Југославија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Југославија на Олимписките игри

Знаме на Југославија
МОК-код  YUG
НОК Југословенски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Босна и Херцеговина (1992 S–)
Хрватска (1992–)
Независни учесници (1992S)
Косово (2016–)
Македонија (1996–)
Црна Гора (2008–)
Србија и Црна Гора (1996–2006)
Србија (1912; 2008–)
Словенија (1992–)

Екипите од Југославија првпат учествувале на Олимписките игри во 1920 година. Претходно, неколку спортисти од Хрватска, Словенија и Војводина се натпреварувале за Австрија или Унгарија кога овие земји биле дел од Австроунгарија. Мала екипа од двјаца спортисти се натпреварувала одвоено за Србија на игрите во 1912 година.

Југославија hбила ознаката за Олимписките екипи од три различни земји:

Две од земјите наследнички (Хрватска и Словенија) започнале да се натпреваруваат со независни екипи на Олимписките игри од 1992 година на Зимските олимписки игри 1992 годдина и Босна и Херцеговина на Летните олимписки игри 1992 и Летните олимписки игри 2008, сите 6 земји наследнички, поранешни социјалистички републики, се натпреварувале независно. Косово, поранешна автономна област, првпат ќе учествува како независна држава на игрите во 2016 година.

Временска линија на учества[уреди | уреди извор]

Југословенскиот олимписки комитет бил основан во Загреб во 1919 година (признаен од МОК во 1920), пред да премести седиштето во Белград во 1927 година, и го заменил Српскиот олимписки комитет во МОК. За време на распадот на Југославија, создадени се неколку нови комитети од новите држави, додека пак ФР Југославија го наследила ЈОК. Денес, Србија се смета за единствен наследник на Југославија.[1]

Датум Екипа
1912  Србија (SRB)
1920–1988  Југославија (YUG)
1992 W–  Хрватска (CRO)  Словенија (SLO)
1992 S  Босна и Херцеговина (BIH)  Независни учесници (IOP)
1996–2006  Македонија (MKD)  Србија и Црна Гора (SCG)
2008–  Србија (SRB)  Црна Гора (MNE)
2016–  Србија (SRB)  Косово (KOS)

Домаќин на игрите[уреди | уреди извор]

Југославија била домаќин на игрите само во една прилика.

Игри Град домаќин Датуми Земји Учесници Настани
Зимски олимписки игри 1984 Сараево 8 – 19 Февруари 49 1.272 39

Табели со медали по игри[уреди | уреди извор]

*Игрите оцртани со црвана боја се одиграни на домашен терен.

Медали по Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Белгија Антверпен 1920 15 0 0 0 0 -
Франција Париз 1924 42 2 0 0 2 14
Холандија Амстердам 1924 34 1 1 3 5 21
САД Лос Анџелес 1 0 0 0 0 -
Германија Берлин 1936 93 0 1 0 1 25
Обединето Кралство Лондон 1948 90 0 2 0 2 24
Финска Хелсинки 1952 87 1 2 0 3 21
Австралија Мелбурн 1956 35 0 3 0 3 26
Италија Рим 1960 116 1 1 0 2 18
Јапонија Токио 1964 75 2 1 2 5 19
Мексико Мексико 1968 69 3 3 2 8 16
Западна Германија Минхен 1972 126 2 1 2 5 20
Канада Монтрал 1976 88 2 3 3 8 16
СССР Москва 1980 164 2 3 4 9 14
САД Лос Анџелес 1984 139 7 4 7 18 9
Јужна Кореја Сеул 1988 155 3 4 5 12 16
Вкупно 26 29 28 83 33

Медали по Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Франција Шамони 1924 4 0 0 0 0 -
Швајцарија Сен Мориц 1928 6 0 0 0 0 -
САД Лејк Пласид 1932 „не учествува“
Германија Гармиш-Партенкирхен 1936 17 0 0 0 0 -
Швајцарија Сен Мориц 1948 17 0 0 0 0 -
Норвешка Осло 1952 6 0 0 0 0 -
Италија Кортина д’Ампезо 17 0 0 0 0 -
САД Сква Вали 1960 „не учествува“
Австрија Инсбрук 1964 31 0 0 0 0 -
Франција Гренобл 1968 30 0 0 0 0 -
Јапонија Сапоро 1972 26 0 0 0 0 -
Австрија Инсбрук 1976 28 0 0 0 0 -
САД Лејк Пласид 1980 15 0 0 0 0 -
Југославија Сараево 1984 72 0 1 0 1 14
Канада Калгари 1988 22 0 2 1 3 14
Франција Албертвил 1992 25 0 0 0 0 -
Вкупно 0 3 1 4 37

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Гимнастика 5 2 4 11
Борење 4 6 6 16
Ватерполо 3 4 0 7
Боксување 3 2 6 11
Ракомет 3 1 1 5
Кајакарење 2 2 1 5
Стрелаштво 2 0 1 3
Кошарка 1 4 2 7
Футбал 1 3 1 5
Веслање 1 1 3 5
Пливање 1 1 0 2
Атлетика 0 2 0 2
Пинг-понг 0 1 1 2
Џудо 0 0 2 2
Вкупно 26 29 28 83

Медали по зимски спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Алпско скијање 0 2 0 2
Скијачки скокови 0 1 1 2
Вкупно 0 3 1 4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. History at Serbian Olympic Committee official website, retrieved 18-1-2014
  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-10-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (хрватски) Sportnet Архивирано на 3 април 2015 г. Bernard Jurišić: Tuđe nećemo - svoje ne damo (medals of Yugoslavia won by Croatian sportsmen), April 1, 2008, accessed September 30, 2010