Освојувачи на медали на Летните олимписки игри 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во списокот на освојувачи на медали по земји на Летните олимписки игри 1976 се наведени сите земји-учеснички на игрите кои освоија медали. Најуспешна нација на игрите беше репрезентацијата на Советскиот Сојуз, која освоила 80 златни од вкупно 195 медали.

Најуспешен натпреварувач на игрите бил советскиот гимнастичар Николај Андријанов, кој освоил 4 златни, 2 сребрени и еден бронзен медал.[1]

Список по земји[уреди | уреди извор]

Списокот е направен според информациите добиени од Меѓународниот олимписки комитет (МОК) и е во склад со прописите утврдени од страна на МОК за составување на ваквите списоци. Според прописите, земјите во списокот се претставени со нивните национални олимписки комитети, а се подредени по бројот на освоени златни медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат еднаков број на освоени златни медали, подредувањето продолжува по освоените сребрени, па по освоените бронзени медали. Доколку се случи две или повеќе земји да имаат освоено ист број на златни, сребрени и бронзени медали, тогаш тие заземаат исто место во списокот и се прикажани според редоследот на првата буква во абецедата.

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1 СССР (1976) 49 41 35 125
2 Источна Германија (1976) 40 25 25 90
3 САД (1976) 34 35 25 94
4 Западна Германија (1976) 10 12 17 39
5 Јапонија (1976) 9 6 10 25
6 Полска (1976) 7 6 13 26
7 Бугарија 6 9 7 22
8 Куба (1976) 6 4 3 13
9 Романија (1976) 4 9 14 27
10 Унгарија (1976) 4 5 13 22
11 Финска (1976) 4 2 0 6
12 Шведска (1976) 4 1 0 5
13 Велика Британија (1976) 3 5 5 13
14 Италија (1976) 2 7 4 13
15 Франција (1976) 2 3 4 9
16 Југославија (1976) 2 3 3 8
17 Чехословачка (1976) 2 2 4 8
18 Нов Зеланд (1976) 2 1 1 4
19 Јужна Кореја (1976) 1 1 4 6
20 Швајцарија (1976) 1 1 2 4
21 Јамајка (1976) 1 1 0 2
21 Северна Кореја (1976) 1 1 0 2
21 Норвешка (1976) 1 1 0 2
24 Данска (1976) 1 0 2 3
25 Мексико (1976) 1 0 1 2
26 Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (1976) 1 0 0 1
27 Канада (1976) 0 5 6 11
28 Белгија (1976) 0 3 3 6
29 Холандија (1976) 0 2 3 5
30 Португалија (1976) 0 2 0 2
30 Шпанија 0 2 0 2
32 Австралија (1976) 0 1 4 5
33 Иран 0 1 1 2
34 Монголија (1976) 0 1 0 1
34 Венецуела (1976) 0 1 0 1
36 Бразил (1976) 0 0 2 2
37 Австрија (1976) 0 0 1 1
37 Бермуда (1976) 0 0 1 1
37 Пакистан (1976) 0 0 1 1
37 Порторико (1976) 0 0 1 1
37 Тајланд (1976) 0 0 1 1
Вкупно 198 199 216 613

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nikolay Andrianov–The Only Man to Win 15 Medals“. International Olympic Committee. Посетено на 31 март 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]