Шри Ланка на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шри Ланка на Олимписките игри

Знаме на Шри Ланкa
МОК-код  SRI
НОК Олимписки комитет на Шри Ланкa (NOCSL)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1948* • 1952* • 1956* • 1960* • 1964* • 1968* • 1972* • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012

*Каkо Цејлон

Шри Ланка првпат настапила на Олимписките игри во 1948 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1976 година.

На Зимските олимписки игри Шри Ланка никогаш нема учествувано.

Спортистите на Шри Ланка на Олимписките игри досега имаат освоено 2 медали.

Националниот олимписки комитет на Шри Ланка бил основан во 1937 година и бил признаен во 1937 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Лондон 0 1 0 1
Хелсинки 0 0 0 0
Мелбурн и Стокхолм 0 0 0 0
Рим 0 0 0 0
Токио 0 0 0 0
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал Шри Ланка не учествувала
Москва 0 0 0 0
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 1 0 1
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 2 0 2

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Спортска дисциплина Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Атлетика 0 2 0 2
Вкупно 0 2 0 2