Барбадос на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барбадос на Олимписките игри

Знаме на Барбадос
МОК-код  BAR
НОК Олимписка асоцијација на Барбадос
официјално мрежно место
Олимписка историја
Летни олимпијади
1960* • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008

*Како дел од Британски Западни Инди

Барбадос првпат настапил на Олимписките игри во 1968 година и оттогаш учествувала на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1964 и Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирала.

Националниот олимписки комиотет на Бахамите бил основан во 1955 година и бил признаен истата година.

Бахами никогаш нема настапено на Зимски олимписки игри.

Медали[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ[уреди | уреди извор]

Учество и освоени медали на ЛОИ Olympic rings without rims.svg
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Рим 1960 Како дел од Британска Западна Индија
Токио 1964 Не учествувал
Мексико Сити 1968 0 0 0 0
Минхен 1972 0 0 0 0
1976 Монтреал 0 0 0 0
Москва 1980 Не учествувал
Лос Анџелес 1984 0 0 0 0
Сеул 1988 0 0 0 0
Барселона 1992 0 0 0 0
Атланта 1996 0 0 0 0
Сиднеј 2000 0 0 1 1
Атина 2004 0 0 0 0
Пекинг 2008 0 0 0 0
Лондон 2012
Вкупно 0 0 1 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Добитници на медали“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.
  • „Олимписки комитет на Барбадос“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 7 декември 2007.