Пакистан на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пакистан на Олимписките игри

Знаме на Пакистан
МОК-код  PAK
НОК Олимписки комитет на Пакистан (POA)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
2010

Пакистан првпат настапил на Олимписките игри во 1948 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри Пакистан дебитирал во 2010 во Ванкувер.

Спортистите на Пакистан на Олимписките игри досега имаат освоено 10 медали од кои 3 златни.

Националниот олимписки комитет на Пакистан бил основан во 1948 година и бил признаен во 1948 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Лондон 0 0 0 0
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 0 1 0 1
Рим 1 0 1 2
Токио 0 1 0 1
Мексико Сити 1 0 0 1
Минхен 0 1 0 1
Монтреал 0 0 1 1
Москва Пакистан не учествувал
Лос Анџелес 1 0 0 1
Сеул 0 0 1 1
Барселона 0 0 1 1
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон
Вкупно 3 3 4 10