Прејди на содржината

Џудо на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џудо
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеКариока арена 2
Денови6–12 август 2016
Натпреварувачи386
«20122020»
Џудо на
Летните олимписки игри
2016

Список на џудисти
Мажи Жени
  60 кг     48 кг  
66 кг 52 кг
73 кг 57 кг
81 кг 63 кг
90 кг 70 кг
100 кг 78 кг
+100 кг +78 кг

Натпреварите во џудо на Летните олимписки игри 2016 предвидено е да се одржат од 6 до 12 август 2016 година во втората Кариока арена во Олимпискиот парк во Рио де Жанеиро. Се очекува да настапат 386 џудисти во четиринаесет тежински дисциплини; седум за мажи, и седум за жени.[1]

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Дневно ќе бидат одржувани по две сесии на натпреварување. Првата сесија (елиминации и четвртфинале) ќе биде одржувана од 10:00 до 13:00 часот по Бразилско време, а втората сесија (репасаж, полуфинале и натпревари за медал) ќе биде одржувана од 15:30 до 18:10 часот по Бразилско време.

Распоред за натпреварите во џудо на Летните олимписки игри 2016
Датум 6 август 7 август 8 август 9 август 10 август 11 август 12 август Вкупно
Мажи до 60 кг до 66 кг до 73 кг до 81 кг до 90 кг до 100 кг +100 кг 7
Жени до 48 кг до 52 кг до 57 кг до 63 кг до 70 кг до 78 кг +78 кг 7
Вкупно 2 2 2 2 2 2 2 14
       машки дисциплини        женски дисциплини

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Преглед на медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

  *   земја домаќин (Бразил)

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Јапонија31812
2 Франција2215
3 Русија2013
4 Италија1102
САД1102
6 Бразил*1023
7 Словенија1012
8 Косово1001
Чешка1001
Аргентина1001
11 Јужна Кореја0213
12 Азербејџан0202
13 Казахстан0112
Грузија0112
15 Куба0101
Колумбија0101
Монголија0101
18 Узбекистан0022
Израел0022
Кина0022
21 Белгија0011
Холандија0011
ОАЕ0011
Германија0011
Португалија0011
Велика Британија0011
Вкупно14142856

Машки дисциплини[уреди | уреди извор]

Категорија Злато Сребро Бронза
до 60 кг
подробно
Русија Беслан Мудранов Казахстан Јелдос Сметов Јапонија Наохиса Такато
Узбекистан Дијорбек Урозбоев
до 66 кг
подробно
Италија Фабио Басиле Јужна Кореја Ан Ба-ул Узбекистан Ришод Собиров
Јапонија Масаши Ебинума
до 73 кг
подробно
Јапонија Шохеи Оно Азербејџан Рустам Оруџев Грузија Лаша Шавдатуашвили
Белгија Дирк Ван Тихелт
до 81 кг
подробно
Русија Хасан Халмурзаев САД Тревис Стивенс ОАР Серџу Тома
Јапонија Таканори Нагасе
до 90 кг
подробно
Јапонија Машу Бејкер Грузија Варлам Липартелиани Јужна Кореја Квак Тонхан
Кина Чен Сјунжао
до 60 кг
подробно
Чешка Лукаш Крпалек Азербејџан Елмар Гасимов Франција Сирил Маре
Јапонија Рјуносуке Хага
над 100 кг
подробно
Франција Теди Ринер Јапонија Хисајоши Хирасава Бразил Рафаел Силва
Израел Ор Сасон

Женски дисциплини[уреди | уреди извор]

Категорија Злато Сребро Бронза
до 48 кг
подробно
Аргентина Паула Парето Јужна Кореја Чон Бо Кјон Јапонија Ами Кондо
Казахстан Отгонцецег Галбадрах
до 52 кг
подробно
Косово Мајлинда Келменди Италија Одете Џиуфрида Јапонија Мисато Накамура
Русија Наталија Кузиутина
до 57 кг
подробно
Бразил Рафаела Силва Монголија Дорџсуренгин Сумија Португалија Телма Монтеиро
Јапонија Каори Мацумото
до 63 кг
подробно
Словенија Тина Трстењак Франција Кларис Агбегнену Израел Јарден Герби
Холандија Аника ван Емден
до 70 кг
подробно
Јапонија Харука Тачимото Колумбија Јури Алвеар Обединето Кралство Сали Конвеј
Германија Лаура Варгас Кох
до 78 кг
подробно
САД Кајла Харисон Франција Одри Чемео Бразил Мајра Агиљар
Словенија Анамари Веленшек
над 78 кг
подробно
Франција Емили Андеол Куба Идалис Ортиз Јапонија Канае Јамабе
Кина Ју Сон

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Rio 2016: Judo“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2015-03-30. Посетено на 28 March 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]