Кирибати на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кирибати на Олимписките игри
Flag of Kiribati.svg
Знаме на Кирибати
МОК-код  KIR
НОК Kiribati National Olympic Committee
надворешна врска
Олимписка историја
ЛОИ
2004 • 2008

Кирибати за прв пат учествуваше на Олимписките игри во 2004, на Летните олимписки игри, кои се одржаа во Атина. На овие игри, делегацијата на островската земја ја сочинуваа кревачот на тегови Мамеа Томас, кој беше и знаменосец и атлетичарите Какаинако Нарики и Каитинано Мвемвеата.

По успешното учество на Игрите на комонвелтот во 1998, спортските официјалци од оваа земја започнале да работат на воспоставување на односи со МОК. На состаокот на МОК во Прага во 2003, Кирибатите биле признаени и добиле право да учествуваа на следните Олимписки игри.

Спортисти од кирибати немаат учествувано на Зимските олимписки игри, а заклучно со 2009, спортистите од оваа земја немаат освоено олимписки медали.

Надворешни врски[уреди]


Olympic rings with transparent rims.svg Оваа статија поврзана со Олимписките игри е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја [[1]].