Македонија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Македонија на Олимписките игри

Знаме на Република Македонија
МОК-код  MKD
НОК Македонски олимписки комитет
Официјално мрежно место (македонски) (англиски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006 • 2010  • 2014
Други поврзани настапи
Југославија (1920–1988)
Независни олимписки учесници (1992)

Република Македонија, како самостојна независна држава за прв пат на Олимписките игри настапила во 1996 година. Во периодот од 1920 до 1992 година, македонските спортисти настапувале во состав на репрезентацијата на Југославија.

Летни олимписки игри[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Година Спортови Број на спортисти Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
1996 Атланта 4 8 0 0 0 0
2000 Сиднеј 4 8 0 0 1 1
2004 Атина 5 10 0 0 0 0
2008 Пекинг 5 7 0 0 0 0
Вкупно 0 0 1 1

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спортови Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
Wrestling pictogram.svg Борење 0 0 1 1
Вкупно 0 0 0 1

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Медали Име(на) Игра Спорт Дициплина
Bronze medal olympic.svg Бронза Могамед Ибрагимов 2000 Сиднеј Борење Машки слободен стил до 85 -{kg}-

Посебен список на спортисти од Социјалистичка Република Македонија кои учествувале во рамките на СФРЈ и освоиле медал.[1]

Медал Име(на) Игра Спорт Дициплина
Silver medal olympic.svg Сребро Благое Видиниќ 1956 Мелбурн Фудбал Машки
Gold medal olympic.svg Злато Благое Видиниќ 1960 Рим Фудбал Машки
Silver medal olympic.svg Сребро Благое Георгиевски 1976 Монтреал Кошарка Машки
Bronze medal olympic.svg Бронза Аце Русевски 1976 Монтреал Бокс Лесна категорија во мажи
Bronze medal olympic.svg Бронза Шабан Сејдиу 1980 Москва Борење Машки слободен стил во лесна категорија
Gold medal olympic.svg Злато Шабан Трстена 1984 Лос Анџелес Борење Машки слободен стил во лесна категорија
Silver medal olympic.svg Сребро Реџеп Реџеповски 1984 Лос Анџелес Бокс
Bronze medal olympic.svg Бронза Азиз Салиху 1984 Лос Анџелес Бокс Мушки супертешка категорија
Bronze medal olympic.svg Бронза Милко Џуровски 1984 Лос Анџелес Фудбал Машки
Bronze medal olympic.svg Бронза Шабан Сејдиу 1984 Лос Анџелес Борење Машки слободен стил средна категорија
Silver medal olympic.svg Сребро Стојна Вангеловска 1988 Сеул Кошарка Женски
Silver medal olympic.svg Сребро Шабан Трстена 1988 Сеул Борење Машки слободен стил 52 -{kg}-

Зимски олимписки игри[уреди | уреди извор]

Резулати[уреди | уреди извор]

Година Спортови Спортисти Медали
Злато Сребро Бронза Вкупно
1998 Нагано - - 0 0 0 0
2002 Солт Лејк Сити 2 2 0 0 0 0
2006 Торино 2 3 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]