Хондурас на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хондурас на Олимписките игри

Знаме на Хондурас
МОК-код  HON
НОК Олимписки комитет на Хондурас (COH)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1992

Хондурас првпат настапил на Олимписките игри во 1968 година и оттогаш не учествувал на две Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри Хондурас за првпат учествувал во 1992 година.

Спортистите на земјата на Олимписките игри досега немаат освоено медал.

Националниот олимписки комитет на Хондурас бил основан во 1956 година и бил признаен во 1956 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен Хондурас не учествувал
Монтреал 0 0 0 0
Москва Хондурас не учествувал
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Албервил 0 0 0 0
Лилехамер Хондурас не учествувал
Нагано Хондурас не учествувал
Солт Лејк Сити Хондурас не учествувал
Торино Хондурас не учествувал
Ванкувер Хондурас не учествувал
Сочи Хондурас не учествувал
Вкупно 0 0 0 0