Монако на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Монако на Олимпијада

Монако за првпат како независна држава учествувала на Летните олимписки игри во 1920 година, кои се одржале во Антверпен. Од тогаш, Монако ги има пропуштено мундијалите во 1932, 1956 и бојкотот од 1980 година.

Монако нема освоен досега ниту еден медал.

Националниот олимписки комитет на Монако бил основан во 1907 година, а од страна на МОК бил признат во 1953 година.