Освојувачи на медали на Зимските олимписки игри 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Зимските олимписки игри 2006 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоија медали. Најуспешна нација на игрите беше репрезентацијата на Германија, која освои 11 златни од вкупно 29 медали.

Летонија и Словачка ги освоија првите медали на Зимските олимписки игри.[1]

Најуспешни натпреварувачи на игрите беа германскиот биатлонец Михаел Грајс и јужноорејските лизгачи на кратки патеки Ан Хјун Со и Џин Сун Ју, кои освоија по 3 златни медали.[2]

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.


Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 Flag of Germany.svg Германија 11 12 6 29
2 Flag of the United States.svg САД 9 9 7 25
3 Flag of Austria.svg Австрија 9 7 7 23
4 Flag of Russia.svg Русија 8 6 8 22
5 Flag of Canada.svg Канада 7 10 7 24
6 Flag of Sweden.svg Шведска 7 2 5 14
7 Flag of South Korea.svg Јужна Кореја 6 3 2 11
8 Flag of Switzerland.svg Швајцарија 5 4 5 14
9 Flag of Italy.svg Италија 5 0 6 11
10 Flag of France.svg Франција 3 2 4 9
10 Flag of the Netherlands.svg Холандија 3 2 4 9
12 Flag of Estonia.svg Естонија 3 0 0 3
13 Flag of Norway.svg Норвешка 2 8 9 19
14 Flag of the People's Republic of China.svg Кина 2 4 5 11
15 Flag of the Czech Republic.svg Чешка 1 2 1 4
16 Flag of Croatia.svg Хрватска 1 2 0 3
17 Flag of Australia.svg Австралија 1 0 1 2
18 Flag of Japan.svg Јапонија 1 0 0 1
19 Flag of Finland.svg Финска 0 6 3 9
20 Flag of Poland.svg Полска 0 1 1 2
21 Flag of Belarus.svg Белорусија 0 1 0 1
21 Flag of Bulgaria.svg Бугарија 0 1 0 1
21 Flag of the United Kingdom.svg Велика Британија 0 1 0 1
21 Flag of Slovakia.svg Словачка 0 1 0 1
25 Flag of Ukraine.svg Украина 0 0 2 2
26 Flag of Latvia.svg Латвија 0 0 1 1
Вкупно 84 84 84 252

Видете исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Associated Press. „Germany, U.S. finish 1-2, many nations share wealth in Turin medals race“, ESPN, 26 февруари 2006 (конс. 6 мај 2008).
  2. Great Olympic performances“, Canadian Broadcasting Corporation, 28 февруари 2006 (конс. 5 мај 2008).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]