Ангола на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ангола на Олимписките игри

Знаме на Ангола
МОК-код  ANG
НОК Анголски олимписки комитет
официјално мрежно место (португалски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020

Ангола за првпат учествувала на Олимписките игри 1980 во Москва, и од тогаш учествувала на сите понатамошни Летни олимписки игри, освен на оние во 1984 година во Лос Анџелес кои ги бојкотираа.

Претставници од Ангола никогаш не земале учество на Зимските олимписки игри и до 2008 не освоиле ниедна олимписка медала.

Националниот олимписки комитет на Анголе е основан во 1979 године, а во членството во МОК, е примен истата година со право на учество на Летните олимписки игри 1980

Медали[уреди | уреди извор]

Медали освоени на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на Ангола на ЛОИ
ЛОИ Знаменосец Учество Мажи Жени спортови Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно Ранг
1980 Москва 11 10 1 3 0 0 0 0 -
1984 Лос Анџелес Ангола ги бојкотирала игрите
1988 Сеул 24 19 5 4 0 0 0 0 -
1992 Барселона 28 25 3 6 0 0 0 0 -
1996 Атланта Палмира де Алмеида 28 13 15 5 0 0 0 0 -
2000 Сиднеј Надија Круз 30 15 15 5 0 0 0 0 -
2004 Атина Анхело Викториано 30 14 16 5 0 0 0 0 -
2008 Пекинг Жоао Н‘Тиамба 32 17 15 6 0 0 0 0 -
Вкупно 183 113 70 0 0 0 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]