Македонија на Зимските олимписки игри 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонија учествуваше на Зимките олимписки игри 1998 во Нагано, Јапонија. Тоа беше првото учество на оваа земја на Зимските олимписки игри како независна држава.


Учесници[уреди | уреди извор]

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 1 1 2
Скијачко трчање 1 0 1
Вкупно(2) 2 1 3

Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Дисциплина Резултати
1. трка 2. трка Вкупно Место
Александар Стојановски Велеслалом 1:31,83 (45) 1:29,34 (36) 3:01,17 36 / 36 (62)

Жени[уреди | уреди извор]

Тачмичарка Дисциплина Резултати
1. трка 2. трка Укупно Пласман
Јана Николовска Велеслалом 1:38,14 (35) 1:51,83 (33) 3:29,97 33 / 34 (56)

Cross country skiing pictogram.svg Скијачко трчање[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Име Дисциплина Резултат
Време Заостанување Пласман
Ѓоко Динески 10 км слободно 39:39,3 12:14,8 91 /92 (97)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]