Брунеј на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брунеј на Олимписките игри

Знаме на Брунеј
МОК-код  BRU
НОК Брунејски национален комитет
Порталwww.bruneiolympic.org
Олимписка историја
Летни олимпијади

Брунеј — првпат учествува на Олимписките игри во 1988 година, со единствен претставник но без спортисти. Оваа земја повторно учествувала на Летните олимписки игри во 1996, 2000 и 2004 година. На секоја олимпијада, ги претставувал еден спортист.[1] Брунеј никогаш не учествувал на Зимските олимписки игри, и никогаш нема освоено олимписки медал.

На Летните олимписки игри 2008 година, Брунеј првично планирале да учествуваат, но им било забрането да учествуваат на денот на церемонијата по повод отворањето на игрите бидејќи не регистрирали ниту еден спортист МОК.[2]

До 2010 година Брунеј, заедно со Саудиска Арабија и Катар, била една од трите земји кои никогаш немале испратено жеснки натпреварувач на Олимписките игри.МОК во 2010 година највил дека ќе ги „притисне“ овие земји да дозволат да се натпреваруваат и жени, и по кус период КОТ објавиле дека „се надеваат дека ќе испратат четири женски натпреварувачки по стрелаштво и мечување“ на Летните олимписки игри 2012 година Во Лондон.[1][3] На првите Младешки олимписки игри 2010 година, за кои како правило биле мешани екипи, делегација се состоела од две девојки.[4]

Во март 2012 година, Брунеј го информирала МОК дека има намера да ја прати Мазија Маусин да се натпреварува на игрите во Лондон. Иако Маусин не ги исполнувала потребните стандарди за да се квалификува на игрите, таа ќе учествува на игрите благодарение на мотото на игрите, кое гласи дека Националните олимписки комитети можат да пријават натпреварувачи кои не се квалификувале во одделните спортови.[5][6]

НОК на Брунеј бил создаден во 1984 година и признаен од МОК истата година.[7]

Табели на медали[уреди | уреди извор]

Медали на Летните олимписки игри[уреди | уреди извор]

Игри Спортисти Златни Сребрани Бронзени Вкупно Место
Атланта 1 0 0 0 0
Сиденј 2 0 0 0 0
Атина 1 0 0 0 0
Пекинг не учествува
Лондон 3 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Qatar decision to send female athletes to London 2012 increases pressure on Saudi Arabia", Inside the Games, July 1, 2010
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-02-15. Посетено на 2015-11-01.
  3. "Inside Lines: Protests at 2012 if Saudis say 'no girls allowed'", The Independent, July 4, 2010
  4. "Saoudiennes, Qataries et Bruneiennes enfin aux JO ?" Архивирано на 19 мај 2019 г., Le Monde, 14 March 2012
  5. "Brunei to Send Its First Female Athlete to the Olympics", International Herald Tribune, 21 March 2012
  6. "Games of the XXX Olympiad, London 2012 Tripartite Commission: Invitation Places: Information Paper for NOCs" Архивирано на 17 август 2012 г., International Olympic Committee
  7. „Brunei Darussalam National Olympic Council“. International Olympic Committee. Посетено на 2011-07-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]