Намибија на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Намибија на Олимписките игри

Знаме на Намибија
МОК-код  NAM
НОК Намибиски олимписки комитет
Олимписка историја
Летни олимпијади

Намибија првпат учествувала на Олимписки игри во 1992 година, и оттогаш учествувала на сите изданија на Летните олимписки игри. Намибија никогаш не учествувала на Зимски олимписки игри.

Намибија има освоено четири олимписки медали, сите од страна на атлетичарот Френки Фредерикс.

Националниот олимписки комитет на Намибија е основан во 1990 година, а бил признаен од страна на Меѓународниот олимписки комитет во 1991 година.

Список на освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Медал Натпреварувач Игри Спорт Дисциплина
 Сребрен Фредерикс, ФренкиФренки Фредерикс Шпанија Барселона 1992 Атлетика 100 метри
 Сребрен Фредерикс, ФренкиФренки Фредерикс Шпанија Барселона 1992 Атлетика 200 метри
 Сребрен Фредерикс, ФренкиФренки Фредерикс САД Атланта 1996 Атлетика 100 метри
 Сребрен Фредерикс, ФренкиФренки Фредерикс САД Атланта 1996 Атлетика 200 метри

Медали по игри[уреди | уреди извор]

Games Златни Сребрени Бронзени Вкупно
Барселона 1992 0 2 0 2
Атланта 1996 0 2 0 2
Синдеј 2000 0 0 0 0
Атина 2004 0 0 0 0
Пекинг 2008 0 0 0 0
Лондон 2012 0 0 0 0
Вкупно 0 4 0 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  • „Olympic Medal Winners“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2007-12-20.
  • „Namibian National Olympic Committee“. Меѓународен олимписки комитет. Посетено на 2011-06-13.