Гватемала на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гватемала на Олимписките игри

Знаме на Гватемала
МОК-код  GUA
НОК Олимписки комитет на Гватемала
COG-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1988

Гватемала првпат настапила на Олимписките игри во 1952 г. и по 16 години пауза повторно започнала да учествува на сите игри.

Гватемала првпат и единствен пат настапила на Зимските олимписките игри во 1998 година. Гватемалските спортисти на Олимписките игри не освоиле ниту еден медал.

Националниот олимписки комиотет на Гватемала бил основан во 1947 година и бил признаен истата година.

Медали и учества[уреди | уреди извор]

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1952 Хелсинки 0 0 0 0
1956 Мелбурн и Стокхолм Гватемала не учествувала
1960 Рим Гватемала не учествувала
1964 Токио Гватемала не учествувала
1968 Мексико Сити 0 0 0 0
1972 Минхен 0 0 0 0
1976 Монтреал 0 0 0 0
1980 Москва 0 0 0 0
1984 Лос Анџелес 0 0 0 0
1988 Сеул 0 0 0 0
1992 Барселона 0 0 0 0
1996 Атланта 0 0 0 0
2000 Сиднеј 0 0 0 0
2004 Атина 0 0 0 0
2008 Пекинг 0 0 0 0
2012 Лондон
Вкупно 0 0 0 0

ЗОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ Податотека:Olympic ringssvg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
1988 Калгари 0 0 0 0
1992 Албервил Гватемала не учествувала
1994 Лилехамер Гватемала не учествувала
1998 Нагано Гватемала не учествувала
2002 Солт Лејк Сити Гватемала не учествувала
2006 Торино Гватемала не учествувала
2010 Ванкувер Гватемала не учествувала
Вкупно 0 0 0 0

Вупно медали на ОИ[уреди | уреди извор]

После ЗОИ 2010.

ОИ Злато Сребро Бронза Вкупно
ЛОИ 0 0 0 0
ЗОИ 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0