Хонгконг на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хонгконг на Олимписките игри

Знаме на Хонгконг
МОК-код  HKG
НОК Спортска федерација и Олимписки комитет на Хонгконг
SFOCHKC-врска (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
2002 • 2006

Хонгконг првпат настапил на Олимписките игри во 1952 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри Хонгконг за првпат учествувал во 2002 година.

Спортистите на Хонгконг на Олимписките игри досега имаат освоено 2 медали, од кои 1 златн.

Националниот олимписки комитет на Хонгконг бил основан во 1949 година и бил признаен во 1950 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
Рим 0 0 0 0
Токио 0 0 0 0
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва Хонгконг не учествувал
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 1 0 0 1
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 1 0 1
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 1 1 0 2

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЗОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Солт Лејк Сити 0 0 0 0
Торино 0 0 0 0
Ванкувер Хонгконг не учествувал
Вкупно 0 0 0 0