Шпанија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанија на Олимписките игри

Знаме на Шпанија
МОК-код  ESP
НОК Шпански олимписки комитет
официјално мрежно место (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Шпанија за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1900 година, кои се одржале во Париз. Од тогаш, Шпанија ги пропуштила мундијалите во 1904, 1908, 1912 и 1936 година.

На Зимските олимписки игри Шпанија за првпат учествувала во 1936 година и од тогаш нема пропуштено ниту еден мундијал. Шпанија во 1992 година била домаќин на Летните олимписки игри, а нејзин организатор бил градот Барселона.

Заклучно со 2009 година, Шпанија има освоено вкупно 115 медали на Олимписките игри, од кои 113 на летните а 2 на Зимските олимписки игри.

Националниот олимписки комитет на Шпанија (шпански: Comité Olímpico Español) бил основан во 1924 година, а од страна на МОК и истата година признаен.

Медаи[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1896 Атина не учествувала
1900 Париз 1 0 0 1
1904 Сент Луис не учествувала
1908 Лондон не учествувала
1912 Штокхолм не учествувала
1920 Антверпен 0 2 0 2
1924 Париз 0 0 0 0
1928 Амстердам 1 0 0 1
1932 Лос Анџелес 0 0 1 1
1936 Берлин не учествувала
1948 Лондон 0 1 0 1
1952 Хелсинки 0 1 0 1
1956 Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
1960 Рим 0 0 1 1
1964 Токио 0 0 0 0
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 1 1
1976 Монтреал 0 2 0 2
1980 Москва 1 3 2 6
1984 Лос Анџелес 1 2 2 5
1988 Сеул 1 1 2 4
1992 Барселона 13 7 2 22
1996 Атланта 5 6 6 17
2000 Сиднеј 3 3 5 11
2004 Атина 3 11 5 19
2008 Пекинг 5 10 3 18
2012 Лондон
Вкупно 34 49 30 113

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1924 Шамони Не учествувала
1928 Санкт Мориц Не учествувала
1932 Лејк Плесид Не учествувала
1936. Гармиш-Партенкирхен 0 0 0 0
1948. Санкт Мориц 0 0 0 0
1952 Осло 0 0 0 0
1956. Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
1960. Скво Вали 0 0 0 0
1964. Инсбрук 0 0 0 0
1968. Гренобл 0 0 0 0
1972. Сапоро 1 0 0 1
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сараево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 1 1
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 1 0 1 2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на олимписки медал“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.
  • „Олимписки комитет на Шпанија“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-07.