Уругвај на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Уругвај на Олимписките игри

Знаме на Уругвај
МОК-код  URU
НОК Олимписки комитет на Уругвај
COU-врска (шпански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Зимски олимпијади
1998 • 2002 • 2006

Уругвај првпат настапил на Олимписките игри во 1924 година и оттогаш учествувал на сите игри освен на Летните олимписки игри во 1980 година кога истите ги бојкотирале.

На Зимските олимписки игри Уругвај учествувал само еднаш, и тоа во 1998 година.

Спортистите на Уругвај на Олимписките игри досега имаат освоено 10 медали, од кои 2 златни.

Националниот олимписки комитет на Уругвај бил основан во 1923 година и бил признаен во 1923 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Париз 1 0 0 1
Амстердам 1 0 0 1
Лос Анђелес 0 0 1 1
Берлин 0 0 0 0
Лондон 0 1 1 2
Хелсинки 0 0 2 2
Мелбурн и Стокхолм 0 0 1 1
Рим 0 0 0 0
Токио 0 0 1 1
Мексико Сити 0 0 0 0
Минхен 0 0 0 0
Монтреал 0 0 0 0
Москва Уругвај не учествувал
Лос Анџелес 0 0 0 0
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 1 0 1
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 2 2 6 10