Џудо на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џудо
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеКариока арена 2
Денови6–12 август 2016
Натпреварувачи386
«20122020»
Џудо на
Летните олимписки игри
2016

Judo pictogram.svg
Список на џудисти
Мажи Жени
  60 кг     48 кг  
66 кг 52 кг
73 кг 57 кг
81 кг 63 кг
90 кг 70 кг
100 кг 78 кг
+100 кг +78 кг

Натпреварите во џудо на Летните олимписки игри 2016 предвидено е да се одржат од 6 до 12 август 2016 година во втората Кариока арена во Олимпискиот парк во Рио де Жанеиро. Се очекува да настапат 386 џудисти во четиринаесет тежински дисциплини; седум за мажи, и седум за жени.[1]

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Дневно ќе бидат одржувани по две сесии на натпреварување. Првата сесија (елиминации и четвртфинале) ќе биде одржувана од 10:00 до 13:00 часот по Бразилско време, а втората сесија (репасаж, полуфинале и натпревари за медал) ќе биде одржувана од 15:30 до 18:10 часот по Бразилско време.

Judo pictogram.svg Распоред за натпреварите во џудо на Летните олимписки игри 2016
Датум 6 август 7 август 8 август 9 август 10 август 11 август 12 август Вкупно
Мажи до 60 кг до 66 кг до 73 кг до 81 кг до 90 кг до 100 кг +100 кг 7
Жени до 48 кг до 52 кг до 57 кг до 63 кг до 70 кг до 78 кг +78 кг 7
Вкупно 2 2 2 2 2 2 2 14
       машки дисциплини        женски дисциплини

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Преглед на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 0 0 0 0
Вкупно 14 14 28 56

Машки дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 60 кг
подробно
до 66 кг
подробно
до 73 кг
подробно
до 81 кг
подробно
до 90 кг
подробно
до 100 кг
подробно
+ 100 кг
подробно

Женски дисциплини[уреди | уреди извор]

Дисциплина Злато Сребро Бронза
до 48 кг
подробно
до 52 кг
подробно
до 57 кг
подробно
до 63 кг
подробно
до 70 кг
подробно
до 78 кг
подробно
+ 78 кг
подробно

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Judo“. Rio 2016. Посетено на 28 March 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]