Маврициус на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маврициус на Олимписките игри

Знаме на Маврициус
МОК-код  MRI
НОК Олимписки комитет на Маврициус
Олимписка историја
Летни олимпијади

Маврициус првпат настапил на Олимписки игри во 1984 година, и оттогаш испратил натпреварувачи насите изданија од Летните олимписки игри. Земјата никогаш не учествувала на Зимски олимписки игри. Маврициус исто така го поддржал бојкотот предводен од САД на игрите во 1980 одржани во Москва.

На игрите во Пекинг во 2008 година, Бруно Џули го освоил првиот олимписки медал во историјата за Маврициус, пласирајќи се во полуфиналето во боксерката дисциплина бантам. Тој освоил бронзен медал.

Националниот олимписки комитет на Маврициус е основан во 1971 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1972 година.

Список на освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Џули, БруноБруно Џули Кина Пекинг 2008 Бокс Бантам

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Mauritius Olympic Committee“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-06-13.