Македонија на Зимските олимписки игри 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија

Македонија учествуваше на Зимките олимписки игри 2006 во Торино, Италија.

На игрите, македонските спортисти не освоија медал.

Alpine skiing pictogram.svg Алпско скијање[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Дисциплина Финале
прва трка втора трка трета трка Вкупно Место
Ивана Ивчевска велеслалом 1:13.89 1:23.47 n/a 2:37.36 40
слалом 52.40 57.73 n/a 1:50.13 48
Ѓорѓи Марковски велеслалом не заврши
слалом 1:04.03 не заврши

Cross country skiing pictogram.svg Кроскантри скијање[уреди | уреди извор]

Далечина
Натпреварувач Дисциплина Финале
Вкупно Место
Дарко Дамјановски 15 km класично одење 48:33.7 84

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]