Чиле на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чиле на Олимписките игри

Знаме на Чиле
МОК-код  CHI
НОК Олимписки комитет на Чиле
COC—врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014

Чиле првпат настапиле на Олимписките игри во 1896 година и оттогаш не учествувале на пет Летни олимписки игри.

На Зимските олимписки игри Чиле за првпат учествувал во 1948 година.

Спортистите на земјата на Олимписките игри досега имаат освоено 13 медали, од кои 2 златни.

Националниот олимписки комитет на Чиле бил основан во 1934 година и бил признаен во 1934 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Атина 0 0 0 0
Париз Чиле не учествувал
Сент Луис Чиле не учествувал
Лондон Чиле не учествувал
Стокхолм 0 0 0 0
Антверпен 0 0 0 0
Париз 0 0 0 0
Амстердам 0 1 0 1
Лос Анџелес ‘Чиле не учествувал
Берлин 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Хелсинки 0 2 0 2
Мелбурн и Стокхолм 0 2 2 4
Рим 0 0 0 0
Токио 0 0 0 0
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва ‘Чиле не учествувал
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 1 0 1
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 1 1
Атина 2 0 1 3
Пекинг 0 1 0 1
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 2 7 4 13

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Шамони Чиле не учествувал
Сент Мориц Чиле не учествувал
Лејк Плесид Чиле не учествувал
Гармиш-Партенкирхен Чиле не учествувал
Сент Мориц 0 0 0 0
Осло 0 0 0 0
Кортина д'Ампецо 0 0 0 0
Скво Вали 0 0 0 0
Инсбрук 0 0 0 0
Гренобл 0 0 0 0
Сапоро Чиле не учествувал
Инсбрук 0 0 0 0
Лејк Плесид Чиле не учествувал
Сараево 0 0 0 0
Калгари 0 0 0 0
Албервил 0 0 0 0
Лилехамер 0 0 0 0
Нагано 0 0 0 0
Солт Лејк Сити 0 0 0 0
Торино 0 0 0 0
Ванкувер 0 0 0 0
Сочи 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0