Македонија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012  • 2016  • 2020
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014  • 2018
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни учесници (1992)

Македонија, како самостојна независна држава за првпат на Олимписките игри настапила во 1996 година. Во периодот од 1920 до 1992 година, македонските спортисти настапувале во состав на репрезентацијата на Југославија.

Медали по олимпијади[уреди | уреди извор]

Летни олимпијади[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1920–1988 како дел од  Југославија (YUG)
Шпанија Барселона 1992 како дел од  Независни учесници (IOP)
САД Атланта 1996 11 0 0 0 0
Австралија Сиднеј 2000 10 0 0 1 1 71
Грција Атина 2004 10 0 0 0 0
Кина Пекинг 2008 7 0 0 0 0
Обединето Кралство Лондон 2012 4 0 0 0 0
Бразил Рио де Жанеиро 2016 6 0 0 0 0
Јапонија Токио 2020 8 0 1 0 77
Вкупно 0 1 1 2 141

Зимски олимпијади[уреди | уреди извор]

Олимпијада Учесници Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1924–1988 како дел од  Југославија (YUG)
1992–1994 не учествувала
Јапонија Нагано 1998 3 0 0 0 0
САД Солт Лејк Сити 2002 2 0 0 0 0
Италија Торино 2006 3 0 0 0 0
Канада Ванкувер 2010 3 0 0 0 0
Русија Сочи 2014 3 0 0 0 0
Јужна Кореја Пјонгчанг 2018 3 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Досега само двaјцa натпреварувачи за независна Македонија (од 1996 г. наваму) имаат освоено олимписки медал.[1]

Медал Име Олимпијада Спорт Дисциплина
 Бронзен Могамед Ибрагимов Сиднеј 2000 борење мажи, слободен стил, до 85 кг
 Сребрен Дејан Георгиевски Токио 2020 теквондо Машки +80 кг

Медали имаат освоено неколку други натпреварувачи кои настапувале од СР Македонија. како дел од Југославија.[2]

Медал Име Олимпијада Спорт Дисциплина
 Сребрен Видиниќ, БлагоеБлагое Видиниќ Мелбурн 1956 фудбал машка екипа
 Златен Видиниќ, БлагоеБлагое Видиниќ Рим 1960 фудбал машка екипа
 Сребрен Георгиевски, БлагојаБлагоја Георгиевски Монтреал 1976 кошарка машка екипа
 Бронзен Русевски, АцеАце Русевски Монтреал 1976 боксување мажи, лесна категорија
 Бронзен Сејдиу, ШабанШабан Сејдиу Москва 1980 борење мажи, слободен стил, лесна категорија
 Златен Трстена, ШабанШабан Трстена Лос Анџелес 1984 борење мажи, слободен стил, мува
 Сребрен Реџеповски, РеџепРеџеп Реџеповски Лос Анџелес 1984 боксување мажи, мува
 Бронзен Салиху, АзизАзиз Салиху Лос Анџелес 1984 боксување мажи, супертешка категорија
 Бронзен Ѓуровски, МилкоМилко Ѓуровски Лос Анџелес 1984 фудбал машка екипа
 Бронзен Сејдиу, ШабанШабан Сејдиу Лос Анџелес 1984 борење мажи, слободен стил, полусредна категорија
 Сребрен Вангеловска, СтојнаСтојна Вангеловска Сеул 1988 кошарка женска екипа
 Сребрен Трстена, ШабанШабан Трстена Сеул 1988 борење мажи, слободен стил до 52 кг

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Results and Medalists“. Olympic.org. International Olympic Committee. Посетено на 2010-03-05.
  2. „МЕДАЛИСТИ НА ОИ“. Македонски олимписки комитет. Архивирано од изворникот на 2008-06-02. Посетено на 2008-07-15.