Прејди на содржината

Чехословачка на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чехословачка на Олимписките игри

Знаме на Чехословачка
МОК-код  TCH
НОК Чњешкословачки олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади
Зимски олимпијади
Други поврзани настапи
Бохемија (1900–1912)
Чешка (1994–)
Словачка (1994–)

Чехословачка првпат учествувала на Олимиските игри во 1920 година, откако се натпреварувала како Бохемија од 1900 до 1912 година. Државата има испратено спортисти да се натпреваруваат на сите Летни олимписки игри оттогаш, со исклучок на игрите во 1984 кога се приклучиле на Советскиот бојкот на игрите. Чехословачка учествувала на сите Зимски олимписки ири од првите игри во 1924 година.

По распадот на Чехословачка во 1993 година, Чешка и Словачка испратиле независно екипи на Олимписките игри во 1994 година.

Чехословенските атлетичари имаат освоено вкупно 143 медали на Летните олимписки игри, најмногу во гимнастика. Државата исто така освоила 20 медали на Зимските олимписки игри, во скијачки скокови и хокеј на мраз.

Табели со медали по игри[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
1900–1912 како  Бохемија (BOH)
Белгија Антверпен 1920 121 0 0 2 2 21
Франција Париз 1924 133 1 4 5 10 15
Холандија Амстердам 1928 70 2 5 2 9 14
САД Лос Анџелес 1932 7 1 2 1 4 17
Германија Берлин 1936 188 3 5 0 8 12
Обединето Кралство Лондон 1948 87 6 2 3 11 8
Финска Хелсинки 99 7 3 3 13 6
Австралија Мелбурн 1956 63 1 4 1 6 18
Италија Рим 1960 116 3 2 3 8 10
Јапонија Токио 1964 104 5 6 3 14 9
Мексико Мексико 1968 121 7 2 4 13 7
Западна Германија Минхен 1972 181 2 4 2 8 18
Канада Монтреал 1976 163 2 2 4 8 17
СССР Москва 1980 209 2 3 9 14 13
САД Лос Анџелес „не учествува“
Јужна Кореја Сеул 1988 163 3 3 2 8 17
Шпанија Барселона 208 4 2 1 7 18
Вкупно 49 49 45 143 31

Медали на Зимските олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрени Бронзени Вкупно Ранг
Франција Шамони 1924 27 0 0 0 0 -
Швајцарија Сен Мориц 1928 29 0 0 1 1 8
САД Лејк Пласид 1932 6 0 0 0 0 -
Германија Гарниш-Партенкирхен 48 0 0 0 0 -
Швајцарија Сен Мориц 1948 47 0 1 0 1 11
Норвешка Осло 1952 22 0 0 0 0 -
Италија Кортина д’Ампезо 41 0 0 0 0 -
САД Сква Вали 1960 21 0 1 0 1 13
Австрија Инсбрук 1964 46 0 0 1 1 13
Франција Гренобл 1968 48 1 2 1 4 12
Јапонија Сапоро 1972 41 1 0 2 3 12
Австрија Инсбрук 1976 58 0 1 0 1 13
САД Лејк Пласид 1980 41 0 0 1 1 17
Југославија Сараево 1984 50 0 2 4 6 12
Канада Калгари 1988 60 0 1 2 3 15
Франција Албертвил 1992 74 0 0 3 3 18
Вкупно 2 8 15 25 28

Медали по летни спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Гимнастика 12 13 10 35
Атлетика 11 8 5 24
Кајакарење 7 4 1 12
Стрелаштво 4 3 2 9
Кревање тегови 3 2 3 8
Боксување 3 1 2 6
Веслање 2 2 7 11
Велосипедизам 2 2 2 6
Борење 1 7 7 15
Тенис 1 1 2 4
Скокови во вода 1 1 0 2
Футбал 1 1 0 2
Коњички спортови 1 0 0 1
Современ пентатлон 0 1 1 2
Одбојка 0 1 1 2
Хокеј на трева 0 1 0 1
Ракомет 0 1 0 1
Џудо 0 0 1 1
Вкупно* 49 49 44 142

„Оваа табела на летните спортови не го вклучува бронзениот медал освоен во хокеј на мраз на Летните олимписки игри во 1920 година.“

Медали по зимски спортови[уреди | уреди извор]

Спорт Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Скијачки скокови 1 2 4 7
Уметничко лизгање 1 1 3 5
Хокеј на мраз 0 4 4 8
Крос-кантри 0 1 4 5
Алпско скијање 0 0 1 1
Вкупно* 2 8 16 26

„Оваа табела го вклучува бронзениот медал од летните игри Хокеј на мраз на Летните олимписки игри 1920 година. “

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. МОК. Посетено на 2007-10-06.