Гана на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гана на Олимписките игри

Знаме на Гана
МОК-код  GHA
НОК Гански олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

*Како Златен Брег

Зимски олимпијади

Гана првпат учествувала на Олимписките игри во 1952 година, кога била позната под колонијалното име Златен Брег. Земјата има испратено портисти да се натпеваруваат на повеќето Летни олимписки игри оттогаш, пропуштајќи ги игрите во 1956 година, бокотирајќи ги игрите во 1976 година во знак на протест поради учеството на Нов Зеланд (кои сè уште биле во спортски врски со апартхејдот во Јужноафриканската Република), и се придружиле на американскиот бојкот во 1980 година. Гана уќествувала и на Зимските олимписки игри за првпат во Ванкувер 2010 година.[1]

Ганските спортисти имаат освоено вкупно четири медали, три во боксување, и бронзен медал во фудбал за млади под 23 години во 1992 година .

Националниот олимписки комитет на Гана бил создаден во 1951 година и бил признаен од страна на МОК следната година.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Хелсинки 1952 7 0 0 0 0 -
Мелбурн 1956 Не учествувале
Рим 1960 15 0 1 0 1 32
Токио 1964 42 0 0 1 1 35
Мексико 1968 31 0 0 0 0 -
Минхен 1972 35 0 0 1 1 43
Монтреал 1976 Не учествувале
Москва 1980
Лос Анџелес 1984 23 0 0 0 0 -
Сеул 1988 18 0 0 0 0 -
Барселона 1992 37 0 0 1 1 54
Атланта 1996 35 0 0 0 0 -
Сиднеј 2000 22 0 0 0 0 -
Атина 2004 29 0 0 0 0 -
Пекинг 2008 9 0 0 0 0 -
Лондон 2012 9 0 0 0 0 -
Вкупно 0 1 3 4 112

Медали на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Ванкувер 2010 1 0 0 0 0 -
Сочи 2014 Не учествувале
Вкупно 0 0 0 0 -

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Клемент Квартеј Италија Рим 1960 Боксување Мажи лесна велтер
 Бронзен Еди Блеј Јапонија Токио 1964 Боксување Мажи лесна велтер
 Бронзен Принс Амартеј Западна Германија Минхен 1972 Боксување Мажи средна
 Бронзен Шпанија Барселона 1992 Футбал Мажи

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Боксување 0 1 2 3
Футбал 0 0 1 1
Вкупно 0 1 3 4

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ghana's 'Snow Leopard' qualifies to ski in 2010 Winter Olympics“. CBC News. Toronto, Canada. 12 March 2009. Посетено на 22 February 2015.