Џибути на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џибути на Олимписките игри

Знаме на Џибути
МОК-код  DJI
НОК Национален олимписки комитет на Џибути
Олимписка историја
Летни олимпијади

Џибути настапила на седум Летни олимписки игри. Никогаш не учествувале на Зимските олимписки игри.

Медали[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Злато Сребро Бронза Вкупно Место
Лос Анџелес 1984 3 0 0 0 0
Сеул 1988 6 0 0 1 1 46
Барселона 1992 8 0 0 0 0
Атланта 1996 5 0 0 0 0
Сиднеј 2000 2 0 0 0 0
Атина 2004 не учествувале
Пекинг 2008 2 0 0 0 0
Лондон 2012 5 0 0 0 0
Вкупно 0 0 1 1 138

По спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Атлетика 0 0 1 1
Вкупно 0 0 1 1

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Дисциплина
 Бронзен Хусеин Ахмед Салах Јужна Кореја Сеул 1988 Атлетика Маратон

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Олимписки освојувачи на медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 8 април 2008.