Гвајана на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гвајана на Олимписките игри

Знаме на Гвајана
МОК-код  GUY
НОК Guyana Olympic Association
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Британска Гвајана

Гвајана учествувала на вкупно 16 Летни олимписки игри. Никогаш не учествувале на Зимските игри. На првите пет Олимпијади, тие учествуваа како Британска Гвајана. Оваа земја има освоено една медала, бронза во бокс, од страна на Мајкл Ентони на Летните олимписки игри во 1980 година.

Олимпискиот сојуз на Гвајана е формиран во 1935 година и признат од Меѓународниот олимписки комитет во 1948 година.[1]

Список на медали[уреди | уреди извор]

Летни олимпијади[уреди | уреди извор]

Медал Име Олимпијада Спорт Дисциплина
 Бронзен Мајкл Ентони СССР 1980 Москва Бокс Бантам

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IOC. „Guyana“. Посетено на 11 July 2011.