Монголија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монголија на Олимписките игри

Знаме на Монголија
МОК-код  MGL
НОК Монголски национален олимписки комитет
Порталwww.olympic.mn Неважечки јазичен код.
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади

Монголија првпат учествувале на Олимписките игри во 1964 година, и имаат учествувано со натпреварувачи на сите последователни Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок на игрите во 1984 годиа кои ги бојкотирале.[1] Монголија се има натпреварувно и на Зимските олимписки игри од 1964година, пропуштајќи ги игрите во 1976 година.

Монголските спортисти имаат освоено вкупно 24 медали, сите од Летните олимписки игри, во борење слободен стил, боксување, стрелаштво и џудо. Пред игрите во 2008 година, Монголија имала освоено најмногу бронени и сребрени медали без да освои златен медал од која било друга земја учесник. Монголија својот прв златен медал го освоиле во 2008 година во џудо, со најданѓин Тувшинбајар кој се натпреварувал во категоријата мажи полутешка.

Монголскиот Национален олимписки комитетбил создаден во 1956 година и признаен од страна на МОК во 1962 година.

Список на медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Спортист Игри Спорт Настан
 Сребрен Монкабат, ЏигидинЏигидин Монкабат Мексико Мексико 1968 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 87 кг
 Бронзен Дамидиншарев, ХимедбарзаринХимедбарзарин Дамидиншарев[2] Мексико Мексико 1968 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 52 кг
 Бронзен Серетер, ДанзадарџагинrДанзадарџагинr Серетер Мексико Мексико 1968 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 70 кг
 Бронзен Артаг, ТоморинТоморин Артаг[2] Мексико Мексико 1968 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 78 кг
 Сребрен Бајнамонх, ХорлогинХорлогин Бајнамонх Западна Германија Минхен 1972 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 100 кг
 Сребрен Оидов, ЗевегинЗевегин Оидов Канада Монтреал 1976 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 62 кг
 Сребрен Дамдин, ЦендинЦендин Дамдин СССР Москва 1980 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 65 кг
 Сребрен Давајав, ЏамсинЏамсин Давајав СССР Москва 1980 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 74 кг
 Бронзен Давадалај, РавдаџинРавдаџин Давадалај СССР Москва 1980 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 71 кг
 Бронзен Ојунболд, ДугарсиренџинДугарсиренџин Ојунболд СССР Москва 1980 Wrestling pictogram.svg Борење Мажи 57 кг
 Бронзен Енхбат, НергуинНергуин Енхбат Јужна Кореја Сеул 1988 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи 60 кг
 Бронзен Бајарсихан, НамџилинНамџилин Бајарсихан Шпанија Барселона 1992 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи 60 кг
 Бронзен Дорџсурен, МунхбајарМунхбајар Дорџсурен Шпанија Барселона 1992 Shooting pictogram.svg Стрелаштво Жени 25 м пиштол
 Бронзен Нармандах, ДорпалминДорпалмин Нармандах САД Атланта 1996 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 60 кг
 Бронзен Цаганбатар, ХашбатринХашбатрин Цаганбатар Грција Атина 2004 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 60 кг
 Златен Тувшинбајар, НајданџинНајданџин Тувшинбајар Кина Пекинг 2008 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 100 кг
 Златен Бадаругун, ЕнхбатинЕнхбатин Бадаругун Кина Пекинг 2008 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи 54 кг
 Сребрен Gündegmaa, ОтридинОтридин Gündegmaa Кина Пекинг 2008 Shooting pictogram.svg Стрелаштво Жени 25 м пиштол
 Сребрен Сердамба, ПурвдерџинПурвдерџин Сердамба Кина Пекинг 2008 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи 48 кг
 Сребрен Тогсогт, НиамбајримНиамбајрим Тогсогт Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Лондон 2012 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи 52 кг
 Сребрен Тувшинбајар, НајданџинНајданџин Тувшинбајар Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Лондон 2012 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 100 кг
 Бронзен Нијамохир, СаинџарглинСаинџарглин Нијамохир Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Лондон 2012 Judo pictogram.svg Џудо Мажи 73 кг
 Бронзен Батцецег , СоронзоболдинСоронзоболдин Батцецег Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Лондон 2012 Wrestling pictogram.svg Борење Жени 63 кг
 Бронзен Монхедрене, УранчимегинУранчимегин Монхедрене Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска Лондон 2012 Boxing pictogram.svg Боксување Мажи 64 кг

Табели со медали[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Спортови Спортисти по спорт Медали Вкупно Ранг
Стреличарство Атлетика Боксување Велосипедизам Гимнастика Џудо Стрелаштво Пливање Кревање на тегови Борење Gold medal.svg Silver medal.svg Bronze medal.svg
Јапонија Токио 1964 21 4 0 0 0
Мексико Мексико 1968 20 4 0 1 3 4 34
Германија Минхен 1972 39 7 0 1 0 1 33
Канада Монтреал 1976 34 6 0 1 0 1 34
СССР Москва 1980 43 8 0 2 2 4 27
САД Лос Анџелес 1984 не учествува
Јужна Кореја Сеул 1988 28 5 0 0 1 1 46
Шпанија Барселона 1992 33 7 0 0 2 2 51
САД Атланта 1996 16 7 0 0 1 1 71
Австралија Сиденј 2000 20 6 0 0 0
Грција Атина 2004 20 7 0 0 1 1 71
Кина Пекинг 2008 29 7 2 2 0 4 31
Обединето Кралство Лондон 2012 29 7 2 2 4 0 0 9 2 2 0 8 0 2 3 5 56

Медали по спорт[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Јудо 1 2 4 7
Боксување 1 2 3 6
Борење 0 4 5 9
Стрелаштво 0 1 1 2
Вкупно 2 9 13 24

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Олимп: Монголын баг тамирчидын олимпод үзүүлж байсан амжилтуудаас Архивирано на 29 јули 2012 г. (Mongolian)
  2. 2,0 2,1 In place of Tömöriin Artag and Chimedbazaryn Damdinsharav the IOC database incorrectly lists Püreviin Dagvasüren and Sükhbaataryn Sürenjav as medalists.
  • „Олимпийн медальтнууд“ [Olympic Medalists] (монголски). Mongolian Olympic Committee. Посетено на 2008-09-30.
  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-12-20.
  • „Mongolian National Olympic Committee“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-08-08.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]