Виетнам на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виетнам на Олимписките игри

Знаме на Виетнам
МОК-код  VIE
НОК Виетнамски олимписки комитет
Порталwww.voc.org.vn Неважечки јазичен код. (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади

Виетнам првпат се натпреварувал на Олимписките игри во 1952 година како Виетнам. По поделбата во 1954 година, се натпреварувала само Република Виетнам, испраќајќи натпреварувачи на Летните олимписки игри во периодот од 1956 до 1972.

По обединувањето на Виетнам во 1976 година, тие се натреварувале како Социјачиистичка Република Виетнам, присуствувајќи на сите Олимписки игри во периодот од 1980 до денес со исклучок на игрите во 1984 година. Денешниот Виетнамски олимписки комитет е основан во 1976 година[1] и признаен од страна на МОК во 1979 година. Виетнам се нема никогаш натпреварувано на Зимските олимписки игри.

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребремни Бронзени Вкупно
1896–1948 не учествува
Финска Хелсинки 8 се натпреварува како  Виетнам (VIE)
Австралија Мелбурн 6 се натпреварува како  Виетнам (VIE)
Италија Рим 3 се натпреварува како  Виетнам (VIE)
Јапонија Токио 16 се натпреварува како  Виетнам (VIE)
Мексико Мексико 9 се натпреварува како  Виетнам (VIE)
Западна Германија Минхен 2 се натпреварува како  Виетнам (VIE)
Канада Монтреал не учествува
СССР Москва 31 0 0 0 0
САД Лос Анџелес не учествува
Јужна Кореја Сеул 10 0 0 0 0
Шпанија Барселона 7 0 0 0 0
САД Атланта 6 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 7 0 1 0 1
Грција Атина 11 0 0 0 0
Кина Пекинг 13 0 1 0 1
Обединето Кралство Лондон 18 0 0 0 0
Вкупно 0 2 0 2

Медали по спортови[уреди | уреди извор]

Sport Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Теквондо 0 1 0 1
Кревање тегови 0 1 0 1
Вкупно 0 2 0 2

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Име Игри Спорт Настан
 Сребрен Нган Австралија Сиднеј Теквондо Жени 57 кг (лесна категорија)
 Сребрен Туан Кина Пекинг Кревање тегови Мажи 56 кг

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. IOC. „Vietnam“. Посетено на 5 December 2011.