Андора на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андора на Олимписките игри

Знаме на Андора
МОК-код  AND
НОК Олимписки комитет на Андора
Олимписка историја
Летни олимпијади
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Андора за првпат учествувала на Летните олимписки игри во 1976 година кои се одржале во Монтреал и оттогаш учествуваат на сите Олимписки игри. Андора се наоѓа во групата на земји кои никогаш не се освоиле медал.

Олимпискиот комитет на Андора е основан во 1976 година и истата година е признаен од страна на МОК. Спортистите од Андора, традиционално се натпреваруваат во пливање, стрелаштво и гимнастика.

Медали[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза вкупно
1976. Монтреал 0 0 0 0
1980. Москва 0 0 0 0
1984. Лос Анџелес 0 0 0 0
1988. Сеул 0 0 0 0
1992. Барселона 0 0 0 0
1996. Атланта 0 0 0 0
2000. Сиднеј 0 0 0 0
2004. Атина 0 0 0 0
2008. Пекинг 0 0 0 0
2012. Лондон
Вкупно 0 0 0 0

Медали на ЗОИ[уреди | уреди извор]

Медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1976. Инсбрук 0 0 0 0
1980. Лејк Плесид 0 0 0 0
1984. Сара ево 0 0 0 0
1988. Калгари 0 0 0 0
1992. Албервил 0 0 0 0
1994. Лилехамер 0 0 0 0
1998. Нагано 0 0 0 0
2002. Солт Лејк Сити 0 0 0 0
2006. Торино 0 0 0 0
2010. Ванкувер 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]