Олимписки шампион 

Полска
Прва титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Египет се повлекол од турнирот

Надворешни врски[уреди | уреди извор]