Мешовити екипи на Летните олимписки игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Првите современи Олимписки игри дозволувале поединци да се натпреваруваат како екипа составена од различни држави. МОК ги групирал нивните резултати заенички под мешовити екипи означени со (кодот ZZX).

Вкупно 17 медали биле освоени од страна на мешовитите екипи на првите три современи игри, од 1896 до 1904 година.

Се тврди и дека Делавал Астли се натпреварувал екипно во карлинг на зимските игри во 1924 година, и можно е да го освоиле сребрениот медал за Шведска како и златниот медал за Британија.

Табели со медали по игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Грција 1Атина 1896 6 [nb 1] 1 1 1 11 5
Франција Париз 1900 38 [nb 2] 6 3 3 12 4
САД Сент Луис 1904 8 [nb 3] 1 1 0 2 6
Вкупно 8 5 4 17 52

Медали по мешовити екипи[уреди | уреди извор]

Држави Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Франција
Велика Британија
2 1 1 4
Австралија
Велика Британија
1 0 1 2
Велика Британија
САД
1 0 1 2
Куба
САД
1 0 0 1
Данска
Шведска
1 0 0 1
Франција
Холандија
1 0 0 1
Германија
Велика Британија
1 0 0 1
Франција
САД
0 2 0 2
Египет
Грција
0 1 0 1
Велика Британија
Шпанија
САД
0 1 0 1
Бохемија
Велика Британија
0 0 1 1

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Едрење 2 0 0 2
Тенис 1 3 3 7
Поло 1 1 1 3
Атлетика 1 1 0 2
Веслање 1 0 0 1
Влечење на јаже 1 0 0 1
Мечување 1 0 0 1

Наводи[уреди | уреди извор]

 • „Results and Medalists“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 2010-05-26.
 1. 1 од  Австралија (AUS)
  1 од  Германија (GER)
  2 од  Велика Британија (GBR)
  2 од  Грција (GRE)
 2. 1 од  Австралија (AUS)
  1 од  Бохемија (BOH)
  3 од  Данска (DEN)
  8 од  Франција (FRA)
  14 од  Велика Британија (GBR)
  3 од  Холандија (NED)
  3 од  Шведска (SWE)
  5 од  САД (USA)
 3. 2 од  Куба (CUB)
  1 од  Франција (FRA)
  5 од  САД (USA)